Vraždy v podsvetí

6. júla 1995

BRATISLAVA 6. júna (SITA) -


Krátko pred poludním explodoval pred ministerstvom financií v Bratislave nástražný výbušný systém v aute značky Citroën. Pri výbuchu zahynuli bratia Vladimír a Jozef Danišovci. Vladimír Daniš, prezývaný Tuti, bol jedným z prvých bossov bratislavského podsvetia a bol "priekopníkom" vo vyberaní výpalného. Tutiho surovosť a brutálne spôsoby pri presadzovaní vlastných záujmov viedli k tomu, že mal veľa nepriateľov. Vražda nebola objasnená.


29. apríla 1996

Na križovatke ulíc Karloveská, Devínska cesta a Botanická v Bratislave vybuchlo auto bývalého policajta Róberta Remiáša, ktorý robil spojku svedkovi zavlečenia Michala Kováča mladšieho Oskarovi Fegyveresovi. Túto vraždu objasnila polícia až v minulom roku. Objednať si ju mal silný muž bratislavského podsvetia, už nebohý Miroslav Sýkora. Vykonať ju mali štyria muži, medzi nimi aj 40-ročný Imrich Oláh a 43-ročný Jozef Roháč. Políciu mal na stopu priviesť chránený svedok - Karol Szátmáry, ktorý sa však začiatkom tohto roku polícii stratil. Informácie médií, že vraždu si objednala Lexova SIS, polícia naďalej vyšetruje.


6. februára 1997

Okolo poludnia pred hotelom Holiday Inn v Bratislave samopalmi rozstrieľali jedného z najsilnejších mužov bratislavského a vôbec slovenského podsvetia Miroslava Sýkoru. Iba zriedka sa zdržiaval na verejnosti za bieleho dňa a na schôdzky chodieval v sprievode viacerých mužov. Pred smrťou ho pravdepodobne vylákala na stretnutie osoba, ktorej dôveroval. Sprevádzal ho iba jeden ochrankár, ktorého útočníci tiež zavraždili. Táto udalosť bola výsledkom dlhotrvajúceho sporu medzi Sýkorom a Petrom Križanovičom, prezývaným Duran. Ich konflikt sa údajne datuje od delenia ukradnutých peňazí z lúpeže vo VÚB Nitra z decembra 1995. Zastreleniu Sýkoru predchádzala jedna prestrelka, pri ktorej bol Duran postrelený do nohy. Lekári mu ju museli amputovať.


16. apríla 1997

Na Lietavskej ulici v Bratislave vybuchla nálož pod autom Seat Ibiza, zaparkovaným pri terénnom motorovom vozidle Mitsubishi Pajero, do ktorého nastupoval P. Križanovič. Zrejme išlo o odvetu za Sýkorovu smrť, pričom páchatelia museli eliminovať Križanovičov ochranný systém diaľkového štartovania auta. Pretože nálož umiestnená v jeho aute by po diaľkovom naštartovaní explodovala, páchatelia umiestnili výbušninu pod auto stojace pri jeho voze. Vraždy Sýkoru a Križanoviča neboli objasnené.


4. augusta 1997

Neznámi páchatelia rituálnym spôsobom zavraždili 32-ročného Rudolfa H. z okresu Dunajská Streda. Najprv ho usmrtili bodnou ranou do hrude, potom mu odrezali hlavu. Telo zabalené v koberci pohodili pri Dunaji na Slovanskom nábreží v Bratislave-Devíne a hlavu položili do kvetináča na ulici v Dunajskej Strede. Deň predtým došlo v Dunajskej Strede k prestrelke, pri ktorej istý miestny občan prišiel o život a druhý utrpel zranenia, čo viedlo políciu k záveru, že šlo o výsledok vybavovania si účtov tamojšieho podsvetia.


4. októbra 1997

Atentát na Róberta Holuba ležiaceho na ARO v bratislavskej nemocnici na Kramároch. Holub bol šéfom košického podsvetia. Už 22. a 24. septembra sa ho neznámi páchatelia pokúšali zastreliť. Pri prestrelke v reštaurácii hotela Danube v Bratislave bol Holub 24. septembra vážne zranený. Bol hospitalizovaný na Kramároch, pričom k oknu jeho izby sa dalo priblížiť zo strechy priľahlej budovy. R. Holub bol v kontakte s agentom SIS Jánom Dopirjakom. Vo svojom erotickom salóne Evelyn zhromažďoval kompromitujúce materiály o dôstojníkoch tajnej služby. Holub mal styky aj s bývalou špičkou VSŽ, s ktorej predstaviteľmi sa dostal pred smrťou do konfliktu. Jeho vražda nebola objasnená.


19. októbra 1997

Z idúceho auta na ceste pri Krásne nad Kysucou zastrelili Petra Kalányiho. Ten vyvíjal aktivity v rámci žilinského podsvetia a bol v spore s kysuckým bossom Milanom Holáňom, prezývaným Gorila. Podľa zainteresovaných zdrojov si Gorila objednal na likvidáciu Kalányiho po rusky hovoriaceho zabijaka.


25. novembra 1997

V bare hotela Astoria v Žiline bol zastrelený Milan Holáň-Gorila s ochrancom. Polícii sa túto vraždu podarilo v novembri 1999 objasniť a vyšetrovatelia obvinili Alojza K., prezývaného Lojzík alebo Čistič.


9. mája 1998

Na tenisových kurtoch na bratislavských Zlatých pieskoch vybuchla nálož umiestnená pod betónovými dlaždicami, ktorá usmrtila bossa bratislavského podsvetia Eda Diniča. Na kurty, ktoré Dinič pravidelne navštevoval, ho pravdepodobne vylákal Ivan M., muž, u ktorého pracoval Oleg T., obvinený z vraždy exministra hospodárstva Jána Duckého.


4. októbra 1998

Na bratislavskom sídlisku Dlhé diely neznámi páchatelia samopalmi zastrelili brata Eduarda Diniča Róberta a jeho osobného ochrancu. Vraždy bratov Diničovcov neboli objasnené.


25. marca 1999

Traja maskovaní muži zastrelili v reštaurácii Fontána v Dunajskej Strede desiatich mužov miestnej skupiny nazývanej Pápayovci. Medzi obeťami bol aj sám boss Tibor Pápay. Podľa polície masová vražda v Dunajskej Strede nemá v histórii kriminalistiky obdobu.

7. júna 1999

V Dubnici nad Váhom na sídlisku Pod Hájom bol zabitý miestny boss, 37-ročný Jozef Kucmerka. Pri útoku maskovaného páchateľa bol ťažko zranený aj jeho komplic. Podľa polície za vraždou stojí skupina miestneho podsvetia bratov Martina a Ladislava Ch. Pri policajnej akcii 27. júla boli zadržaní a obvinení niekoľkí členovia tejto skupiny.


4. augusta 1999

Neznámy páchateľ zavraždil 34-ročného Petra Steinhübela, v podsvetí známeho pod prezývkou Žaluď. Podľa polície Steinhübel bol bossom podsvetia, avšak on sám vystupoval ako "solídny podnikateľ". Žaluď bol zastrelený v objekte Bratislavských mraziarní na Trenčianskej ulici, ktoré mu patrili. Steinhübel podľahol až pri piatom pokuse o atentát. Pri predchádzajúcich dvoch bol ťažko zranený. Štvrtý pokus o atentát sa uskutočnil 23. mája, Žaluď však unikol. Na jeho obrnený mercedes strieľali zo samopalu. Steinhübel bol aj bývalým spolumajiteľom a generálnym riaditeľom Tatravagónky Poprad.


30. augusta 1999

V záhradkárskej lokalite Rozkvet v časti Košice-Kalvária zavraždili 42-ročného Františka P., prezývaného Dolly. František P. sa zaoberal vydieraním a patril do skupiny Dušana B. prezývaného Borža. Manželka zavraždeného pre políciu uviedla, že sa jej manželovi už pred mesiacom niekto vyhrážal a manžel tieto osoby označil ako "Kolárikovu skupinu". Dva týždne pred vraždou niekto strieľal aj na ich dom v Košiciach, ale túto udalosť zo strachu radšej nehlásili na polícii.


20. októbra 1999

Neznámy páchateľ zavraždil v Bratislave na Bagarovej ulici podnikateľa Romana Deáka, majiteľa stavebnej firmy, ktorého týždeň predtým zadržali pre podozrenie z vydierania. Pred časom údajne pracoval pre bossa bratislavského podsvetia Eduarda Diniča, ktorý zahynul pri bombovom atentáte na Zlatých pieskoch v Bratislave.


13. novembra 1999

Z rieky Váh pri Šali vyplávalo mŕtve telo bez hlavy. Patrilo 32-ročnému občanovi Ruskej federácie Sergejovi L., ktorý mal trvalý pobyt v Nových Zámkoch. Telo malo odrezanú hlavu, ruky v lakťových kĺboch a jednu dolnú končatinu. Na brehu potom našli policajti aj hlavu a chýbajúce končatiny. Podľa súdnej pitvy tohto muža usmrtili niekoľkými výstrelmi do hlavy. Táto brutálna vražda zatiaľ nie je objasnená.


27. novembra 1999

V bare Pláž na sídlisku Nad jazerom v Košiciach zavraždili Miroslava Stojku, člena skupiny Dušana B. Siedmi páchatelia, ktorí patrili do skupiny Karola Kolárika, ho dosekali mačetou a strelili do brucha. Zomrel po prevoze do nemocnice. Páchateľov polícia zadržala a obvinila z vraždy. Podľa niektorých informácií celý priebeh vraždy koordinoval cez mobilný telefón K. Kolárik.


4. decembra 1999

Náhodní okoloidúci našli v Bratislave pri predajni IKEA zaduseného Ľuboša Haspruna. Podľa neoficiálnych informácií vraj Hasprun priniesol na miesto vraždy sumu prevyšujúcu 10 000 USD a v aute mali nájsť aj výpisy z jeho devízového účtu, na ktorom boli niekoľkomiliónové sumy. Pitva potvrdila, že išlo o násilnú smrť. Hasprun bol podľa policajných informácií drogovým dealerom.


16. decembra 1999

Zatiaľ neznámy páchateľ zastrelil Karola Kolárika na Tallinskej ulici v Košiciach. Kolárik, ktorý bol svedkom v procese s Mikulášom Č., bol zastrelený viacerými strelami zo samopalu. Taktiež bol v lete tohto roku vo väzbe za ublíženie na zdraví a za vydieranie. Obvinenie proti nemu však prokurátor zrušil pre nedostatok dôkazov. Bol šéfom konkurenčnej skupiny Dušana B., prezývaný Borža.


15. januára 2000

V Dunajskej Strede zavraždili Tomáša Vidu, označovaného za jedného z bossov mafiánskej skupiny ovládajúcej región Žitného ostrova. Páchateľ strieľal na jeho auto Mercedes 500 zo samopalu vzor 58. Vidu sediaceho za volantom zasiahol cez predné sklo niekoľkými dávkami, z ktorých väčšina smerovala na hlavu a hrudník muža. Po streľbe páchateľ odhodil zbraň a ušiel. Podľa neoficiálnych informácii Vida financoval skupinu podsvetia, ktorá po marcovej vražde desiatich členov gangu Pápayovcov ovládla dunajskostredské podsvetie. Vida pôsobil v Maďarsku a Švajčiarsku a mal prepojenie aj na ruskú mafiu. Polícii sa túto vraždu podarilo objasniť. Vidovym vrahom je 24-ročný Ján H. z Dunajskej Stredy, ktorý patril do skupiny Pápayovcov.


24. februára 2000

Vybavovanie účtov v dunajskostredskom podsvetí pokračovalo výbuchom Lady, v ktorej sedel 32-ročný Ladislav Cs. z Horného Mýta. Ladislav Cs. bol príbuzným dvoch mužov, ktorých zatiaľ neznámi páchatelia zastrelili 25. marca minulého roku v bare Fontána v Dunajskej Strede a patril do pápayovského gangu. Po masovej vražde pápayovských elít a po Ladislavovi Cs. už zostali iba traja muži, ktorých polícia eviduje ako pápayovcov.


3. apríla 2000

Na odstavnej ploche pri ceste II. triedy z Dobrej Nivy v okrese Zvolen smerom na Pliešovce zavraždili neznámi páchatelia najmenej dvoma výstrelmi do hlavy švagrov, 30-ročného Jozefa H. z obce Sebechleby a 32-ročného Pavla P. z obce Hontianske Nemce. V bordovej Škode Favorit ich pred polnocou našli ich manželky. Obaja pracovali v erotickom salóne v Babinej, ktorého bol Jozef H. spolumajiteľom. Vrahovia použili krátke guľové zbrane a na obete už čakali. Vražda zatiaľ nebola objasnená.


6. apríla 2000

Miroslav Ch. zastrelil v Považskej Bystrici Jaromíra Imrišeka, jedného zo spoluobžalovaných v procese s Mikulášom Černákom. Imrišeka odsúdil Krajský súd v Banskej Bystrici na dva roky za vydieranie, ktoré si odsedel vo vyšetrovacej väzbe. Hoci pôvodne si polícia myslela, že motívom vraždy bol boj o Imrišekovu priateľku, ktorú počas jeho dvojročnej väzby navštevoval Miroslav Ch., je stále pravdepodobnejšie, že motívom bude vyrovnávanie si účtov v podsvetí.


19. apríla 2000

Zatiaľ neznámi páchatelia zastrelili na diaľnici medzi Bratislavou a Trnavou 32-ročného súkromného podnikateľa Juraja M. z Bratislavy. Zavraždený bol v bratislavskom podsvetí "známa firma." Okrem toho, že v minulosti bol odsúdený za nedovolené ozbrojovanie, bol podozrivý aj z vraždy istého Juhoslovana v jednom z bratislavských erotických salónov pred dvoma rokmi. Obchodoval s ukradnutými autami. Podľa zdroja agentúry SITA obchodoval aj s Rusmi, medzi ktorými sa pravdepodobne bude nachádzať aj jeho vrah.


11. mája 2000

V cukrárni Dolce Vita na Laurinskej ulici v Bratislave zastrelili dvaja muži bývalého osobného strážcu Diničovcov Muhameda Š. Polícia ich však vďaka priemyselným kamerám nainštalovaných v centre Bratislavy odhalila a jedného z páchateľov zadržala.


19. mája 2000

Polícia stále pátra po 30 ročnom M. B. a jeho spolupáchateľovi, ktorí ušli z miesta činu po prestrelke v bare Triton v obci Lemešany (okr. Prešov) v piatok 19. mája pred polnocou. M. B., brat známej osobnosti košického podsvetia Dušana B., prezývaného Borža a ďalší štyria muži napadli majiteľa baru D. M. z Košíc, kosovského Albánca trvale žijúceho na Slovensku. V bare sa strhla prestrelka, pričom bolo vystrelených najmenej desať striel. Po prestrelke zostali na mieste dvaja útočníci mŕtvi a jeden ťažko zranený, mŕtvy bol aj majiteľ baru. Polícia zaistila dve pištole kalibru 9 mm, nábojnice a projektily.


5. októbra 2000

Vraždenie v Dunajskostredskom podsvetí pokračovalo dvojnásobnou vraždou vo Veľkom Mederi. Výstrely trojice zatiaľ neznámych páchateľov spôsobili smrteľné zranenia 24-ročnému Zsoltovi P. zo Šamorína a 30-ročnému Richardovi L. tiež zo Šamorína. Títo ľudia patrili do skupiny Norberta K. Okrem dvoch mŕtvych boli traja ľudia ťažko zranení - 25-ročný Ján V. z Nových Zámkov má priestrel hlavy a ďalší dvaja muži z Veľkého Medera majú prestrelené stehná nôh.


29. augusta 2001

Strelou do srdca a hlavy zavraždil v noci zo stredy na štvrtok zatiaľ neznámy páchateľ na Jilemnického ulici v Spišskej Novej Vsi 37-ročného M. N. Podľa neoficiálnych informácií bol zavraždený muž jedným z najvyššie postavených ľudí miestneho podsvetia. Strelec pravdepodobne z krátkej vzdialenosti zasiahol muža vo chvíli, keď vystúpil so svojho Mercedesu. Kriminalisti našli telo muža približne tri metre od auta. Okolnosti vraždy potvrdzujú profesionalitu strelca. Po niekoľkých rokoch relatívneho pokoja je stredajšia vražda možným začiatkom prerozdeľovania Spiša medzi skupiny podsvetia.


1. septembra 2001

Neznámy páchateľ zastrelil dopoludnia 38-ročného súkromného podnikateľa Jána K. zo Sládkovičova v okrese Galanta v miestnej časti Dánoš pred rozostavanou budovou Stanice technickej kontroly. Podľa informácií agentúry SITA mal podnikať v oblasti stavebníctva a podľa miestnych zdrojov mal mať podiel aj v jednom z erotických salónov nachádzajúcich sa v okolí Sládkovičova. Páchateľ použil pri vražde pištoľ nezistenej značky a kalibru. Na miesto činu prišiel na motocykli Babeta a z bezprostrednej blízkosti jedným výstrelom zasiahol poškodeného do ľavého ramena. Ján K. utrpel priestrel a zlomeninu ľavého ramena a priestrel ľavej hornej časti hrudníka. Po prevoze do nemocnice zraneniam podľahol.


8. marca 2002

Podsvetie sa opäť ozvalo. Obeťou brutálnej vraždy sa stal príbuzný istej známej osobnosti zo slovenského podsvetia - 25-ročný Martin N., ktorého doteraz neznámy páchateľ zastrelil. Telo sa našlo v priekope na diaľnici Bratislava - Trnava na 34. kilometri.14. marca 2003

O život prišiel pri streľbe v trebišovských potravinách na Gorkého ulici 30-ročný Rado F. Muža známeho v košickom podsvetí a jedného z obžalovaných v megaprocese s Dušanom B. alias Boržom zastrelil majiteľ obchodu, pričom zranil aj ďalšieho muža - S. H., Albánca žijúceho v Košiciach


9. apríla 2003

Pri streľbe v bratislavskej Vrakuni zastrelil opäť neznámy strelec tridsaťtriročného Braňa K., ochrankára jedného z posledných žijúcich pápayovcov známeho pod prezývkou Eči. Dvojici skrížili cestu dve autá, ochrankára zastrelili a pápayovec bez stopy zmizol. Čo sa s ním stalo, nie je známe. Všetky tri autá sa po čine našli vyhorené a bez stôp.


30. júla 2003

Podsvetie si opäť vyrovnávalo účty tentoraz Na revíne na bratislavských Kramároch. O život prišiel vo svojom luxusnom terénnom Mercedese 37-ročný Ján T. Neznámy strelec na neho vystrelil niekoľko smrteľných rán.18. septembra 2003

Vojna v bratislavskom podsvetí pokračuje. O život prišiel 46-ročný Jozef S., údajne patriaci k skupine takáčovcov. Jeho telo našli ráno v jarku v Senci na Slnečných jazerách - sever. Jozef S. figuruje v Obchodnom registri v 25 spoločnostiach, ktoré sa zaoberajú celou škálou podnikateľských aktivít, od prevádzkovania hazardných hier, cez pohostinské služby až po rôzne poradenstvá.7. novembra 2003

V Revúcej zastrelili údajného bossa miestneho podsvetia 33-ročného Štefana R. Neznámy páchateľ ho zasiahol piatimi ranami. Podľa medializovaných informácií sa jeho osoba spája s banskobystrickým podsvetím. Zavraždený podnikateľ okúsil aj život za mrežami za ekonomickú a násilnú trestnú činnosť. V obchodnom registri figuroval vo viacerých firmách, ktoré sa okrem iného zaoberajú aj erotickými službami.18. novembra 2003

O život prišiel na Trnavskej ulici v Pezinku vo svojom aute Róbert P. Ráno mu cestu zahatalo iné vozidlo, z neho vyskočili traja maskovaní muži, ktorí strieľali z automatických zbraní. O Róbertovi P. sa údajne hovorilo aj v spojitosti so zavraždeným Jánom T. Tento muž patril ku skupine tzv. takáčovcov a mal byť jedným z dvoch mužov, ktorí z majiteľmi podnikov podpisovali zmluvy o ochrane.


6. júna 2004

V Bratislave prišiel o život jeden z troch členov posádky terénneho automobilu Porsche Cayanne, ktoré malo ŠPZ Partizánskeho. Automobil rozstrieľala posádka ďalšieho auta na kruhovom objazde v Bratislave pri výjazde z Prístavného mosta. Porsche malo rozstrieľané obe bočné okná a ďalších približne 10 dier od guliek bolo v čelnom skle. Ďalší člen posádky tohto auta je zranený, tretí vyviazol bez zranenia.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 4. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 8. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 13 345
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 956
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 8 743
 4. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 801
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 5 525
 6. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 306
 7. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 5 256
 8. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 817
 9. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 496
 10. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 4 336

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Brusel vyšetruje dotácie pre Jaguar v Nitre. Môžu Briti odísť?

Európskej komisii sa nepozdávajú 130-miliónové dotácie ani súvisiace investície za pol miliardy eur.

DOMOV

Policajti bili obuškami Rómov, Gašpar vidí neprimerané zákroky

Policajti zasahovali v Zborove pre šarvátku medzi Rómami.

KOMENTÁRE

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Trpezlivosť voličov nemožno skúšať donekonečna.

Neprehliadnite tiež

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu uzdravili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.

Akreditačná komisia riešila Čistý deň, ministerstvu práce dala odporúčania

Podnet na odobratie akreditácie zatiaľ komisia nemá.

NAKA už má na stole parlamentné otváranie listov

Národná kriminálna agentúra dostala podnet od Generálnej prokuratúry. V súčasnosti sa rozhoduje, či začne trestné stíhanie.

Môžu policajti prehľadávať školské tašky žiakov? A môžu ich prehľadať vám?

Stredajšia akcia na strednej škole v Bratislave drogy neodhalila. Rozprúdila však debatu o tom, na čo majú policajti právo.