BRATISLAVA 2. júna (SITA) - Platy duchovných registrovaných cirkví na Slovensku by sa mali valorizovať. Ako uviedol dnes pred novinármi minister kultúry Rudolf Chmel, mohlo by sa tak stať už od 1. júla tohto roku. V poslednom období totiž výrazne silneli hlasy z cirkví, ktoré poukazujú na to, že platy duchovných nepodliehajú automatickej valorizácii a preto ich životný štandard nezodpovedá rastúcej miere životných nákladov. Posledná valorizácia bola totiž ešte v roku 1997. V súčasnosti je tak výška nástupného platu duchovného pod úrovňou minimálnej mzdy garantovanej štátom.
Na preklenutie súčasnej situácie, ktorá súvisí s výškou platov duchovných by sa malo upraviť nariadenie vlády, ktoré by aspoň čiastočne posunulo výšku ich platov. Podľa predbežného vyčíslenia by si napr. 30 percentné zvýšenie platov duchovných vyžiadalo dodatočné finančné prostriedky približne 170 mil. korún ročne, pričom by priemerný plat duchovného vzrástol na zhruba 12 tisíc korún. Vláda už podľa Chmela v máji rozhodla, že zvýši kapitolu rezortu kultúry o túto sumu, ktorá bude použitá práve na valorizáciu platov duchovných.
Financovanie cirkví je podľa ministerstva kultúry jednou z najzávažnejších otázok, ktoré treba riešiť. Výsledná podoba nového modelu financovania cirkví by mala byť výsledkom vzájomnej diskusie a konsenzu s cirkvami. K prípadnému zavedeniu daňových asignácií či cirkevných daní ako nového modelu financovania sa stavajú cirkvi aj štát zamietavo. Odluka cirkvi od štátu podľa Chmela v súčasnosti neprichádza do úvahy. "Môžme o tom uvažovať v horizonte dvadsiatich rokov, keď sa cirkev spamätá z rán, ktoré sa jej uštedrovali 40 rokov," uviedol Chmel.
Problematiku financovania cirkví upravuje zákon o hospodárskom zabezpečení cirkví a náboženských spoločností štátom. Na základe tohto zákona štát poskytuje cirkvám a náboženským spoločnostiam peniaze na platy duchovných, odvody do fondov a čiastočne na prevádzku biskupských úradov. Všetky ostatné výdavky spojené s chodom a prevádzkou cirkevných subjektov si cirkvi hradia prostredníctvom darov veriacich alebo ich získavajú od sponzorov a sesterských cirkví zo zahraničia.
Priemerná mzda duchovného bola v roku 2003 približne deväť tisíc korún, pričom základný nástupný plat absolventa bohosloveckej fakulty je 5 080 korún. V roku 2004 sa príspevok pre cirkvi zo štátneho rozpočtu oproti roku 2003 nezvýšil. Táto suma predstavuje 686 miliónov korún. V roku 2003 bolo z príspevku štátneho rozpočtu financovaných 3 042 duchovných a 257 prevádzkových zamestnancov cirkví a náboženských spoločností. Z celkového počtu 16 cirkví a náboženských spoločností registrovaných v SR k 1. marcu 2004 si nárok na príspevky zo štátneho rozpočtu neuplatňujú z prevažne vieroučných dôvodov štyri subjekty: Náboženská spoločnosť Jehovovi svedkovia, Cirkev adventistov siedmeho dňa, Kresťanské zbory a Novoapoštolská cirkev.