BRATISLAVA 6. júna (SITA) - Občania môžu vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) odovzdať hlas jednej zo 17 kandidujúcich politických strán alebo koalícii. Podporu vybranému subjektu volič vysloví tým, že jeho hlasovací lístok vloží do obálky, ktorú následne vhodí do volebnej schránky. Na hlasovacom lístku, ktorý vkladá do obálky môže volič dať jednému z kandidátov preferenčný hlas. Na iné úpravy hlasovacieho lístka sa neprihliada. Ak je v obálke niekoľko hlasovacích lístkov, všetky sa budú pokladať za neplatné.
Pravidlá samotného volebného aktu sú rovnaké ako pri ostatných voľbách. Pred okrskovú komisiu musí predstúpiť volič osobne a nie je možné aby ho niekto zastupoval. Členovia okrskových komisií nesmú voličom upravovať hlasovacie lístky. Po príchode do volebnej miestnosti najprv volič musí preukázať svoju totožnosť. Do zoznamu voličov budú dopísaní občania, ktorí sa rozhodli voliť mimo miesta trvalého bydliska a vybavili si voličský preukaz. Rovnako budú do zoznamu voličov zapísaní aj občania SR, ktorí nemajú trvalý pobyt na Slovensku alebo v inej členskej krajine Európskej únie. Im sa voľba zaznačí do pasu.
Volič, ktorý sám nemôže upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie alebo preto, že nemôže písať alebo čítať, má právo si vziať so sebou do priestoru určeného na hlasovanie iného voliča. Ten podľa jeho pokynov môže upraviť hlasovací lístok. Voliči, ktorí sa nemôžu dostaviť do volebnej miestnosti, majú právo požiadať o voľbu do prenosnej schránky.