BRATISLAVA 11. júna (SITA) - Líder kandidátky SDKÚ vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) Peter Šťastný by chcel v prípade svojho zvolenia za europoslanca pomôcť zaostalým regiónom Slovenska zriadením štyroch poradenských centier. Tie by boli financované z peňazí, ktoré by ako poslanec EP dostával na činnosť svojej kancelárie a asistentov, čo by predstavovalo sumu asi 12 500 eur ročne. "Tam sa dajú na slovenské pomery financovať slušné aktivity, ktoré by pomohli štyrom chudobnejším regiónom dobehnúť tie vyspelejšie," uviedol Šťastný v diskusnej relácii televízie Markíza Sito.
Podpredsedníčka Smer-u Monika Beňová, ktorá vedie kandidátku strany v eurovoľbách, Šťastného upozornila, že takéto použitie poslaneckých peňazí nie je možné. Programové priority strán kandidujúcich do EP sa podľa nej dajú realizovať len cez pôsobenie vo frakciách EP, ktoré priamo formujú obsah jednotlivých politík Európskej únie.
Edit Bauer, ktorá kandiduje do EP za SMK, považuje za nešťastné, že niektorí slovenskí politici sa v eurokampani uchýlili k vyťahovaniu maďarskej karty. Ako zdôraznila, záujmy krajín stredoeurópskeho regiónu sú vo väčšine prípadov rovnaké. "Určite bude najzriedkavejšia situácia, že to čo bude dobré pre Slovensko, bude zlé pre Maďarsko," poznamenala a dodala, že „Európsky parlament nie je o tom, že tam pôjde štrnásť poslancov na križiacke ťaženie“.
Udržanie solidárneho charakteru EÚ bude prioritou pôsobenia poslancov za ĽS-HZDS v EP. Budú sa usilovať, aby členské štáty nepristúpili k zníženiu príspevkov do štrukturálnych fondov únie, povedal v relácii hlavný kandidát hnutia v eurovoľbách Sergej Kozlík. Skutočnosť, že poslanci ĽS-HZDS budú v EP pôsobiť ako nezávislí, nepovažuje Kozlík za nevýhodu. K spájaniu pri hlasovaní bude podľa neho dochádzať na národnej úrovni, kde očakáva spoločné stanoviská pri presadzovaní regionálnych záujmov.