Bratislava 19. novembra (TASR) - Národná protidrogová jednotka (NPJ) riešila až šesťnásobne viac prípadov s pervitínom v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Jej riaditeľ Igor Košťál na dnešnej tlačovej besede v Bratislave informoval, že kým v roku 1999 ich bolo 1,9 percenta, v roku 2000 počet stúpol na 4,9 percenta a za desať mesiacov tohto roku je to už 11,5 percenta zo všetkých evidovaných prípadov.
Vysvetlil, že pervitín, ktorý mládež často podceňuje, veľmi útočí na mozog a psychiku užívateľa. Kým heroín dostáva osobu do apatického stavu, po užití pervitínu je mimoriadne agresívna a vôbec nevie, čo robí. Podľa slov Košťála najhoršie je, že pervitín môže vyrobiť aj človek nevzdelaný v chemickej oblasti. Spomenul, že vzhľadom na vojnu v Afganistane znížili sa u dílerov zásoby drog, preto sa do obehu dostáva drahší a menej kvalitný heroín. Očakáva sa, že to bude dôvod na prechod od jeho užívania k pervitínu, čiže k syntetickým drogám.
Podpredseda vlády SR Pál Csáky po dnešnom zasadnutí Výboru ministrov pre drogové závislosti a kontrolu drog informoval, že sa jeho členovia zhodli na potrebe skvalitniť protidrogové aktivity v regiónoch. Vzhľadom na to, že prebieha reforma verejnej správy, v prvom štvrťroku budúceho roku výbor pozve na svoje zasadnutie predsedov vyšších územných celkov.
Výbor ministrov pozitívne hodnotil vytvorenie spoločného pracoviska Ministerstvom vnútra (MV) SR a Ministerstvom financií SR, ďalej navrhuje podpísať memorandum porozumenia so Zväzom chemického a farmaceutického priemyslu. Podľa neho desať najväčších slovenských výrobcov chemikálií by automaticky informovalo orgány MV SR a Colnej správy, ak niekto nakúpi také chemikálie, ktoré by sa mohli využívať ako syntetické drogy, prípadne na ich výrobu.