Bratislava 5. júna (TASR) - Na oslavách 60. výročia vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii sa v nedeľu zúčastní spolu s najvyššími predstaviteľmi ďalších 16 krajín aj slovenský prezident Rudolf Schuster. Hoci pozval aj Ivana Gašparoviča, budúci prezident, ktorý sa ujme úradu už o necelé dva týždne, do Francúzska nepocestuje.
Oficiálne bol na oslavy pozvaný iba úradujúci prezident. Ten síce pozval aj Ivana Gašparoviča, keďže však ide o oficiálnu akciu, kde bude veľa pozvaných hostí a striktný protokol, chceme sa vyhnúť zbytočným nedorozumeniam, vysvetlil pre TASR Jozef Grapa z Gašparovičovho volebného tímu.
Na spomienku na Deň D by mal pricestovať aj americký prezident George Bush, prvýkrát v histórii bude na oslavách začiatku porážky fašistov prítomný aj zástupca Nemecka - spolkový kancelár Gerhard Schröder. Slovensko bude okrem prezidenta Schustera zastupovať štátny tajomník Ministerstva obrany Martin Fedor aj veliteľ Vzdušných síl Ozbrojených síl SR Jozef Dunaj. Rezort obrany vyšle aj vojenskú jednotku čestnej stráže Ozbrojených síl SR, v prezidentovej delegácii by mali byť aj veteráni z druhej svetovej vojny.
Na operácii Overlord sa v roku 1944 podieľali americké a britské ozbrojené sily, ale aj kanadské, austrálske, novozélandské, juhoafrické, francúzske, poľské, belgické, holandské a československé zväzky a útvary. K vylodeniu vo francúzskej Normandii došlo v noci z 5. na 6. júna 1944. Išlo o najväčšiu kombinovanú námornú, pozemnú a leteckú vojenskú operáciu v dejinách ľudstva. Nemecko už bolo v čase tejto akcie značne vyčerpané z bojov na východnom fronte, takže nemohlo účinnejšie zasiahnuť proti spojencom. Vylodenie v Normandii a úspešné ťaženie Červenej armády na východe znamenalo už nezvratnú porážku Nemecka v druhej svetovej vojne.