Bratislava 4. júna (TASR) - Korupčná aféra s podplukovníčkou Jarmilou S., ktorá je obvinená z prijatia 500-dolárového úplatku, má personálnu dohru. Z armády kvôli pochybeniu pri plnení si svojich funkčných povinností a pri postupe personálneho riešenia jej prípadu prepustili jedného pracovníka z blízkeho okolia náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Milana Cerovského.
Ďalší štyria sú riešení disciplinárne. Všetkých sa tiež dotkne krátenie finančných náležitostí. Cerovský na dnešnej tlačovej besede však odmietol uviesť konkrétne mená.
Zodpovední príslušníci generálneho štábu nevyužili možnosť poštového, prípadne iného spôsobu doručenia personálneho rozkazu o prepustení obvinenej, na základe ktorého mala z armády odísť so znížením výsluhových náležitostí. Hrozí tak, že ak súd do 30. júna vo veci právoplatne nerozhodne, tak jej automaticky vzniká nárok na 220-tisícové odchodné a výsluhový dôchodok vo výške 10-tisíc korún, a to aj v prípade, že by ju neskôr súd uznal vinnou.
Po vypuknutí škandálu chcel rezort obrany väzobne stíhanej podplukovníčke doručiť výpoveď. Prokurátor však nedal povolenie nikomu z personálneho oddelenia odovzdať jej osobne návrh na prepustenie. Jarmila S. využila túto okolnosť a prostredníctvom svojho advokáta si podala žiadosť o rozviazanie služobného pomeru.
V prípade, že by ju prepustili podľa pôvodného rozkazu, ktorý však už nemôže byť naplnený, Jarmila S. by prišla o jednu tretinu odchodného.
Celý prípad preverovala inšpekcia ministra obrany. Na základe jej zistení požiadal Juraj Liška o vyvodenie zodpovednosti voči konkrétnym osobám.
Úmysel pri takomto konaní zo strany pracovníkov generálneho štábu sa podľa Cerovského nepotvrdil. "Žiadny úmysel tam nebol, bolo to zanedbanie, bolo to nedôslednosť alebo v niektorých prípadoch aj neznalosť," povedal Cerovský. Zároveň odmietol, že by ho k takémuto spôsobu riešenia prípadu "dotlačil" minister obrany.
Vojenský obvodný súd v Bratislave odsúdil Jarmilu S. 25. marca na šesť mesiacov väzenia za prijatie 500-dolárového úplatku od príslušníka mierovej misie. Odsúdená sa voči rozsudku odvolala. Pojednávanie na Vyššom vojenskom súde v Trenčíne sa však 26. mája nekonalo. Obžalovaná poslala list, v ktorom ospravedlnila svoju neúčasť práceneschopnosťou. Podplukovníčka je obvinená, že viackrát žiadala od vojaka z mierovej misie v Eritrei úplatok za predĺženie jeho pobytu v Afrike.