Bratislava 8. júna (TASR) Smrť troch slovenských vojakov považuje podpredseda ANO Ľubomír Lintner za smutnú udalosť, ktorú by však strany nemali zneužívať na politické ciele.
"Ak to bolo pri plnení pracovných úloh, tak túto okolnosť si treba uvedomiť, tí chlapci tam išli aj s týmto rizikom. Ak to bol útok, tak to vyvoláva samozrejme otázniky nad umiestnením našej jednotky," povedal dnes Lintner pre TASR.
O účasti slovenskej jednotky v Iraku by mal podľa neho diskutovať parlament. Podpredseda ANO sa domnieva, že Slovensko by v tomto prípade malo postupovať v rámci celej protiteroristickej koalície. "Odchody vojakov jednotlivých krajín situáciu v Iraku neriešia," poznamenal. Podľa jeho slov bude dôležité, ako sa k účasti medzinárodných vojsk v krajine postaví po 30. júni iracká vláda, ktorá preberie moc od USA.
Aj podpredseda SDKÚ Pavol Kubovič by bol nerád, keby sa nešťastná udalosť v Iraku zneužívala na politické ciele. "Hodnotím to ako tragédiu, ktorá určite nie je príjemná. Je treba poznať skutočnosti, za akých okolností k tomu došlo," povedal poslanec pre TASR.
Ďalší osud pôsobenia slovenskej jednotky v Iraku je podľa nezávislého poslanca Jozefa Banáša potrebné konzultovať so všetkými krajinami, ktoré majú svojich vojakov v Iraku. Poznamenal, že na istanbulskom summite NATO sa bude s veľkou pravdepodobnosťou diskutovať, nakoľko je dôležité, aby takáto symbolická a solidárna podpora bez veľkého vojenského významu ostávala v Iraku naďalej, a či by sa nedala vyjadriť iným spôsobom.
Strata troch vojakov slovenskej jednotky nemusí byť podľa podpredsedu SMK Arpáda Duku-Zólyomiho dôvodom k stiahnutiu vojsk SR z Iraku. Prácu slovenských vojakov považuje Duka-Zólyomi za dôležitú, ktorá pomáha ustáliť situáciu v krajine. Upozornil, že ak sa Slovensko rozhodlo pripojiť k protiteroristickej koalícii, malo by v tom vydržať. Každý z vojakov v Iraku podľa podpredsedu SMK vedel, čo znamená jeho účasť v jednotke a prípadné riziká vyplývajúce z nebezpečnej práce.