Bratislava 5. júna (TASR) - Predseda vlády Mikuláš Dzurinda dostal informácie od SIS v kauze skupinka v rozpore so zákonom. SIS totiž od nástupu Dzurindu do úradu v roku 1998 neeviduje jeho osobitné žiadosti o poskytnutie správ. Podľa zákona o SIS premiér môže od tajnej služby prijímať informácie, iba ak o ne písomne požiada. "V období od roku 1998 takéto osobitné žiadosti SIS neeviduje," uvádza sa v stanovisku SIS podpísanom jej šéfom Ladislavom Pittnerom, ktoré v dnešnom vydaní zverejnil denník Pravda.
Slovenská informačná služba sa však slovami svojho hovorcu Vladimíra Šimka bráni, že rozhodne nekoná v rozpore so zákonom, keď poskytuje informácie predsedovi vlády. Vláda alebo parlament sú reprezentované svojimi predsedami, preto SIS posiela informácie najvyšším predstaviteľom týchto inštitúcií, argumentuje Šimko vo vyhlásení, ktoré dnes poskytol TASR.
Toto tvrdenie podľa jeho slov vychádza z logického výkladu zákona o SIS. V ňom sa uvádza, že SIS získava, sústreďuje a vyhodnocuje informácie v súlade so zákonom. Na základe vlastného uváženia ich môže poskytovať Národnej rade SR, prezidentovi SR, vláde SR, útvarom Policajného zboru a prokuratúry a tiež aj iným štátnym orgánom, ak ich potrebujú na zamedzenie protiústavnej alebo protiprávnej činnosti.
Bez ohľadu na to, či chce, alebo nechce, musí SIS vyhovieť požiadavke poskytnúť informácie, ak o ne požiada prezident, šéf parlamentu alebo predseda vlády. "Dodať ich musí v určenej lehote a požadovanom rozsahu," vysvetlil Šimko.
Denník však v spomínanom článku pod názvom Premiér získal správy zo SIS mimo zákona dal priestor aj bývalému vicepremiérovi pre legislatívu Ľubomírovi Fogašovi. Ten sa vyjadril, že informácie pre vládu a premiéra sú dve rozdielne veci.
"Ak by sa mal uplatniť gramatický výklad zákona, ako to uvádza docent Fogaš, musela by SIS v zmysle zákona zasielať svoje informácie všetkým útvarom Policajného zboru v SR, čiže niekoľko stoviek výtlačkov. Podobne by ich musela zasielať všetkým útvarom prokuratúry, pretože zákon neuvádza konkrétnu prokuratúru," konštatuje hovorca SIS.
Na záver pripomína, že kým bol Fogaš podpredsedom vlády SR pre legislatívu, nezistil v postupe SIS chyby, rovnako ani nepokladal za potrebné upraviť spomenuté ustanovenia zákona o SIS.
ad pa