Bratislava 7. marca (TASR) - Medzinárodný deň žien (MDŽ), zaradený aj do kalendára Organizácie Spojených národov (OSN), si pokroková verejnosť každoročne pripomína 8. marca. Milé slovo, neha či kvietok v tento deň aspoň symbolicky pripomenú mamám, manželkám a priateľkám ich nezastupiteľnú funkciu v rodine a spoločnosti.
Rovnoprávnosť v rodine a spoločnosti si ženy dlho prebojúvali. Myšlienka uznania ich práce rezonovala už vo francúzskej revolúcii v roku 1789. Z historicky známych medzníkov boja žien treba spomenúť demonštráciu proti vykorisťovaniu 8. marca 1909, na ktorej sa zúčastnilo asi 40 000 newyorských krajčírok. Neskôr sa na zjazde II. internacionály v Kodani v auguste 1910 uskutočnila spolu s ním aj 2. medzinárodná konferencia socialistiek. Nemecká revolucionárka Klára Zetkinová na nej navrhla, aby sa výročie tejto udalosti oslavovalo každoročne ako deň boja žien proti militarizmu a vojne, za ich zrovnoprávnenie a medzinárodnú solidaritu. Jej návrh prijali.
Prvými krajinami, v ktorých sa oslavoval tento deň (1911), boli Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko a Dánsko. V nasledujúcich rokoch sa k nim pripojili ďalšie štáty, kde účastníci akcií pri príležitosti MDŽ požadovali predovšetkým volebné právo pre ženy, sociálnu spravodlivosť a rovnoprávne postavenie žien a mužov. Vystupovali aj proti militarizmu a vojne. V bývalom Československu sa sviatok MDŽ z iniciatívy pokrokových ženských organizácií po prvý raz oslavoval v roku 1921.
Ani v súčasnosti si nie všade vo svete tento deň pripomínajú na úrovni zodpovedajúcej jeho významu. Podľa dostupných informácií indonézska polícia v roku 1999 na Medzinárodný deň žien zatkla vyše 50 žien a dievčat, ktoré protestovali proti násiliu pred budovou OSN v Jakarte, pretože akciu vopred neoznámili.
Afganské vládnuce islamské hnutie Taliban nemieni zmeniť svoj prístup k ženám. Ten sa totiž podľa hlavných náboženských predstaviteľov zakladá na islamských doktrínach. Afganky nesmú vychádzať z domu bez závoja, majú veľmi obmedzené možnosti vzdelania a nemôžu pracovať vo všetkých odvetviach. Prieskum agentúry Reuters, uskutočnený v roku 1999 medzi pracovníčkami v sektore financií a bankovníctva, ukázal, že v londýnskych bankách jednoznačne dominujú muži. Zamestnávatelia ich lepšie platia, uprednostňujú ich pri prijímaní na významné posty a majú málo pochopenia pre pracujúce matky.
Na posilnenie práv žien, ich rovnaké šance v uplatnení sa v politickom živote, ako aj na odstránenie násilia voči ženám vyzývajú političky aj medzinárodné organizácie najmä pri príležitosti MDŽ.
*chor jm pa