SME
Piatok, 26. február, 2021 | Meniny má ViktorKrížovkyKrížovky

Päť rokov Rudolfa Schustera v prezidentskom úrade (2)

BRATISLAVA 11. júna (SITA) -


4.- 9. januára 2003

Prezident Rudolf Schuster odcestoval na desaťdňovú návštevu Čínskej ľudovej republiky (ČĽR). V Pekingu podpísal Spoločné vyhlásenie ČĽR a SR, ktorým SR uznala len jednu Čínu a vládu Čínskej ľudovej republiky ako jedinú vládu reprezentujúcu Čínu a Taiwan. Amnesty International (AI) na Slovensku vyjadrila sklamanie nad tým, že sa prezident Schuster na svojej návšteve Číny nevyjadril k otázke dodržovania ľudských práv.


17. marca 2003

Prezident Rudolf Schuster po stretnutí so zástupcami veriteľov uviedol, že klientov skrachovaných nebankových subjektov by mal aspoň čiastočne odškodniť štát.

Skryť Vypnúť reklamu

25. marca 2003

Prezident nepodpísal zákon o zdravotnej starostlivosti a vrátil ho NR SR. Podľa neho nebol dostatočný okruh ľudí, ktorí by mali byť oslobodení od povinnosti uhradiť platby za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Platby by sa zavádzali v čase, keď podiel občanov v hmotnej núdzi na celkovom počte obyvateľov dosiahol takmer 12 percent. Chýbalo tiež splnomocnenie pre ministerstvo zdravotníctva na vydanie vykonávacieho predpisu, v ktorom by sa upravili podrobnosti o platbách, ale aj podrobnosti o úhradách nákladov na zdravotné výkony. NR SR opätovne schválila novelu zákona o zdravotnej starostlivosti 9. apríla.


5. - 9. apríla 2003

Prezident Rudolf Schuster bol na deväťdňovej ceste po Severnej Amerike. Vo Washingtone rokoval s americkým prezidentom Georgeom Bushom a senátormi zahraničného výboru Kongresu USA.

Skryť Vypnúť reklamu

15. apríla 2003

Prezident Rudolf Schuster podpísal prístupovú listinu Slovenska k NATO.


12. júna 2003

Prezident Schuster vrátil NR SR na opätovné prerokovanie novelu zákona o telekomunikáciách. Dôvodom na vrátenie novely bol nesúlad medzi ustanoveniami novely a platného zákona o telekomunikáciách. 1. júla NR SR novelu telekomunikačného zákona neschválila. Novelu postihol rovnaký osud ako v minulom volebnom období, keď ju NR SR schválila a keď ju prezident vetoval, v pléne sa nenašla dostatočná podpora. Novela mala odstrániť prekážky, ktoré bránia skutočnej liberalizácii telekomunikačného trhu v SR.

Rudolf Schuster vrátil do parlamentu zákon o šesťpercentnom zvýšení dôchodkov v roku 2003. Vyjadril domnienku, že dôchodky by mali byť vyššie ako ich schválili poslanci. NR SR 17. júna rozhodla, že dôchodky sa zvýšia od júla o šesť percent, nepodporila návrh prezidenta Schustera na osempercentné zvýšenie.

Skryť Vypnúť reklamu

23. júla 2003

Prezident Rudolf Schuster nepodpísal novelu interrupčného zákona, ktorú 3. júla schválila NR SR.


15. augusta 2003

Na ceste do Banskej Bystrice narazilo pri obci Orovnica v okrese Žarnovica do prezidentovej limuzíny vozidlo ochrankárov. Rudolf Schuster vyviazol z nehody s poškriabanou rukou, ochrankárom sa nič nestalo. Na vine bol vodič ochrankárskeho vozidla. Škoda na prezidentovom aute bola minimálna.


25. septembra 2003

Pre neúčasť navrhovateľa aj odporcu musela samosudkyňa okresného súdu Bratislava I. odročiť prvé pojednávanie v kauze prezident Rudolf Schuster vs. dve bratislavské nemocnice. Na pojednávanie sa nedostavil ani prezident, ani jeho právny zástupca.


9. októbra 2003

Prezident Schuster opätovne nepodpísal novelu zákona o sudcoch a prísediacich. Keďže zákon už prezident do NR SR vrátil 22. júla a tá ho opätovne schválila 19. septembra, norma nadobudne účinnosť aj bez podpisu hlavy štátu. Novela zavádza princíp nulovej tolerancie pre sudcov, čo znamená, že osoba, ktorá bude právoplatne odsúdená za trestný čin korupcie, zneužívania právomoci verejného činiteľa alebo pre obzvlášť závažný trestný čin, sa nikdy nebude môcť do právnickej profesie vrátiť.

Skryť Vypnúť reklamu

17. novembra 2003

Pri návrate z Košíc do Bratislavy bola prezidentova kolóna súčasťou nehody, ktorú spôsobil ochrankár vracajúci sa s prázdnym autom. Ten narazil pred Nitrou do posledného vozidla kolóny. Haváriu spôsobila jeho nepozornosť, keď sa nevenoval dostatočne riadeniu auta. Po nehode mohol prezident s ostatnými autami kolóny pokračovať v ceste. Pri náraze sa nikto nezranil.


25. novembra 2003

Prezident Rudolf Schuster nepodpísal zákon o dani z príjmov, kľúčový zákon daňovej reformy, ktorý má určiť jednotnú 19 percentnú daň. Podľa hlavy štátu je rovná daň výhodná len pre daňovníkov s príjmami nad 25 000 korún, čo je približne 11 percent daňovníkov a pre 13 percent občanov s najnižšími príjmami. Stredná vrstva, ktorá predstavuje tri štvrtiny zamestnancov s príjmom od 9 000 do 25 000 tisíc korún, nebude mať z daňovej reformy výhodu. Výhody zo zavedenia rovnej dane nebudú mať podľa Schustera ani dôchodcovia a občania v hmotnej núdzi, ktorých sa dotkne zrušenie zníženej sadzby dane z pridanej hodnoty. NR SR opätovne schválila zákon 4. decembra 2003.

Skryť Vypnúť reklamu

28. novembra 2003

Prezident Schuster vrátil poslancom na prerokovanie novelu zákona o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby, ktorú NR SR schválila 11. novembra. Prezident poslancom navrhol, aby zákon pri opätovnom prerokovaní neprijali ako celok. K najväčším výhradám prezidenta patrí, že o doprivatizácii má rozhodovať vláda a nie NR SR. Kritizoval tiež termín účinnosti novely, ktorým je 1. december 2003. NR SR opätovne schválila novelu zákona o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby 4. decembra


2. decembra 2003

Prezident Rudolf Schuster, ani jeho právna zástupkyňa neprišli na pojednávanie v spore s dvoma bratislavskými nemocnicami o odškodné. Samosudkyňa Okresného súdu Bratislava I. Eva Slezáková preto pojednávanie musela odročiť. Prezident a jeho advokátka svoju neúčasť vopred ospravedlnili. Prezident žiada od nemocnice na Kramároch a nemocnice ministerstva vnútra odškodné 450 tisíc korún za ujmu na zdraví, ktorú mu lekári nemocníc nesprávnym postupom spôsobili počas jeho náhlej hospitalizácie v júni 2000.

Skryť Vypnúť reklamu

3. decembra 2003

Prezident Schuster podpísal zákon o pomoci v hmotnej núdzi, vyjadril sa však, že po nadobudnutí jeho účinnosti podá návrh na Ústavný súd SR. Zákon totiž podľa neho negarantuje každému občanovi v hmotnej núdzi ústavné právo na poskytnutie takej pomoci, ktorá je nevyhnutná na zabezpečenie základných životných podmienok.


5. decembra 2003

V každoročnej správe o stave republiky, ktorú prezident Schuster predniesol pred poslancami NR SR, sa venoval úspechom Slovenska v integrácii do NATO a EÚ. V súvislosti s integračnými úspechmi sa však prezident nevyhol kritike vlády. Podľa prezidenta sa výkonná moc viac sústredila na vstup ako na plynulé zvládnutie prechodného obdobia, "kam patrí aj pripravenosť na čerpanie eurofondov." Spory v koalícii, ktorých dôvodmi sú často sebecké a nenásytné osobné ambície, túžba po moci, samoľúbosť, politická neskúsenosť a krátkozrakosť, prezidenta znepokojujú.

Skryť Vypnúť reklamu

2. januára 2004

Zvýšenie dôchodkov od februára tohto roka o štyri percentá považuje prezident Schuster za nedostatočné. Vrátil preto do NR SR zákon o starobnom dôchodkovom sporení. Prezident navrhol, aby zákonodarcovia pri opätovnom schvaľovaní zákona v parlamente schválili valorizáciu dôchodkov od budúceho mesiaca o šesť alebo osem percent. Poslanci zákon o starobnom dôchodkovom sporení, ktorý vetoval prezident Schuster, opätovne schválili bez pripomienok. Poslanci opätovne schválili aj novelu zákona o sociálnej pomoci, ktorá mení podmienky poberania a výšku niektorých kompenzačných príspevkov pre občanov s ťažkým zdravotným postihnutím. 23. januára prezident Schuster opäť nepodpísal zákon o starobnom dôchodkovom sporení a novelu zákona o sociálnej pomoci. Oba zákony platia aj bez podpisu prezidenta.

Skryť Vypnúť reklamu

4. januára 2004

Starožitnú kameru a repliku historického samopalu k 70. narodeninám prezidentovi Schusterovi daroval ukrajinský prezident Leonid Kučma. Dar mu v Košiciach odovzdali vedúci Administrácie prezidenta Ukrajiny Viktor Medvečuk a ukrajinský minister dopravy Hryhorij Kyrpa. Ukrajinskí hostia súčasne priviezli aj technickú dokumentáciu a darovací certifikát k balistickej medzikontinentálnej rakete SS – 24 Skalpel, ktorá rozšírila „prezidentskú“ galériu Leteckého múzea pri Slovenskom technickom múzeu (STM) Košice. Múzeum tak dostalo unikátny exponát, ktorým sa zatiaľ nemôže pýšiť žiadne iné letecké či vojenské múzeum mimo územia bývalého Sovietskeho zväzu. Raketa je druhým darom ukrajinského prezidenta L. Kučmu, ktorý už Leteckému múzeu venoval bojové supersonické lietadlo SU-15.

Skryť Vypnúť reklamu

8. januára 2004

V kritickom tóne sa nieslo prijatie členov vlády u prezidenta Schustera. Na úvod sa prezident členom kabinetu Mikuláša Dzurindu poďakoval za ich prácu v uplynulom roku, následne ich začal kritizovať. Ako vyhlásil, na vláde je zodpovednosť, prezident je volený občanmi, tak má právo kritizovať.


13. januára 2004

Prezident Schuster sa vyjadril, že chce ako exprezident poberať iba taký dôchodok ako obyčajní dôchodcovia a nebude žiadať ani korunu navyše. Schuster to vyhlásil v súvislosti s medializovanými informáciami, že kancelária prezidenta navrhla, aby bývalí prezidenti dostávali ako doživotný príjem 75 percent z platu, čo je približne 126 tisíc korún.


15. januára 2004

Traja členovia občianskeho petičného výboru sa rozhodli zbierať podpisy pre kandidatúru Schustera, pretože sa ako jediný zastal dôchodcov a chudoby. Podporu Rudolfovi Schusterovi ako prezidentskému kandidátovi nevylúčila strana Smer. Ak sa pán prezident rozhodne kandidovať, bude to solídny kandidát, povedal líder Smeru Robert Fico.

Skryť Vypnúť reklamu

2.-4 februára 2004

Trestné oznámenie v mene Kancelárie prezidenta (KP) SR podal vedúci jej košického regionálneho pracoviska Jozef Širotňák. Dôvodom boli listy, ktoré neznámy autor posielal generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstiev spoločností pôsobiacich na Slovensku s falzifikátom podpisu prezidenta Schustera. V listoch ponúkal podnikateľom možnosť zúčastniť sa na niektorej z jeho troch pracovných ciest v Španielsku, Poľsku a v Českej republike. Podmienkou však bolo, aby na uvedené číslo účtu poslali finančný príspevok. Peniaze mala dostať rodina, ktorá počas vianočných a novoročných sviatkov prišla pri tragickej udalosti takmer o všetkých blízkych. Pisateľom falošných listov adresovaných podnikateľom v mene hlavy štátu bol 49-ročný vojak Jozef K. z Kežmarku, ktorého prezident Schuster omilostil pred dvoma rokmi. Kežmarčan bol odsúdený pre trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa, z prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody na 16 mesiacov odňatia slobody. Odpykal si viac ako polovicu trestu. "Prezident bol z postupu páchateľa šokovaný," tlmočil slová R. Schustera hovorca prezidenta Ján Füle.

Skryť Vypnúť reklamu

4. februára 2004

Prezident Schuster vyhlásil referendum o predčasných voľbách na 3. apríla, v deň prvého kola prezidentských volieb. Ako konštatoval, k tomuto rozhodnutiu ho viedla snaha vytvoriť najlepšie podmienky pre čo najširšiu účasť voličov na oboch ústavných aktoch.


14. februára 2004

Prezident Schuster sa zúčastnil na Národnej ďakovnej púti vo Vatikáne. Vyjadril ľútosť nad neúčasťou ďalších dvoch najvyšších ústavných činiteľov Pavla Hrušovského a Mikuláša Dzurindu. "Svätý Otec a Vatikán, to nie je politika, je to niečo viac," skonštatoval prezident. Ako zdôraznil, ani počas stretnutia so štátnym sekretárom Svätej stolice Angelom Sodanom "nepadlo ani jedno politické slovo".


15. marca

Prezident Schuster konštatoval, že považuje rozhodnutie predsedníctva Smeru podporovať Ivana Gašparoviča v prezidentských voľbách "len za ďalšie pokračovanie vplyvu sponzorov strany na činnosť jej politických orgánov".

Skryť Vypnúť reklamu

29. marca 2004

Prezident Schuster vrátil parlamentu zákon o voľbách do NR SR. R. Schuster vyjadril pochybnosti, či je polmiliónová volebná kaucia v súlade s ústavou. Poslancom tiež navrhol nezvyšovať príspevok za hlasy stranám, ktoré získajú viac ako tri percentá a vzhľadom na sociálnu situáciu ho ponechať vo výške 60 Sk za hlas. 13. mája NR SR opätovne schválila zákon o voľbách do NR SR. Poslanci neakceptovali pripomienky prezidenta, zákon bude platný od 1. októbra.

Prezident Schuster vrátil parlamentu zákon o dani z pridanej hodnoty. Považuje za nevyhnutné, aby bola nižšia DPH najmä na základné potraviny, lieky a zdravotnícke pomôcky, detské ošatenie, školské potreby, energie, knihy, noviny, časopisy a niektoré stavebné práce. 6. apríla NR SR tento zákon opätovne schválila.

Skryť Vypnúť reklamu

30. marca 2004

Pojednávanie v spore medzi prezidentom Schusterom a dvoma bratislavskými nemocnicami, s ktorými sa hlava štátu súdi o odškodné, sa opäť neuskutočnilo. Samosudkyňa Okresného súdu Bratislava I pojednávanie zrušila, pretože svoju neúčasť vopred ospravedlnili prezident, aj právny zástupca. Termín ďalšieho pojednávania zatiaľ vytýčený nebol.


4. apríla 2004

Do druhého kola prezidentských volieb postúpil Vladimír Mečiar a Ivan Gašparovič. Mečiar získal 650 242 hlasov voličov, teda 32,73 percenta. Ivana Gašparoviča volilo 442 564 voličov, čiže 22,28 percenta. Eduard Kukan získal 22,09 percenta a skončil tretí s podporou 438 920 hlasov, postup do druhého kola mu tak ušiel o 3 644 hlasov. R. Schuster získal 7,43 percenta hlasov, hlas mu dalo 147 549 voličov. V druhom kole 17. apríla sa víťazom prezidentských volieb stal Ivan

Skryť Vypnúť reklamu

23. apríla 2004

Riaditeľ Úradu na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií Ján Packa potvrdil, že podnikateľ Peter Schuster, syn prezidenta Rudolfa Schustera, má pridelenú ochranku. Dodal, že Peter Schuster o ochranku nežiadal, "my sme zistili isté okolnosti, pre ktoré sme mu ju pridelili." Podľa Packu nie sú dôvody až také vážne, skôr je to len preventívne opatrenie. Ako člen rodiny prezidenta má Peter Schuster nárok na ochranku zo zákona. Trvá mu počas výkonu funkcie jeho otca do 15. júna.


5. mája 2004

Súdny spor medzi prezidentom Schusterom a dvoma bratislavskými nemocnicami na Okresnom súde Bratislava 1, s ktorými sa hlava štátu súdi o odškodné, sa pravdepodobne predĺži. Sudkyňa Eva Slezáková, ktorá prípad pojednávala, totiž odišla do dôchodku a spis pridelili inému sudcovi, ktorý sa s ním v súčasnosti oboznamuje.

Skryť Vypnúť reklamu

19. mája 2004

Prezident Rudolf Schuster podpísal novelu ústavy, na základe ktorej bude môcť o ústavnosti a zákonnosti volieb do Európskeho parlamentu rozhodovať Ústavný súd SR. Novela upravuje aj nezlučiteľnosť mandátu poslanca NR SR s mandátom europoslanca. Prezident podpísal aj novelu zákona o organizácii Ústavného súdu, ktorá reaguje na túto novú kompetenciu. Opätovne však nepodpísal nový zákon o voľbách do NR SR. Prezident už raz zákon nepodpísal a vrátil ho parlamentu. Jeho veto však poslanci prelomili. Norma bude platná od 1. októbra.


10. júna 2004

Prezident Rudolf Schuster odcestoval na pohreb bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana. V sústrastnom telegrame rodine po zosnulom uviedol, že práve v období, keď stál na čele Spojených štátov amerických Ronald Reagan sa postupne začala budovať atmosféra vzájomnej dôvery medzi štátmi, ktoré delila železná opona. Prezident Schuster pripomína, že práve táto atmosféra, ku ktorej výrazne prispel americký exprezident, vyústila potom do odzbrojovania oboch táborov a neskôr k pádu železnej opony.


kp;pu;bl

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Študuj perspektívne programy!
 2. Si maturant? Vyber si kvalitu a príď študovať pod Zobor!
 3. Ivan Krechňák: Robiť niečo, čo máš rád, je na nezaplatenie
 4. Študuj ekonómiu na špičkovej škole a odštartuj svoju kariéru!
 5. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 6. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tradíciou!
 7. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 8. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 9. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 10. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto!
 1. O2: Mentálne zdravie zamestnancov je pre nás veľkou prioritou
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 3. Varso Tower od HB Reavis je najvyššou budovou v EÚ
 4. Dáma s pávím pierkom
 5. Slovensko zasiahla vlna nárastu dopytu po produktoch na kĺby!
 6. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 7. Získaj náskok pred štartom
 8. 2. ročník Social Awards Slovakia prichádza
 9. MetLife spustila online nahlasovanie poistných udalostí
 10. Minulý rok boli v priemere ukradnuté takmer tri autá denne
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 14 260
 2. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 13 597
 3. Ako vyzerá majetok Slovákov? Zvyšuje sa najmä z jedného dôvodu 7 514
 4. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 7 261
 5. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 6 882
 6. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur 6 869
 7. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 374
 8. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 5 971
 9. Zažite farebný Marakéš a hory Atlasu so slovenským sprievodcom 4 982
 10. Trnavská univerzita: 385 rokov akademickej excelentnosti 4 116
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pozrite si prehľad dnešného dňa.

16m
Prezidentka Zuzana Čaputová počas pietnej spomienky Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej pri pamätníku na Námestí SNP v rámci tretieho výročia ich vraždy.

Z produkcie tých, ktorým dal šancu, aby zlepšili Slovensko, by bol Kuciak zronený.

25. feb

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 300-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 6 966 obetí. Opatrenia riadi covid automat.

12 h