BRATISLAVA 3. júna (SITA) - Na Slovensku už rok experimentálne overujú vyučovanie rómskeho jazyka a literatúry vo vybraných triedach na dvoch stredných a dvoch základných školách. Spoločný projekt Asociácie na podporu vzdelávania Rómov a Štátneho pedagogického ústavu (ŠPÚ) Experimentálna verifikácia efektívnosti kurikula rómskeho jazyka a literatúry na základných a stredných školách je napriek jeho úspešnosti ohrozený. Ako na dnešnej tlačovej besede uviedla predsedníčka asociácie Anna Koptová, experimentálne vyučovanie rómskeho jazyka si totiž vyžaduje väčšie náklady ako bežné vzdelávanie žiakov.
Asociácia a štyri školy, v ktorých sa experimentálne učí, požiadali Ministerstvo školstva (MŠ) SR o príspevok 2 500 korún na jedného žiaka mesačne. Žiaci sú totiž zväčša z rodín odkázaných na sociálne dávky. Podľa Koptovej zákon o financovaní škôl umožňuje zriaďovateľom škôl požiadať o príspevok na rómskych asistentov, na dopravu žiakov a na vzdelávanie žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia. MŠ požiadavky škôl zatiaľ nezohľadnilo a experimentálnym triedam tak hrozí, že v septembri sa neotvoria. Ak by malo viac ako sto detí, ktoré sa v súčasnosti učia v dvoch experimentálnych triedach na ZŠ a dvoch triedach na SŠ, študovať do konca roka, potrebovali by školy 800 tisíc až jeden milión korún. Podľa Jána Cangára z ŠPÚ sú investície do rómskych žiakov užitočné, no treba im dať systém. "Po roku experimentu sú výsledky evidentné, žiaci získali kladný vzťah k vzdelávaniu," tvrdí Cangár. Výučba rómskych detí v rómskom jazyku má rozhodujúci vplyv na ich úspešnosť v škole a v živote. Koptová upozornila, že štát dáva oveľa viac na žiakov špeciálnych škôl, ktorí po ich absolvovaní skončia v sociálnej sieti.
Výzvu asociácie na podporu vzdelávania Rómov na Slovensku prišli na tlačovú besedu podporiť aj rómski lídri Ladislav Fízik za Parlament Rómov na Slovensku, predseda Rómskej iniciatívy Slovenska Alexander Patkoló, Jozef Mezei za Parlament rómskych osád, Ladislav Richter za Radu mimovládnych organizácií rómskych komunít na Slovensku a Michal Stojka za Olašských Rómov na Slovensku. Podľa Stojku je vyučovanie rómskeho jazyka veľmi potrebné, lebo iba Róm, ktorý ovláda svoju rodnú reč sa môže naučiť dobre po slovensky a úspešne sa vzdelávať v slovenskom jazyku.
Asociácia na podporu vzdelávania Rómov na Slovensku vypracovala spolu so ŠPÚ návrh národného projektu vzdelávania romológie na ZŠ a SŠ, ktorý bol však odmietnutý. Zástupkyne asociácie budú dnes o probléme vzdelávania rómskych žiakov hovoriť so štátnym tajomníkom rezortu školstva Lászlóm Szigetim. Predstavitelia ŠPÚ sa stretnú s generálnym riaditeľom sekcie regionálneho školstva MŠ SR Jánom Morongom. Asociácia, ŠPÚ a menovaní lídri Rómov adresovali výzvu na podporu vzdelávania Rómov aj Národnej rade SR.