BRATISLAVA 10. júna (SITA) - Slovensko by malo uľahčiť občanom tretích krajín, predovšetkým Ukrajiny, zamestnávanie a pobyt u nás. Podľa riaditeľa Migračného úradu Bernarda Priecela by sa tak značne znížil počet žiadateľov o azyl. Takúto zmenu navrhuje aj nová koncepcia migračnej politiky, o ktorej by mala čoskoro rokovať vláda. Priecel pre SITA zdôraznil, že azyl je pre štát najdrahší. Skúsenosti z Nemecka, Holandska, ale aj Maďarska a Poľska ukazujú, že liberalizácia legálneho pobytu počet azylantov výrazne znížila. Ako budúcej hraničnej krajine schengenského priestoru by SR pomohlo aj preradenie Ukrajiny a Ruska medzi bezpečné štáty. V prípade Ukrajiny o tom Európska únia uvažuje, dodal Priecel.
Zmenu migračnej politiky podporil na dnešnom rokovaní pracovnej skupiny národného konventu o EÚ analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) Alexander Duleba. Zmeniť by sa mala voči Ukrajine aj vízová politika. Pripomenul, že zatiaľ čo zmluva medzi Bratislavou a Kyjevom umožňuje, aby sa na Slovensku ročne zamestnalo asi 2300 Ukrajincov, v Portugalsku ich pracuje niekoľko stotisíc. "Pápežskejší ako pápež" sme podľa neho aj pri vízach. Kým krátkodobé schengenské víza stoja Ukrajincov 24 dolárov, za vstup na Slovensko zaplatia 30, čo je takmer polovica ich priemernej mzdy. Urobiť víza čo najdostupnejšie je v našom záujme, zdôraznil pre SITA.
Pracovná skupina konventu pre vnútro a spravodlivosť dnes vláde odporučila, aby úzku spoluprácu s Ukrajinou presadzovala aj v Európskej únii. Mala by sa tiež snažiť, aby únia nespájala vízovú politiku s bojom proti nelegálnej migrácii vo vzťahu k štátom na okraji EÚ. "Legálna migrácia vo vzťahu k Ukrajine a boj s nelegálnou migráciou z tretích krajín sú dve úplne odlišné agendy, ktoré sú umelo spojené v európskych politikách a podľa mňa nezodpovedajú záujmom Slovenskej republiky," uviedol Duleba. Odporúčania pracovnej skupiny, kde sú zástupcovia štátnej správy a mimovládnych štruktúr, dostanú aj poslanci NR SR.