Bratislava 8. júna (TASR) - Ministerstvo obrany SR už dostalo od ruskej strany cenovú ponuku na opravu a modernizáciu 12 stíhačiek MIG-29. "Vojdeme sa do tej sumy, ktorá bola deblokovaná, okolo tých 43 miliónov dolárov," povedal pre TASR veliteľ vzdušných síl Jozef Dunaj. Ponuka od ruského výrobcu zodpovedá podľa neho predstavám rezortu.
"Takže sme poslali súhlasné stanovisko," konštatoval Dunaj. V súčasnosti sa pripravujú konkrétne zmluvy, ktoré by mali obe strany v krátkej dobe podpísať. Veliteľ vzdušných síl predpokladá, že možno už na budúci týždeň. Modernizácia lietadiel by sa mala ukončiť podľa neho do konca budúceho roku. V spolupráci s odborníkmi z Ruskej federácie sa na nej budú podieľať zrejme aj Letecké opravovne Trenčín.
Prvý krok modernizačného projektu spočíva v uschopnení lietadiel. "Urobia sa určité práce, ktoré umožnia, že nebude potrebné ďalej vykonávať generálne opravy," povedal Dunaj. "Spočíva to v zosilnení trupu, niektorých prepažiek a samozrejme v oprave niektorých elektronických blokov a iných náhradných dielcov," dodal. Druhý krok bude znamenať malú modernizáciu podľa štandardov NATO.
Rezort obrany počíta so zachovaním nadzvukového stíhacieho letectva. Desiatku stíhačiek MiG-29 a dve cvičné lietadlá by odborníci modernizovať tak, aby pre armádu slúžili minimálne sedem až 10 rokov. Počas tejto doby bude možné - podľa ministra obrany Juraja Lišku - rozhodnúť o ďalšom postupe: či Slovensko nakúpi nové lietadlá, a ak áno, tak aké. Alternatívou je pritom aj lízing. Liška očakáva, že po roku 2008 by sa mali objaviť na trhu nové nadzvukové lietadlá a predpokladá pokles cien supersonikov na medzinárodnej scéne.
Vo výzbroji slovenského letectva bolo pôvodne 24 lietadiel MiG-29. V súčasnosti je ich už iba 21. Dve stíhačky havarovali v novembri 2002 neďaleko Spišskej Novej Vsi. Jedna zhorela v júni 2002 na Sliači. Slovensko získalo desať stíhačiek MiG-29 pri delení výzbroje československej armády. Z deblokácie ruského dlhu sa na dvakrát - v roku 1993 a 1995 - nakúpilo 14 lietadiel.