Bratislava 12. júna (TASR) Tri schôdze Národnej rady SR (NR SR) sa uskutočnia počas nasledujúceho týždňa. Predseda parlamentu Pavol Hrušovský uviedol, že ide o výnimočnú situáciu, ktorá sa v histórii parlamentu zatiaľ nevyskytla.
Hneď v pondelok popoludní sa bude konať 27. schôdza s jediným bodom programu správou o priebehu a aktuálnych záveroch doterajších rokovaní medzivládnej konferencie počas írskeho predsedníctva o návrhu Zmluvy zakladajúcej Ústavu pre Európu.
Hrušovský považoval za povinnosť, aby premiér prišiel NR SR oboznámiť s pozíciou a prípadnými kompromismi, na ktoré je SR ochotná pristúpiť pri schvaľovaní záverečného textu európskej ústavnej zmluvy. Očakáva sa, že euroústava bude na summite EÚ, ktorý sa uskutoční v dňoch 17. a 18. júna v Bruseli, schválená. Parlament by mal prijať uznesenie, ktorým odporučí vláde presadzovať pozíciu NR SR.
Slávnostná schôdza, na ktorej bude novozvolený prezident SR Ivan Gašparovič skladať ústavou predpísaný sľub, sa uskutoční na druhý deň - v utorok 15. júna. "Chcem, aby sa vzťahy medzi budúcim prezidentom a Národnou radou SR vyvíjali dobre v rámci ústavných kompetencií a našich ústavných právomocí," vyhlásil Hrušovský krátko pred schôdzou.
Plánované zasadnutie pléna, na ktoré je zaradených takmer 100 bodov, sa začne v stredu 16. júna. Parlament by mal na tejto 28. schôdzi definitívne schváliť 28 zákonov, z toho 21 vládnych a sedem poslaneckých. Jedným z najdôležitejších je návrh ústavného zákona o spolupráci NR SR a vlády v záležitostiach Európskej únie.
Predseda parlamentu ako jeden z predkladateľov vedie o zákone politické rokovania a dúfa, že nájde potrebných 90 hlasov na jeho schválenie. Dohoda zatiaľ neexistuje ani o obsadení predsedu nového výboru pre európske záležitosti. Tajná voľba šéfa tohto a zahraničného výboru by mala uskutočniť v utorok 22. júna.
Podľa Hrušovského bude počas týždňa dostatočný časový priestor na to, aby došlo ku konsenzu nielen medzi opozíciou a koalíciou, ale aj v rámci vládnej štvorky. Na predsednícke miesto si nárokuje SDKÚ, KDH, ale aj opozičný Smer.
Na schôdzi by sa poslanci mali venovať aj 23 návrhom zákonov v prvom čítaní. Najväčšiu diskusia bude zrejme o trojici vládnych návrhov zákonov súvisiacich s fiškálnou decentralizáciou, o študentských pôžičkách, o zrušení tripartity či o Trestnom poriadku.
Na neverejnom rokovaní by sa mali oboznámiť s dvoma správami o stave boja proti terorizmu a o krokoch zabezpečujúcich vyššiu mieru ochrany územia a občanov SR v súvislosti so situáciou v Iraku a udalosťami v Madride.
ad som