BRATISLAVA 9. júla (SITA) - Prezident Rudolf Schuster podpísal ústavný zákon o konflikte záujmov. Ide o normu, ktorú poslanci schválili po viacerých neúspešných pokusoch a mala by byť v praxi funkčnejšia ako doteraz platná. Zákon zavádza pri jeho opakovanom porušení ako najprísnejší trest pre poslancov stratu mandátu. U ostatných verejných funkcionárov to môže byť strata verejnej funkcie. Za porušenie tejto normy bude tiež možné ukladať finančné pokuty vo výške od mesačného platu až do 12-násobku platu verejného funkcionára. Zákon rozširuje okruh funkcií, zamestnaní alebo činností, ktoré nemôže verejný činiteľ vykonávať. Nanovo sa stanovujú povinnosti, medzi ktoré patrí aj povinnosť podávať oznámenie o majetkových pomeroch a o funkciách, zamestnaniach resp. činnostiach, ktoré vykonáva verejný funkcionár. Majetkové priznanie bude musieť verejný funkcionár odovzdať aj za svoju manželku resp. manžela a neplnoleté deti žijúce s ním v spoločnej domácnosti. Zákon bude platný od 1. októbra.
Hlava štátu podpísala aj antidiskriminačný zákon, ktorý od júla komplexne upravuje uplatňovanie zásady rovnakého zaobchádzania. Doteraz bol zákaz diskriminácie v slovenskej legislatíve upravený v niekoľkých právnych predpisoch. Zákon nerieši problematiku uzatvárania zväzku medzi homosexuálnymi partnermi a ani adopciu detí takýmito partnermi. Diskriminácia na základe sexuálnej orientácie je však zakázaná. V zákone sú definované základné pojmy ako diskriminácia, priama a nepriama diskriminácia, obťažovanie či neoprávnený postih. V norme je definované ako sa uplatňuje zásada rovnakého zaobchádzania v pracovnoprávnych vzťahoch a obdobných právnych vzťahoch, v oblasti sociálneho zabezpečenia a zdravotnej starostlivosti či v školstve. Zároveň je určené, v akých oblastiach je prípustné rozdielne zaobchádzanie. Po schválení zákona minister spravodlivosti Daniel Lipšic avizoval, že ak antidiskriminačný zákon nadobudne účinnosť v schválenej podobe, obráti sa na Ústavný súd SR. Podľa Lipšica ustanovenie, ktoré umožňuje pozitívnu diskriminácia na základe rasovej a etnickej príslušnosti, je v rozpore so slovenskou ústavou.
Prezident podpísal aj zákon o ochrane nefajčiarov, ktorý rozširuje zákaz fajčenia na verejných priestranstvách. Fajčenie obmedzuje najmä v reštauráciách, na autobusových zastávkach, staniciach a v priestoroch, kde sú tehotné ženy, deti a mladiství. Zákon určuje zväčšenie plochy na cigaretových škatuľkách, na ktorej bude umiestnené varovanie. Podpis hlavy štátu je po dnešku aj pod novelou zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, ktorá okrem iného umožňuje prevod vlastníctva bytov v rodinných domoch, ak je možné rodinný dom rozdeliť na reálne bytové jednotky