Nitra 18. novembra (TASR) - Nezákonné obchodovanie, pašeráctvo a nepriaznivé ekologické zmeny sú najvýznamnejšími príčinami úbytku vzácnych a ohrozených živočíšnych druhov celosvetovej fauny.
Slovensko je signatárskou krajinou viacerých medzinárodných dohovorov, ochraňujúcich ohrozené druhy fauny i flóry, vrátane jedného z najdôležitejších - Dohovoru o medzinárodnom obchode s chránenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín, známeho pod skratkou CITES. No najmä ochrana vzácnych živočíchov si vyžaduje celý komplex opatrení, od organizačných, legislatívnych až po materiálne a technické zabezpečenie chovu zachránených zvierat. Špeciálne záchytné centrum pre zvieratá zadržané colníkmi alebo pracovníkmi iných kompetentných orgánov a inštitúcií na Slovensku donedávna chýbalo. To, ktoré existuje v ZOO Bojnice, už kapacitne nestačí a nemá ani podmienky pre chov všetkých druhov zvierat.
Situáciu podstatne zlepšilo nedávno otvorené vivárium pri Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. Popri vzdelávacej funkcii plní aj úlohu záchytného centra pre plazy, obojživelníky, malé krokodíly a iné exotické, vzácne a chránené zvieratá, ktoré sa podarí zachrániť z rúk pašerákov a ilegálnych obchodníkov. Opodstatnenosť vybudovania vivária sa potvrdila od prvých dní jeho prevádzky, kedy v teráriách našli nový domov desiatky ohrozených a chránených zvierat. K prvým obyvateľom patrí napríklad varan smaragdový, pochádzajúci z pašeráckej zásielky, sú tam aj zvieratá zaradené do prílohy protokolu CITES, popri iných veľhad kráľovský, pytón tmavý, anakonda žltá, pytón mriežkovaný, varan stepný a ďalšie.
Prírastky do vivária vítajú nielen ochrancovia prírody, ale i študenti a pedagógovia školy. Zariadenie totiž slúži aj na štúdium niektorých základných biologických a vedných disciplín. Je to hlavne aplikovaná biológia, ochrana a tvorba životného prostredia, ktoré majú zakomponovanú aj ochranu živočíšnych a rastlinných druhov.