Bratislava 11. júna (TASR) - V nedeľňajších voľbách 14 slovenských poslancov do Európskeho parlamentu budú občania voliť jednu zo 17 kandidujúcich strán a koalícií. Pre každý politický subjekt je určený jeden hlasovací lístok, na ktorom je v poradí uvedených maximálne 14 kandidátov. Volič môže jednému z nich zakrúžkovaním prideliť tzv. preferenčný hlas.
Na obsadenie kresla v EP musia politické strany získať minimálne päť percent z celkového počtu odovzdaných platných hlasov. Získané mandáty za stranu dostanú kandidáti v poradí, v akom sú uvedení na hlasovacom lístku. Prednostné hlasy kandidátom budú akceptované len vtedy, ak tvoria najmenej desatinu z celkového počtu hlasov odovzdaných pre danú stranu.
Slovenské eurovoľby sa budú konať v nedeľu od 7.00 do 22.00 h v 5855 volebných miestnostiach.
Po príchode do volebnej miestnosti v rámci svojho volebného okrsku sa volič preukáže občianskym preukazom, na čo mu okrsková volebná komisia vydá hlasovacie lístky a obálku. Následne volič vstúpi do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov. Na lístku môže zakrúžkovať meno najviac jedného kandidáta. Na iné úpravy hlasovacieho lístka sa neprihliada. Lístok vybranej politickej strany alebo koalície vloží do obálky. Následne hlasuje tak, že pred okrskovou komisiou vhodí obálku do volebnej schránky.
Volič môže požiadať zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, príslušnú okrskovú komisiu o to, aby mohol hlasovať mimo volebnej miestnosti do prenosnej volebnej schránky.
Právo hlasovania v slovenských eurovoľbách majú občania SR, ktorí najneskôr v deň volieb dovŕšili 18 rokov a majú trvalý pobyt na slovenskom území. Voliť môžu aj občania iných členských krajín Európskej únie s povolením trvalého pobytu na Slovensku, ktorí požiadali o zápis do voličských zoznamov. Na hlasovaní sa môžu zúčastniť taktiež slovenskí občania, ktorí majú trvalý pobyt mimo EÚ.