Bratislava 3. júna (TASR) - Obhajcom dvoch obžalovaných v prípade vraždy medičky Ľudmily Cervanovej sa podarilo nájsť v archívoch Ministerstva vnútra SR v Levoči závažné písomné dokumenty, ktoré predložia Najvyššiemu súdu SR. Ten rozhoduje v súčasnosti o odvolaniach šiestich obžalovaných Nitranov a prokurátora proti odsudzujúcemu rozsudku Krajského súdu v Bratislave.
Ako dnes pre TASR konštatoval advokát Štefan Haulík, zatajené dôkazy svedčia jednoznačne v prospech obžalovaných. Podľa jeho slov sa obhajcovia už viac ako 20 rokov dožadujú doloženia dôkazov, ktoré mali zostať navždy zamlčané pred súdom, do súdneho spisu. Ide predovšetkým o výpovede priamych účastníkov diskotéky, z ktorej mladú študentku Cervanovú uniesli. Svedkov vypočuli v júli 1976, len niekoľko dní po únose a následnej vražde. Skutočnosť, že tieto svedecké výpovede, ktoré spochybňujú skutkový dej ustálený posledným súdnym rozhodnutím KS v Bratislave, neboli nikdy vyšetrovateľmi a prokuratúrou pripojené do súdneho spisu, svedčí o nezákonnej manipulácii so spisom a s vykonanými dôkazmi zo strany vtedajších orgánov činných v trestnom konaní, spresnil Haulík.
V archívoch MV SR sa nachádzajú svedecké výpovede stovák svedkov, ktorí sa zúčastnili diskotéky, na ktorej bola Cervanová naposledy videná, ďalej svedkov, ktorí bezprostredne zo zastávky autobusu pozorovali únos mladej medičky. Archív obsahuje tiež svedectvo vrátnika, ktorý vykonával strážnu službu na internáte v deň konania diskotéky, ako aj pôvodné výpovede svedka, ktorý až päť rokov po vražde začal z únosu obviňovať tzv. "nitriansku skupinu páchateľov".
V archívnych spisoch sa tiež našli správy, ktorými vyšetrovatelia informovali ÚV KSS o priebehu vyšetrovania, čo potvrdzuje politické pozadie tejto pravdepodobne najmedializovanejšej trestnej kauzy posledných desaťročí.
Napriek skutočnosti, že obhajcovia obžalovaných opakovane žiadali súd o pripojenie celého pôvodného spisového materiálu z roku 1976, kedy došlo k vražde, KS v Bratislave rozhodol o vine obžalovaných bez oboznámenia sa so všetkými skutkovými okolnosťami prípadu. Ako sa vyjadril obhajca obžalovaných, ktorý archívne doklady podrobne preštudoval, existencia týchto zatajených dôkazov bude s najväčšou pravdepodobnosťou znamenať, že NS SR, ktorý sa v súčasnosti vecou zaoberá, bude musieť nezákonný rozsudok zo začiatku tohto roka zrušiť a prikázať prokuratúre, aby pripojila do súdneho spisu všetky vykonané dôkazy, aby mohol súd zákonne rozhodnúť.
Bratislavský krajský súd 20. januára uznal šesticu obžalovaných mužov za vinných a uložil im tresty od troch do 13 rokov. Po 13 rokov v tretej nápravno-výchovnej skupine (NVS) dostali Miloš K. (1954) a Milan A. (1951), o dva roky menej František Č. (1950). Desaťročný trest udelil senát Stanislavovi D. (1954). Šesť rokov dostal Pavol B. (1954) a tri Juraj L. (1953). Ďalší z pôvodne odsúdených Roman B. (1954) bol zo zdravotných dôvodov vylúčený na samostatné konanie. Súd počas procesu vypočul 70 svedkov a prečítal 90 svedeckých výpovedí.