Najzaujímavejšie výroky R. Schustera vo funkcii

12. januára 1999 - vyjadrenie na adresu poslancov SDK z radov KDH o tom, že nebudú podporovať R. Schustera v prezidentských voľbách (dôvodom mala byť jeho komunistická minulosť)
Deväť rokov od nežnej revolúcie "bolo dosť na to, aby títo páni z KDH ukázali, čo pre Slovensko urobili. Ak si myslia, že hlavným kritériom je to, že neboli komunisti, je to málo."


15. mája 1999- R. Schuster pripúšťa, že dostal ponuku, aby sa pred voľbami vzdal prezidentskej kandidatúry, no nešpecifikoval, od koho. Táto ponuka bola len sprostredkovaná.
"Priamo za mnou sa neodvážil prísť, pretože vedia, ako by to skončilo." Dodal, že o tejto veci by s nikým ani nerokoval, lebo "obchodovať so cťou sa neoplatí, môžete to urobiť raz a potom z politiky odísť."


30. mája 1999- R. Schuster sa na tlačovej besede vyjadruje k priamej voľbe prezidenta
"Priama voľba prezidenta je morálnou silou hlavy štátu, ktorá dáva viac ako sú kompetencie."
5. septembra 1999 - pri predstavovaní kaplnky v Prezidentskom paláci prezident podotkol, že aj počas pôsobenia v komunistickej strane zostal katolíkom a jeho vnútro mu nik nezoberie. Novinárom tiež povedal, že mal "načierno" pokrstené deti a sobášil sa v bratislavskom Modrom kostolíku.
Podľa R. Schustera "nie je dôležité, koľkokrát človek v živote ide do kostola, ale dôležité je správanie sa človeka a jeho vnútro." Prezident zároveň odsúdil tých, "ktorí chodia do kostola iba preto, aby sa tak ukazovali a predvádzali."

27. októbra 1999 - R. Schuster sa po stretnutí s exprezidentom Michalom Kováčom vyjadruje k postaveniu bývalých prezidentov
Podľa prezidenta "na Slovensku si treba začať zvykať na to, že prezident ostáva aj po ukončení funkcie významnou osobnosťou, ktorú si v štáte vážia."

23. novembra 1999 - na krste knihy Jožo Pročko Blázon alebo génius sa zúčastnil aj R. Schuster, ktorý prišiel na prezentáciu vo voľnom čase a s vedomím, že ho médiá opäť budú kritizovať. Ako dôvod účasti uviedol, že Pročko je jeho priateľ a veľmi si ho váži.
"Bola by chyba, keby som sa tváril, že neprídem len preto, že ma budú kritizovať. Kto je normálny, ten ma pochopí." Zároveň sa opýtal, či sa má teraz, keď je prezident tváriť, že odrazu svojich priateľov nepozná a bude si od nich zachovávať odstup

7. decembra 1999 - reakcia R. Schustera na vianočnú výzdobu Prezidentského paláca, ktorú zabezpečila firma Siemens. Prezident novinárom zdôraznil, že peniaze na výzdobu nedostal v hotovosti, ale osvetlenie inštalovala firma Siemens ako reklamu, aby získala viac odberateľov.
"Keby som peniaze dostal v hotovosti, určite by som ich nepoužil na výzdobu."


5. mája 2000 - reakcia R. Schustera na tvrdenie novinára, že mu v kariére pomáhal bývalý vysoký komunistický funkcionár Vasiľ Biľak - R. Schuster, ktorý je autorom knihy voľných rozhovorov s Biľakom, túto informáciu dôrazne poprel
"Možno ste si to vymysleli, ale vy môžete všetko. Mne nikto nemusel pomáhať a som hrdý na to, čo som robil predtým. Ak ma občania zvolili za prezidenta aj napriek propagande, ktorú vedú ľudia takého typu ako ste vy a ďalší, tak tiež to len dokazuje, že asi nemáte pravdu."


15. augusta 2000 - vyjadrenie R. Schustera po prílete do Bratislavy po hospitalizácii v rakúskom Innsbrucku.
"Keď človek umiera a už sa s ním rozlúčila aj rodina ako s mŕtvym, teda budúcim mŕtvym a potom, keď sa človek dozvie, že ľudia sa modlili k Bohu, že mu pomohli, ja tomu verím. Teraz budem mať ešte väčšiu chuť do práce a budem robiť poctivejšie.

15. augusta 2000 - reakcia R. Schustera po návrate z hospitalizácie v Rakúsku na adresu jeho osobného lekára Františka Samselyho.
Po prílete do Bratislavy z Innsbrucku vyhlásil prezident, že už sa asi nenechá liečiť kamarátom. "Niektoré víkendy, keď sa vrátim ešte aj k tenisu, mi môže byť (Samsely) nápomocný."


9. januára 2001- počas novoročného prijatia zástupcov médií R. Schuster hovorí o novinároch´
"Ak ma novinár nachytá na hruškách, klobúk dolu. Ale keď píše niečo - ako keď som bol chorý a nevedel som sa brániť, tak je to troška hyenizmus. Najviac ma bolelo, keď som sa počas choroby dozvedel, že si na môj účet aj srandu robili. Viete, keď človek zomiera, na také niečo nemá chuť.


7. mája 2001 - R. Schuster sa vyjadruje k svojmu zdravotnému stavu
"Prečo tak dobre vyzerám? Pokúste sa zomrieť a ak sa vám podarí prežiť, tak potom už môžete len opeknieť. A ak vám to nevyjde, tak skrátka máte smolu."


22. mája 2001 - R. Schuster nechce komentovať prípadné hlasovanie o dôvere premiérovi Mikulášovi Dzurindovi, ktoré sa mohlo uskutočniť, ak by parlament odvolal vicepremiéra Ivana Mikloša
"Podľa toho by som to spájal tak, že pán premiér a pán Mikloš sú tak úzko spojení, ako keby jeden bez druhého nemohli existovať a ako keby táto vláda bola funkčná len vtedy, ak tam budú oni dvaja."


29. mája 2001 - v rozhovore pre agentúru SITA zopakoval R. Schuster svoje rozhodnutie, že za žiadnych okolností nebude v budúcich prezidentských voľbách kandidovať
"Už to nechávam druhým, ktorí sa už nevedia dočkať, aby mali šancu. Aby pán Palko nemal so mnou znova problém, aby si už mohli dať definitívne svojho kandidáta, ale takého, ktorého si zvolia."


12. júna 2001- pred prijatím prezidenta Leonida Kučmu hovorí R. Schuster o svojom vzťahu k ukrajinskému partnerovi
"Prijmem ho so všetkými poctami tak, ako prijímam všetkých prezidentov. Nemám čo tajiť, sme dobrí priatelia a naše dobré osobné vzťahy pomáhajú rozvíjať aj dobré vzťahy medzi obidvoma krajinami." Prezident dodal, že by sme sa nemali stavať do pózy kritika vnútorných záležitostí inej krajiny bez dôkazov a bez toho, aby sme mali dostatočný dôvod, pretože spochybňovaním môžeme poškodiť vzťahy.


2. januára 2002 - R. Schuster sa po dopravnej nehode prezidentskej kolóny rozhodol, že v zime bude cestovať vlakom, aj keď sa to niekomu nebude páčiť
"Nemáme peniaze ani na telefóny, tak nebudem používať lietadlo. Budem chodiť vlakom a, podotýkam, za vlastné." Prezident vysvetľoval svoju reakciu na telefonát premiéra M. Dzurindu, ktorý sa ho pýtal, prečo nepoužíva lietadlo.


3. apríla 2002 - R. Schuster reaguje na predpisy ochrankárov - hygienikov, ktorí mu zakazujú jesť niektoré druhy jedál (napríklad múčne)
"Kdekade jem z bufetu ruské vajíčka a nikto o tom nevie, ale keď zrazu idem von, tak mi to zakazujú."


29. augusta 2002 - pri prepustení z viedenskej nemocnice hovorí R. Schuster o tom, ako už neexistuje železná opona, ktorá by bránila Slovákom v prístupe k zdravotníckej starostlivosti v Rakúsku
"Konečne by sme mali s Viedňou začať spolupracovať aj v tejto oblasti, a malo by byť bežnou praxou, aby každý pacient, ak prejaví záujem, mohol sa dať vyšetriť vo Viedni. Možno moja choroba odštartovala medzinárodnú spoluprácu nielen lekárov, ale aj pacientov."


29. decembra 2002 - v rozhovore pre agentúru SITA sa R. Schuster vyjadruje k svojej opätovnej kandidatúre
"Vždy som sa dokázal rozhodnúť v pravý čas, keď to bolo najlepšie. Dobrý politik by mal vedieť, kedy odísť. Keď ide hore, mal by si zapamätať schodíky, po ktorých stúpa, lebo sa bude po nich vracať."


14. mája 2003 - R. Schuster si pre hokejový tím, ktorý na Majstrovstvách sveta v Helsinkách skončil na treťom mieste, pripravil veršované privítanie.
"Nič to chlapci, nič to za to, že nám o chlp ušlo zlato, o rok v Prahe poďme na to!"


16. júna 2003 - počas návštevy prezidenta Abdala Azíza Boutefliku sa pokazil v Košiciach slovenský špeciál, a preto sa R. Schuster zviezol do Bratislavy s alžírskym partnerom...
Prezident si let alžírskym špeciálom veľmi pochvaľoval. Dodal, že cesta z Košíc mu ubehla veľmi rýchlo. "Nestačil som ani sledovať čas", vyhlásil prezident, podľa ktorého špeciál letel ako "raketa."


5. decembra 2003 - po vystúpení s tradičnou správou o stave republiky, ktorá bola voči vláde mimoriadne kritická, hovorí R. Schuster o ďalšej spolupráci s premiérom Mikulášom Dzurindom
"My sa na seba hnevať nebudeme. Ja aspoň nie."


17. marca 2004 - R. Schuster sa počas návštevy Dunajskej Stredy vyjadruje k tomu, že by rád získal v prezidentských voľbách aj hlasy voličov maďarskej národnosti
Prezident uviedol, že mu nebolo jedno, že SMK nevyzvala svojich voličov na jeho podporu, ale ako dodal, nebude žiadnu stranu prosiť o podporu. "Veď som nepodpísal ani jeden zákon, ktorý by smeroval proti Maďarom, ani som nerobil protimaďarské kroky."


19. marca 2004 - po tom, ako meškal začiatok stretnutia s vedúcimi delegácií medzinárodnej konferencie Rozšírená Európa:nová agenda, prešla R. Schustera trpezlivosť a sám vošiel do prijímacej sály
Prezident vyhlásil, že stretnutie asi zruší, lebo "to vyzerá, ako keby bol Prezidentský palác holubník."


3. apríla 2004 - pred hlasovaním v prezidentských voľbách, ale aj po ňom odmietol R. Schuster komunikovať s médiami...
Po príchode do okrsku v mieste trvalého bydliska prezident, keď uvidel skupinku novinárov a kameramanov, iba stroho povedal: "novinári, dajakí ste dnes nervózni." Kráčajúc v sprievode rodiny a ochranky potichu bez zastavenia povedal novinárom, že nič nepovie, "lebo aj tak všetko prekrútite."


2. júna 2004- pri rozlúčke s vládou pred koncom funkčného obdobia zhodnotil R. Schuster vzájomné vzťahy s kabinetom pozitívne.
"Pokiaľ išlo o vnútroštátne problémy, tak už sme nie vždy boli jednotní, ale zásadne som reformy podporoval." Prezident skritizoval len ministra hospodárstva Pavla Ruska, ktorý si nikdy nenašiel čas na stretnutie s ním. "Vieme prečo. Ak sa cíti urazený, je to jeho problém."

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 3. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 6. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 7. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 8. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 9. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 10. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 17 240
 2. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 15 590
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 13 959
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 12 077
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 790
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 878
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 410
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 5 936
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 3 432
 10. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 302

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Američania spozorneli. Slovenský princ je hodný Oscara

Veľký šľachtiteľský príbeh sa začal celkom nenápadne.

PRIMÁR

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa mení sexualita?

Kvalita závisí od psychiky milencov.

Neprehliadnite tiež

Meteorológovia očakávajú v pondelok prvý tropický deň

Od západu k nám začína prúdiť teplejší vzduch.

Prezidentka Za otvorenú justíciu ponúkla po neúspechu rezignáciu

Vo voľbách do Súdnej rady neuspel žiaden z nominantov združenia.

Premiér Fico si nemyslí, že Európska únia potrebuje záložný plán

Premiér bude v pondelok telefonovať s francúzskym prezidentom Macronom.

Fico: Pri výbere nového šéfa RTVS neexistuje žiadna dohoda

Danko vraví, že pozná štyroch kandidátov na šéfa RTVS.