BRATISLAVA 3. júna (SITA) - Pripravovaná fiškálna decentralizácia by mala najmä posilniť spoluzodpovednosť občana za veci verejné. V príhovore pred delegátmi dnešného XIV. snemu Únie miest Slovenska (ÚMS), ktorý sa koná v Bratislave, to uviedol primátor hlavného mesta a 1. viceprezident ÚMS Andrej Ďurkovský. Pripomenul, že snem sa koná v zásadnom čase pre slovenské mestá a obce, ktoré sa pripravujú na nový systém financovania. Ako podotkol, prieskumy ukazujú slabú angažovanosť a fenomén pasivity, čo bude potrebné zmeniť, aby sa samospráva mohla efektívne rozvíjať.
Účastníkov snemu pozdravil aj premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý presadenie troch právnych noriem súvisiacich s fiškálnou decentralizáciou v parlamente považuje za jednu z hlavných úloh. Výsledkom budú podľa neho lepšie príjmy miest, ktoré budú vypočítateľné a predvídateľné. "Systém, v ktorom sa mestá a obce donekonečna spoliehajú na štátny rozpočet a čakajú ako si to tá-ktorá vláda rozmyslí, musí byť zmenený," vyhlásil pred predstaviteľmi miest. Dzurinda vysoko ocenil prácu ÚMS. Ako uviedol pre agentúru SITA, únia zohrala výraznú úlohu aj v období, keď vláda presadzovala centralizáciu namiesto decentralizácie. "Ich prácu si vážim aj v súčasnosti, keď je potrebné deliť sa o viaceré nepopulárne opatrenia, lebo v tejto inštitúcii sme vždy našli porozumenie a oporu pre konštruktívny dialóg," poznamenal. Ako dodal, spoločným cieľom vlády aj predstaviteľov samosprávy je občan a efektívna správa vecí verejných.
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Ľubo Roman, ktorý je tiež hosťom snemu, očakáva od rokovania jasné stanovisko k fiškálnej decentralizácii. Ako skonštatoval, VÚC s pripravovanou decentralizáciou "v podstate" súhlasia. Za dôležitý označil Roman solidárny systém, ktorý by mal vyrovnať regionálne rozdiely a nepreferovať iba hlavné mesto. Ako zdôraznil, Bratislava by totiž bez ostatného Slovenska nemohla existovať. "Samosprávne kraje nie sú za to, aby sa po piatich rokoch prehodnotila fiškálna decentralizácia, ale za to, aby tento systém ostal 20 až 25 rokov," uviedol Roman. Za päť rokov totiž nie je podľa neho možné rozdiely vyrovnať a zhodnotiť význam decentralizácie.