Prešov 7. marca (TASR) - Slovensko ešte nie je členom ani Severoatlantickej aliancie, ani Európskej únie (EÚ), a preto musí veľmi usilovne budovať svoj imidž, ktorým je skutočná vláda zákona. To spolu so vzťahom k národnostným menšinám bude rozhodujúce pre úspech SR v úsilí o členstvo v NATO. Na dnešnom diskusnom podujatí prešovskej kancelárie Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku to konštatovali významní americkí zahraničnopolitickí analytici Janusz Bugajski z CSIS (Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie) z Washingtonu a Daniel Nelson z Centra G. C. Marshalla pre európske bezpečnostné štúdie v Garmisch-Partenkirchene v Nemecku.
Obaja sa zhodli na tom, že k rozšíreniu NATO v druhej vlne dôjde. "Ak by sme my boli tí, čo o tom rozhodujeme, tak rozšírenie bolo by skôr väčšie ako menšie," uviedol Nelson. Priblížili viacero jeho možných scenárov, napr. minimálne, tzv. taktické, a to o Slovinsko a Slovensko. Bugajski poznamenal, že najvýhodnejší by bol model strategického rozšírenia aliancie, a to pribrať 1-2 krajiny z Balkánu, spomenul Rumunsko a Bulharsko, čím by sa dalo najavo, že Balkán je v Európe a je súčasťou tohto bezpečnostného systému. Navyše poznamenal: "Je lepšie mať Balkán v NATO ako NATO na Balkáne." V strategickom rozšírení by sa mala podľa neho ďalej pribrať jedna pobaltská postsovietska krajina a dokončiť rozšírenie NATO v strednej Európe o začlenenie SR.
Nelson konštatoval, že niektorí zo súčasných členov NATO by boli schopní prijať SR do aliancie "hneď". Dodal však, že vstup do NATO je výsostne politická záležitosť a na príklade postoja ČR počas akcie NATO v Kosove dokumentoval, že treba postupovať opatrne. Na margo prístupu administratívy nového prezidenta USA Georgea W. Busha k tejto otázke Bugajski povedal, že potrvá ešte niekoľko mesiacov, kým sformuluje svoju pozíciu, závažnejšie zmeny americkej politiky však nepredpokladá. Nelson k tomu s úsmevom dodal, že nový prezident by sa mal najprv naučiť rozdiely medzi Slovinskom, Slovenskom a Slavóniou a možno by sa mal usilovať, aby členom NATO sa za odmenu stal aj štát Florida.
*jj pa