Bratislava 17. novembra (TASR) - Predstavitelia politických strán predpokladali víťazstvo Pavla Koncoša v dnešných voľbách predsedu Strany demokratickej ľavice.
Podľa predsedu SOP Pavla Hamžíka bude podstatné, aby aj táto voľba prispela k stabilizácii SDĽ. "Je našim záujmom začať rokovanie o príprave ľavice na budúce parlamentné voľby a sme pripravení s SDĽ ďalej spolupracovať, ako s jedným z našich najbližších subjektov," konštatoval Hamžík v rozhovore pre TASR.
Predsedu LDÚ Jána Budaja rovnako výsledok hlasovania neprekvapil. Podľa jeho slov je povinnosťou každého politika i občana, ktorý zažil november 1989, podrobne sledovať, či bude SDĽ pokračovať v línii, ktorú po novembri, vtedy ešte pod názvom KSS, sľubovala. "Či to bude sociálnodemokratická alternatíva, alebo obnovovanie komunistickej strany," dodal Budaj. Vyjadril tiež presvedčenie, že Koncoš bude, aj napriek všetkým podozreniam, ktoré sa v posledných mesiacoch objavili v súvislosti s jeho kandidatúrou, pokračovať v jedinej možnej línii ľavice na Slovensku. "Ľavice európskeho typu. Ľavice, ktorá stojí na hodnotách novembra 1989," dodal Budaj.
Generálny sekretár SDKÚ Ivan Šimko zastáva názor, že ide o výsledok, ktorý je absolútne suverénnou záležitosťou SDĽ. "Našim záujmom je, aby všetky demokratické strany boli schopné spolupracovať. Kooperujeme už niekoľko rokov na úrovni koaličnej vlády a verím, že pokiaľ ide o vybudovanie základov demokracie na Slovensku, bude spolupráca na úrovni spoločného záujmu pokračovať naďalej".
Výsledok dnešného hlasovania označil predseda KDH Pavol Hrušovský za vnútrostranícku záležitosť SDĽ. "Budeme čakať, akým smerom bude novozvolený predseda viesť stranu. Trochu vyjadrujem obavy z toho, že to bude tvrdá ľavicová politika, pripomínajúca niektoré metódy, ktoré sme doteraz odmietali," povedal s tým, že všetko bude záležať na Koncošovi.
Predseda SMK Béla Bugár pripomenul, že jeho strana mala s Koncošom problémy pri plnení programového vyhlásenia vlády a pri uplatňovaní dohôd v rámci vládnej koalície. Preto si podľa Bugára musí nový šéf SDĽ uvedomiť, že preberá zodpovednosť za každú dohodu, ktorú "bude musieť aj dodržať". Na otázku, či by sa vedel s novým lídrom SDĽ v niektorých politických otázkach dohodnúť, Bugár odvetil, že vždy spolupracuje s ľuďmi, ktorí sú k dispozícii.
Poslanec parlamentu za DS Viktor Nižňanský síce zvolenie Koncoša očakával, ale výsledok nepovažuje za dobrý. "Na rôzne veci mám v zásade odlišné názory ako pán Koncoš," vyhlásil a dodal, že vecnejšiu diskusiu by si vedel predstaviť napríklad s Brigitou Schmögnerovou alebo Milanom Ftáčnikom. Podľa Nižňanského Koncoš môže priniesť strane zvýšenie preferencií, ale podporu nájde len u tej časti obyvateľstva, ktorá si želá návrat minulého režimu.
Hlavnou úlohou novozvoleného predsedu SDĽ Pavla Koncoša bude podľa zástupcu HZDS Vojtecha Tkáča obnoviť ľavicový charakter strany.
Tkáč tvrdí, že Koncoš je človek, ktorý v živote niečo dokázal a preto predpokladá, že prispeje k väčšej tolerancii v spoločnosti a nie k jej polarizácii. "Myslím si však, že účasť SDĽ v tejto vláde bola strategickou chybou," dodal.
Podľa Viliama Oberhausera z SNS je Koncoš politikom, ktorý má širokú podporu v SDĽ a neangažoval sa v intrigách okolo osoby na post predsedu strany. Na margo možnej spolupráce oboch strán pred budúcoročnými parlamentnými voľbami odpovedal, že nezávisle od Koncošových vyjadrení o SNS dáva potreba riešenia problémov občanov základ na to, aby všetky politické strany hľadali pri vzájomných rokovaniach vecný a konštruktívny tón. "Preto si myslím, že rokovania medzi SDĽ a SNS v záujme občanov môžu byť užitočné. Ide len o to nezanášať do rozhovorov ideologické problémy strán," spresnil.