BRATISLAVA 11. júna (SITA) - Budúci týždeň bude pre Národnú radu SR výnimočný tým, pretože sa počas neho uskutočnia tri parlamentné schôdze. Konštatoval to šéf NR SR Pavol Hrušovský na dnešnej tlačovej besede a zároveň informoval, že v pondelok budú poslanci na 27. schôdzi rokovať o priebehu a aktuálnych záveroch doterajších rokovaní o návrhu európskej ústavnej zmluvy. V utorok sa zákonodarcovia zídu na slávnostnej schôdzi, na ktorej bude inaugurovaný nový prezident Ivan Gašparovič. Do tretice na stredu Hrušovský zvolal riadnu 28. schôdzu, ktorej návrh programu zatiaľ obsahuje 100 bodov.
Predseda parlamentu vysvetlil, že pondelkovú schôdzu zvolal preto, lebo poslanci naposledy rokovali o návrhu ústavnej zmluvy 21. januára, keď ich premiér Mikuláš Dzurinda informoval o výsledkoch medzivládnej konferencie v Bruseli a talianskeho predsedníctva. Na summite EÚ, ktorý sa začne 17. júna sa pritom očakáva, že môže dôjsť k dohode na návrhu ústavnej zmluvy. Hrušovský očakáva, že poslanci budú diskutovať a snažiť sa prijať uznesenie k tým témam, pri ktorých došlo od posledného summitu k zmenám.
Za najdôležitejší bod riadnej 28. schôdze označil Hrušovský prerokovávanie v druhom čítaní ústavného zákona o spolupráci parlamentu a vlády v záležitostiach únie. Dodal, že stále vedie rokovania s predsedami poslaneckých klubov, ale aj niektorými predsedami strán o podpore tejto normy a urobí všetko pre jej schválenie. V prvom čítaní Hrušovský očakáva diskusiu k návrhu zákona o študentských pôžičkách, ktorým sa navrhuje spoplatnenie vysokoškolského štúdia. Dôležitý je aj návrh Trestného poriadku a návrhy troch noriem týkajúcich sa fiškálnej decentralizácie, dodal.
Na júnovej schôdzi by sa malo rozhodnúť aj o predsedovi zahraničného a európskeho výboru a o členoch druhého zo spomenutých výborov. Hrušovský pripustil, že zatiaľ nie je dohoda v tomto smere, ale verí, že v priebehu budúceho týždňa k nej dôjde a výbor pre európske záležitosti začne riadne fungovať.
K ďalším bodom júnovej schôdze, ktoré vyvolajú diskusiu, by mal patriť návrh komunistických poslancov na stiahnutie slovenských vojakov z Iraku. Neverejne by mali poslanci diskutovať o dvoch správach, ktoré predkladá minister vnútra Vladimír Palko, a to o správe o krokoch zabezpečujúcich vyššiu mieru ochrany územia a občanov SR v súvislosti so situáciou v Iraku a udalosťami v Madride a o stave boja proti terorizmu na Slovensku.