Bratislava 18. novembra (TASR) - Návrh zákona o zákaze šikanovania občanov a firiem štátom predloží v najbližších dňoch parlamentu poslanec NR SR Jozef Kužma (SDK-DS). Mal by zamedziť úradom a úradníkom, aby vyžadovali od občanov informácie alebo dokumenty, ktoré majú k dispozícii.
Realizácia tohto zákona by z praxe vylúčila situácie, keď občan musí dokladovať skutočnosti, ktoré si vie úradník overiť v inej verejnej inštitúcii, povedal dnes pred novinármi predseda DS Ľudovít Kaník. Výrazne by sa tiež obmedzilo "neoprávnené a ponižujúce šikanovanie občana zo strany úradov", ktoré často vyžadujú predkladanie zbytočných alebo duplicitných informácií či takých, ku ktorým majú samy prístup. Zákon tak podľa lídra DS vytvorí podmienky na kvalitatívnu zmenu vzťahu občana-daňového poplatníka a štátu, ktorý by sa zrovnoprávnil. Rovnako by bol predpokladom aj na zmenu charakteru štátu, v ktorom je občan často poštárom medzi jednotlivými úradmi a ich oddeleniami, dodal.
Ako príklad nelogického počínania úradov uviedol podpredseda DS Juraj Barta situáciu, keď polícia vyžaduje od občana potvrdenie o trvalom pobyte, hoci tento dokument sama vydáva. Rovnako všetky štátne inštitúcie vyžadujú od stránok výpis z registra trestov, ktorý existuje aj v elektronickej podobe, takže majú k nemu prístup. "Pokiaľ by bol tento zákon schválený, občania by už nemuseli behať od jedných dverí k druhým, od úradu k úradu, preukázali by sa preukazom totožnosti a všetky potrebné doklady, ktoré úrad požaduje pre vydanie rozhodnutia, by si úrad musel povinne zabezpečiť sám, prostredníctvom vlastných databáz," tvrdí Kaník. Šikanovanie fyzickej alebo právnickej osoby orgánom verejnej moci by sa podľa uvedeného návrhu považovalo za priestupok, ktorý by sa sankcionoval udelením pokuty od 500 do 500 000 korún, pričom 50 percent pokuty by bolo príjmom občana, ktorý bol šikanovaný a zvyšok by bol príjmom do štátneho rozpočtu.
Uplatnením uvedenej právnej normy by sa zároveň podľa Bartu vytvoril tlak na zavádzanie elektronického registrovania údajov, ktoré orgány verejnej moci o občanoch evidujú a na racionalizáciu všetkých potvrdení pre občanov, ktoré treba prikladať k žiadostiam a sú často duplicitné alebo nemajú relevantný vzťah k požadovanému potvrdeniu. Tiež bude tlak na to, aby boli evidencie vedené štátom, ktorých je podľa Bartu okolo 330, navzájom prepojené.
Návrh zákona o zákaze šikanovania občanov a firiem štátov dnes DS predkladá na verejnú diskusiu a od relevantných politických strán očakáva jeho podporu. Predseda DS Kaník sa nazdáva, že ide o iniciatívu minimálne takej dôležitosti, akú malo prijatie infozákona, ktorý tiež pochádzal z dielne občianskych demokratov. Ako však povedal, je si vedomý, že od slovenskej ľavice nemôže očakávať podporu zmeny charakteru štátu: "Zo strany pravice pokladám za naivné očakávať podporu pri zmene charakteru štátu od ľavicových poslancov."