Bratislava 6. júna (TASR) - Zo zľahčovania problémov vládnej koalície a nedostatočného hľadania podpory u poslancov pri presadzovaní vládnych zákonov v parlamente obvinil dnes predseda KDH Pavol Hrušovský šéfa SDKÚ Mikuláša Dzurindu.
"Chcel by som poprosiť, aby si dodržal, to, čo si sľúbil. Napriek tomu, že sa nám podarilo posunúť reformu zdravotníctva do druhého čítania, pre reformu súdnictva si neurobil mnoho," povedal dnes Hrušovský v diskusnej relácii STV O päť minút dvanásť. Je presvedčený, že Dzurinda by mal preferovať všetky reformy, ktoré vláda ako celok navrhne do parlamentu.
Situáciu vo vládnej koalícii považuje Hrušovský za vážnu a zložitú. Podľa neho by bolo dobré, keby koalícia hľadala podporu koordinovane, a nie individuálne. Ubezpečil však, že na koalícii mu záleží a urobí všetko pre to, aby vydržala. "Musíme však postupovať poctivo a zodpovedne," dodal.
Predseda vlády Hrušovského obvinenia odmietol. Odvolal sa pritom na získavanie podpory pre reformu zdravotníctva i súdnictva. "Zasadzoval som za reformu zdravotníctva rovnako ako za reformu justície a pán minister Lipšic to dobre vie," reagoval. Ubezpečil, že pri hľadaní podpory pre reformy v jednotlivých rezortoch postupuje rovnako. "Veľmi sa zasadzujem aj za reformu školstva, na čele ktorého stojí nominant kresťanských demokratov," dodal.
Šéf Smeru Robert Fico je presvedčený, že vládna koalícia funguje iba preto, lebo si za peňažné i nepeňažné výhody kupuje hlasy opozičných a nezávislých poslancov. V tejto súvislosti spomenul lobovanie niektorých nezávislých poslancov pri získavaní financií na dostavbu športovej haly alebo čističky. Podľa Fica je "chaos v parlamente evidentný". Obáva sa, že "ak bude vláda v kupovaní poslaneckých hlasov pokračovať aj naďalej, dovládne".
Hrušovský nevidí nič zlé na tom, ak sa poslanci NR SR uchádzajú o výhody pre svoj región. Ubezpečil však, že ak by mal informácie o kupovaní hlasov v parlamente, konal by.
Dzurinda vylúčil, že by poslanci hlasovali na základe výhod. "Nie je pravda, že hlasujú za peniaze a výhody," povedal. Za normálne však považuje to, ak poslanci presadzujú záujmy regiónov, v ktorých žijú.
Podľa predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara sú politické strany v NR SR potláčané a výhodu získava ten, kto si urobí z mandátu živnosť. Je presvedčený, že miera kritičnosti k spôsobu vládnutia musí byť zo strany opozície väčšia. "Po zavŕšení integrácie opúšťame dovtedajšiu zdržanlivosť a otvoríme témy, ktoré sme predtým obchádzali," poznamenal. Takou by mala byť napríklad otázka obsadenia podpredsedníckych postov v parlamente.
ms pa