Najzaujímavejšie výroky R. Schustera vo funkcii

12. januára 1999 - vyjadrenie na adresu poslancov SDK z radov KDH o tom, že nebudú podporovať R. Schustera v prezidentských voľbách (dôvodom mala byť jeho komunistická minulosť)
Deväť rokov od nežnej revolúcie "bolo dosť na to, aby títo páni z KDH ukázali, čo pre Slovensko urobili. Ak si myslia, že hlavným kritériom je to, že neboli komunisti, je to málo."


15. mája 1999- R. Schuster pripúšťa, že dostal ponuku, aby sa pred voľbami vzdal prezidentskej kandidatúry, no nešpecifikoval, od koho. Táto ponuka bola len sprostredkovaná.
"Priamo za mnou sa neodvážil prísť, pretože vedia, ako by to skončilo." Dodal, že o tejto veci by s nikým ani nerokoval, lebo "obchodovať so cťou sa neoplatí, môžete to urobiť raz a potom z politiky odísť."


30. mája 1999- R. Schuster sa na tlačovej besede vyjadruje k priamej voľbe prezidenta
"Priama voľba prezidenta je morálnou silou hlavy štátu, ktorá dáva viac ako sú kompetencie."
5. septembra 1999 - pri predstavovaní kaplnky v Prezidentskom paláci prezident podotkol, že aj počas pôsobenia v komunistickej strane zostal katolíkom a jeho vnútro mu nik nezoberie. Novinárom tiež povedal, že mal "načierno" pokrstené deti a sobášil sa v bratislavskom Modrom kostolíku.
Podľa R. Schustera "nie je dôležité, koľkokrát človek v živote ide do kostola, ale dôležité je správanie sa človeka a jeho vnútro." Prezident zároveň odsúdil tých, "ktorí chodia do kostola iba preto, aby sa tak ukazovali a predvádzali."

27. októbra 1999 - R. Schuster sa po stretnutí s exprezidentom Michalom Kováčom vyjadruje k postaveniu bývalých prezidentov
Podľa prezidenta "na Slovensku si treba začať zvykať na to, že prezident ostáva aj po ukončení funkcie významnou osobnosťou, ktorú si v štáte vážia."

23. novembra 1999 - na krste knihy Jožo Pročko Blázon alebo génius sa zúčastnil aj R. Schuster, ktorý prišiel na prezentáciu vo voľnom čase a s vedomím, že ho médiá opäť budú kritizovať. Ako dôvod účasti uviedol, že Pročko je jeho priateľ a veľmi si ho váži.
"Bola by chyba, keby som sa tváril, že neprídem len preto, že ma budú kritizovať. Kto je normálny, ten ma pochopí." Zároveň sa opýtal, či sa má teraz, keď je prezident tváriť, že odrazu svojich priateľov nepozná a bude si od nich zachovávať odstup

7. decembra 1999 - reakcia R. Schustera na vianočnú výzdobu Prezidentského paláca, ktorú zabezpečila firma Siemens. Prezident novinárom zdôraznil, že peniaze na výzdobu nedostal v hotovosti, ale osvetlenie inštalovala firma Siemens ako reklamu, aby získala viac odberateľov.
"Keby som peniaze dostal v hotovosti, určite by som ich nepoužil na výzdobu."


5. mája 2000 - reakcia R. Schustera na tvrdenie novinára, že mu v kariére pomáhal bývalý vysoký komunistický funkcionár Vasiľ Biľak - R. Schuster, ktorý je autorom knihy voľných rozhovorov s Biľakom, túto informáciu dôrazne poprel
"Možno ste si to vymysleli, ale vy môžete všetko. Mne nikto nemusel pomáhať a som hrdý na to, čo som robil predtým. Ak ma občania zvolili za prezidenta aj napriek propagande, ktorú vedú ľudia takého typu ako ste vy a ďalší, tak tiež to len dokazuje, že asi nemáte pravdu."


15. augusta 2000 - vyjadrenie R. Schustera po prílete do Bratislavy po hospitalizácii v rakúskom Innsbrucku.
"Keď človek umiera a už sa s ním rozlúčila aj rodina ako s mŕtvym, teda budúcim mŕtvym a potom, keď sa človek dozvie, že ľudia sa modlili k Bohu, že mu pomohli, ja tomu verím. Teraz budem mať ešte väčšiu chuť do práce a budem robiť poctivejšie.

15. augusta 2000 - reakcia R. Schustera po návrate z hospitalizácie v Rakúsku na adresu jeho osobného lekára Františka Samselyho.
Po prílete do Bratislavy z Innsbrucku vyhlásil prezident, že už sa asi nenechá liečiť kamarátom. "Niektoré víkendy, keď sa vrátim ešte aj k tenisu, mi môže byť (Samsely) nápomocný."


9. januára 2001- počas novoročného prijatia zástupcov médií R. Schuster hovorí o novinároch´
"Ak ma novinár nachytá na hruškách, klobúk dolu. Ale keď píše niečo - ako keď som bol chorý a nevedel som sa brániť, tak je to troška hyenizmus. Najviac ma bolelo, keď som sa počas choroby dozvedel, že si na môj účet aj srandu robili. Viete, keď človek zomiera, na také niečo nemá chuť.


7. mája 2001 - R. Schuster sa vyjadruje k svojmu zdravotnému stavu
"Prečo tak dobre vyzerám? Pokúste sa zomrieť a ak sa vám podarí prežiť, tak potom už môžete len opeknieť. A ak vám to nevyjde, tak skrátka máte smolu."


22. mája 2001 - R. Schuster nechce komentovať prípadné hlasovanie o dôvere premiérovi Mikulášovi Dzurindovi, ktoré sa mohlo uskutočniť, ak by parlament odvolal vicepremiéra Ivana Mikloša
"Podľa toho by som to spájal tak, že pán premiér a pán Mikloš sú tak úzko spojení, ako keby jeden bez druhého nemohli existovať a ako keby táto vláda bola funkčná len vtedy, ak tam budú oni dvaja."


29. mája 2001 - v rozhovore pre agentúru SITA zopakoval R. Schuster svoje rozhodnutie, že za žiadnych okolností nebude v budúcich prezidentských voľbách kandidovať
"Už to nechávam druhým, ktorí sa už nevedia dočkať, aby mali šancu. Aby pán Palko nemal so mnou znova problém, aby si už mohli dať definitívne svojho kandidáta, ale takého, ktorého si zvolia."


12. júna 2001- pred prijatím prezidenta Leonida Kučmu hovorí R. Schuster o svojom vzťahu k ukrajinskému partnerovi
"Prijmem ho so všetkými poctami tak, ako prijímam všetkých prezidentov. Nemám čo tajiť, sme dobrí priatelia a naše dobré osobné vzťahy pomáhajú rozvíjať aj dobré vzťahy medzi obidvoma krajinami." Prezident dodal, že by sme sa nemali stavať do pózy kritika vnútorných záležitostí inej krajiny bez dôkazov a bez toho, aby sme mali dostatočný dôvod, pretože spochybňovaním môžeme poškodiť vzťahy.


2. januára 2002 - R. Schuster sa po dopravnej nehode prezidentskej kolóny rozhodol, že v zime bude cestovať vlakom, aj keď sa to niekomu nebude páčiť
"Nemáme peniaze ani na telefóny, tak nebudem používať lietadlo. Budem chodiť vlakom a, podotýkam, za vlastné." Prezident vysvetľoval svoju reakciu na telefonát premiéra M. Dzurindu, ktorý sa ho pýtal, prečo nepoužíva lietadlo.


3. apríla 2002 - R. Schuster reaguje na predpisy ochrankárov - hygienikov, ktorí mu zakazujú jesť niektoré druhy jedál (napríklad múčne)
"Kdekade jem z bufetu ruské vajíčka a nikto o tom nevie, ale keď zrazu idem von, tak mi to zakazujú."


29. augusta 2002 - pri prepustení z viedenskej nemocnice hovorí R. Schuster o tom, ako už neexistuje železná opona, ktorá by bránila Slovákom v prístupe k zdravotníckej starostlivosti v Rakúsku
"Konečne by sme mali s Viedňou začať spolupracovať aj v tejto oblasti, a malo by byť bežnou praxou, aby každý pacient, ak prejaví záujem, mohol sa dať vyšetriť vo Viedni. Možno moja choroba odštartovala medzinárodnú spoluprácu nielen lekárov, ale aj pacientov."


29. decembra 2002 - v rozhovore pre agentúru SITA sa R. Schuster vyjadruje k svojej opätovnej kandidatúre
"Vždy som sa dokázal rozhodnúť v pravý čas, keď to bolo najlepšie. Dobrý politik by mal vedieť, kedy odísť. Keď ide hore, mal by si zapamätať schodíky, po ktorých stúpa, lebo sa bude po nich vracať."


14. mája 2003 - R. Schuster si pre hokejový tím, ktorý na Majstrovstvách sveta v Helsinkách skončil na treťom mieste, pripravil veršované privítanie.
"Nič to chlapci, nič to za to, že nám o chlp ušlo zlato, o rok v Prahe poďme na to!"


16. júna 2003 - počas návštevy prezidenta Abdala Azíza Boutefliku sa pokazil v Košiciach slovenský špeciál, a preto sa R. Schuster zviezol do Bratislavy s alžírskym partnerom...
Prezident si let alžírskym špeciálom veľmi pochvaľoval. Dodal, že cesta z Košíc mu ubehla veľmi rýchlo. "Nestačil som ani sledovať čas", vyhlásil prezident, podľa ktorého špeciál letel ako "raketa."


5. decembra 2003 - po vystúpení s tradičnou správou o stave republiky, ktorá bola voči vláde mimoriadne kritická, hovorí R. Schuster o ďalšej spolupráci s premiérom Mikulášom Dzurindom
"My sa na seba hnevať nebudeme. Ja aspoň nie."


17. marca 2004 - R. Schuster sa počas návštevy Dunajskej Stredy vyjadruje k tomu, že by rád získal v prezidentských voľbách aj hlasy voličov maďarskej národnosti
Prezident uviedol, že mu nebolo jedno, že SMK nevyzvala svojich voličov na jeho podporu, ale ako dodal, nebude žiadnu stranu prosiť o podporu. "Veď som nepodpísal ani jeden zákon, ktorý by smeroval proti Maďarom, ani som nerobil protimaďarské kroky."


19. marca 2004 - po tom, ako meškal začiatok stretnutia s vedúcimi delegácií medzinárodnej konferencie Rozšírená Európa:nová agenda, prešla R. Schustera trpezlivosť a sám vošiel do prijímacej sály
Prezident vyhlásil, že stretnutie asi zruší, lebo "to vyzerá, ako keby bol Prezidentský palác holubník."


3. apríla 2004 - pred hlasovaním v prezidentských voľbách, ale aj po ňom odmietol R. Schuster komunikovať s médiami...
Po príchode do okrsku v mieste trvalého bydliska prezident, keď uvidel skupinku novinárov a kameramanov, iba stroho povedal: "novinári, dajakí ste dnes nervózni." Kráčajúc v sprievode rodiny a ochranky potichu bez zastavenia povedal novinárom, že nič nepovie, "lebo aj tak všetko prekrútite."


2. júna 2004- pri rozlúčke s vládou pred koncom funkčného obdobia zhodnotil R. Schuster vzájomné vzťahy s kabinetom pozitívne.
"Pokiaľ išlo o vnútroštátne problémy, tak už sme nie vždy boli jednotní, ale zásadne som reformy podporoval." Prezident skritizoval len ministra hospodárstva Pavla Ruska, ktorý si nikdy nenašiel čas na stretnutie s ním. "Vieme prečo. Ak sa cíti urazený, je to jeho problém."

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 2. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 2. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 3. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 4. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 5. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 6. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 7. Svadba v kraji lietajúceho mnícha Cypriána
 8. Vecný dar pre Detské kardiocentrum v Bratislave
 9. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 10. Prieskum: Ako si Slováci požičiavajú? Hlavne rýchlo
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 10 414
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 10 325
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 8 337
 4. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 7 057
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 986
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 159
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 013
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 572
 9. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 884
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 566

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.

TECH

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva špičkové

Päť ústavov nestojí na pevných základoch.

Neprehliadnite tiež

Diabetická noha izoluje od spoločnosti

O živote pacienta s diabetickou nohou sa denník SME rozprával s viceprezidentkou Zväzu diabetikov Slovenska ANNOU LALIKOVOU.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Kotlebov galavečer v Rimavskej Sobote nebude, vyhlásil primátor

Kotlebovci chystali podujatie v deň vzniku slovenského vojnového štátu.

Zmeny vo fungovaní zdravotnej služby môžu podľa Slovak Business Agency ušetriť milióny

Úprava legislatívy má znížiť náklady malým a stredným podnikateľom vrátane živnostníkov so zamestnancami v prvej a druhej kategórii prác.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop