Bratislava 13. júna (TASR) - Prezident SR Rudolf Schuster v utorok 15. júna ukončí svoje pôsobenie vo funkcii hlavy štátu. TASR v tejto súvislosti vydáva chronológiu jeho päťročného pôsobenia. Rok 1999
15. 5. - Uskutočnilo sa prvé kolo priamych prezidentských volieb. Do druhého kola postúpili Rudolf Schuster (47,38 percenta hlasov) a Vladimír Mečiar (37,24 percenta hlasov).
30. 5. - Víťazom prvých priamych prezidentských volieb v SR sa stal R. Schuster, ktorý získal v druhom kole 1 727 481 hlasov (57,18 percenta).
15. 6. - Konala sa slávnostná inaugurácia novozvoleného slovenského prezidenta. Traja najvyšší ústavní činitelia pri tejto príležitosti symbolicky zviazali tri Svätoplukove prúty ako symbol ich perspektívnej spolupráce a hľadania jednoty v rôznosti.
4. 7. - Rudolf Schuster udelil prvú kolektívnu amnestiu. Týkala sa 51 ľudí.
7. 7. - Oficiálne navštívil ČR. Išlo o prvú oficiálnu zahraničnú návštevu vo funkcii hlavy štátu. Na stretnutí s Václavom Havlom a premiérom Milošom Zemanom zdôrazňoval vzájomnú spoluprácu medzi Bratislavou a Prahou. Politici konštatovali, že prekážkou v rozvoji bilaterálnych vzťahov nie je ani nedokončené delenie zvyšku federálneho majetku.
13. 7. - Oficiálne navštívil Brusel, kde sa stretol s generálnym tajomníkom NATO Javierom Solanom a s úradujúcim komisárom Európskej komisie (EK) pre zahraničné vzťahy Hansom van den Broekom. Rokovali o integračných snahách SR.
15. 7. - Vo Viedni rokoval počas oficiálnej štátnej návštevy s rakúskym prezidentom Thomasom Klestilom o integračných ambíciách SR.
- Prijal generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana, ktorý navštívil SR. Partneri sa zamerali najmä na boj proti drogám a organizovanému zločinu a na dodržiavanie ľudských práv.
19. - 20. 8. - Oficiálne odcestoval do Poľska. V rozhovoroch s prezidentom Aleksandrom Kwasniewskim sa zameral na integračné úsilie oboch krajín a rozvoj bilaterálnych vzťahov.
24. 8. - Rozhodol, že nevyhlási referendum s dvoma otázkami - o používaní jazykov menšín v úradnom styku a zachovaní strategických podnikov v rukách štátu.
6. - 7. 9. - Rokoval s prezidentom Maďarska Árpádom Gönczom, ktorý navštívil SR. Bola to prvá oficiálna návšteva maďarskej hlavy štátu od vzniku samostatnej SR.
16. 9. - Prijal prezidenta Čiernohorskej republiky Mila Djukanoviča. Rozhovory sa týkali rozvoja vzájomných vzťahov.
16. - 18. 9. - O prehĺbení bilaterálnych vzťahov rokoval s českým prezidentom V. Havlom, ktorý pricestoval na oficiálnu návštevu SR.
19. 9. - Rokoval počas oficiálnej návštevy nemeckého prezidenta Johannesa Raua o bilaterálnej spolupráci a o podpore Nemecka integračným ambíciám SR.
28. - 29. 10. - Odcestoval na prvú oficiálnu návštevu Vatikánu a Talianska. Stretol sa s pápežom Jánom Pavlom II., ktorého informoval o stave prípravy Základnej zmluvy medzi Vatikánom a SR. Absolvoval aj neformálne rokovanie s talianskym prezidentom Carlom Azegliom Ciampim.
1. - 2. 11. - Prijal komisára EK pre rozšírenie EÚ Güntera Verheugena, ktorý navštívil Slovensko. Poďakoval mu za hodnotenie EK, ktorým odporučila začatie rozhovorov so Slovenskom o vstupe do EÚ začiatkom roku 2000.
2. 11. - Predniesol svoju prvú správu o stave republiky pred plénom Národnej rady SR. Vyhlásil, že spoločnosť očakávala od politickej reprezentácie po parlamentných voľbách v roku 1998 oveľa viac, ako dokáže realizovať. Pripustil, že to čiastočne súviselo s tým, že skutočný stav ekonomiky a štátu bol oveľa horší, ako sa predpokladalo. Konštatoval, že vo vládnej multikoalícii sa pri "pochopiteľnom, ale neodôvodnenom straníckom egoizme" pripravovali neefektívne politické rozhodnutia.
3. 12. - Prezidenti krajín V4 - R. Schuster (SR), V. Havel (ČR), Á. Göncz (Maďarsko) a A. Kwasniewski (Poľsko) sa zišli v tatranskom Gerlachove. Rokovali o konsolidácii krokov pri prístupových rozhovoroch do EÚ. Rok 2000
1. 1. - Vo svojom novoročnom a historicky prvom prejave k občanom vo funkcii prezidenta R. Schuster navrhol, aby sa rok 2000 stal "pre Slovákov a menšiny v SR bez ohľadu na politickú príslušnosť, národnosť či náboženské presvedčenie" rokom národného zmierenia.
26. 1. - Zúčastnil sa medzinárodnej konferencii o holokauste v Štokholme. Zúčastnené hlavy štátov prijal na audiencii švédsky kráľ Carl XVI. Gustáv.
7.- 10. 2. - Slovenský prezident sa počas návštevy Izraela a autonómnych území Palestínskej samosprávy ospravedlnil za utrpenie židov počas druhej svetovej vojny. Stretol sa aj s palestínskym predákom Jásirom Arafatom a s izraelským prezidentom Ezerom Weizmanom.
15. 2. - Navštívil Rím, kde v rámci Národnej púte absolvoval audienciu u pápeža Jána Pavla II.
7.- 8. 3. - V Bulharsku sa stretol s prezidentom Petarom Stojanovom. Posudzovali aktuálny stav vzájomnej spolupráce.
12. 3. - Zúčastnil sa na prezidentskom summite v západopoľskom Hnezdne, kde sa stretol s predstaviteľmi Maďarska, Poľska, Nemecka a Litvy.
21.- 23. 3. - Navštívil Maďarsko, kde rokoval s maďarským prezidentom Árpádom Gönczom o rozvoji vzájomných vzťahov, integračných ambíciách oboch krajín a problematike menšín.
1. - 2. 4. - SR navštívil prezident Angolskej republiky José Eduardo dos Santos. Počas stretnutia s prezidentom SR posúdili vývoj bilaterálnych vzťahov ako bezproblémový.
28.- 29. 4. - V maďarskom Székesfehérvári sa konalo stretnutie prezidentov stredoeurópskych krajín, ktorí si vymenili názory na problematiku globalizácie a európsku integráciu. Slovensko zastupoval R. Schuster.
8.- 9. 5. - V rámci oficiálnej návštevy Grécka sa stretol s prezidentom Konstantinosom Stefanopulosom, ktorý vyjadril ochotu pomôcť SR pri jej integračných ambíciách.
11. 5. - Na prvú oficiálnu návštevu SR pricestoval nový generálny tajomník NATO George Robertson. S prezidentom Schusterom rokoval o snahách SR pristúpiť do aliancie.
6. - 7. 6. - Privítal na oficiálnej návšteve SR rumunského prezidenta Emila Constantinesca. Prezidenti sa zhodli na dobrých vzťahoch medzi oboma krajinami, hovorili aj o prístupovom procese oboch krajín do NATO a EÚ.
14. 6. - Schustera hospitalizovali v bratislavskej Nemocnici Ministerstva vnútra (MV) s vysokou horúčkou. Podľa jeho osobného lekára Františka Samselyho išlo o febrilný stav s rozvratom vnútorného prostredia. Neskôr sa ukázalo, že prezident trpel závažným ochorením hrubého čreva. V priebehu nemocničnej liečby dostal aj zápal pľúc.
25. 6. - Vo vážnom stave ho previezli z Nemocnice MV SR do Národného onkologického ústavu v Bratislave na vyšetrenie počítačovou tomografiou. Odtiaľ ho transportovali na urgentný príjem Fakultnej nemocnice s poliklinikou na Kramároch.
28. 6. - Zlepšenie nenastalo ani po tom, čo prezidentovi do dýchacích ciest zaviedli katéter, ktorým z pľúc odsali krvnú zrazeninu. Lekárske konzílium oznámilo, že je v kritickom stave. Na základe žiadosti najbližších príbuzných odsúhlasilo jeho prevoz do rakúskeho Innsbrucku. Tam liečba pod dohľadom profesora Ernesta Bodnera pokračovala na pracovisku intenzívnej starostlivosti univerzitnej nemocnice.
29. 6. - Prezidentov vážny zdravotný stav sa po príchode do Innsbrucku začal zlepšovať.
3. 7. - Vláda prevzala časť kompetencií hlavy štátu vrátane právomoci vetovať zákony.
31. 7. - Prvýkrát od svojej hospitalizácie vystúpil pred zástupcov médií s vyhlásením k občanom Slovenska. Opätovne sa ujal svojich prezidentských právomocí.
1. 8. - Z univerzitnej kliniky v Innsbrucku previezli prezidenta do rehabilitačného zariadenia F. X. Mayr-Zentrum v hoteli Park v prímestskej časti Igls.
15. 8. - Ukončil svoj liečebný pobyt v Rakúsku a vrátil sa na Slovensko. V rekonvalescencii pokračoval v domácom prostredí vo svojom dome v Košiciach.
5. 9. - Vyhlásil referendum o predčasných parlamentných voľbách iniciované HZDS a SNS na 11. novembra 2000. Ešte pred vyhlásením referenda konzultoval prezident znenie referendovej otázky s ústavnými právnikmi.
14. 9. - Schuster pre Süddeutsche Zeitung na tému odobratia prezidentských právomocí povedal: "Keď som v lietadle bojoval so smrťou, jedinou starosťou spolucestujúceho zástupcu vlády bolo vymámiť od lekárov potvrdenie o mojej neschopnosti vykonávať funkciu. Innsbruckí profesori sa len čudovali a pýtali sa, čo sme to za krajinu".
1. - 2. 11. - Britský následník trónu princ Charles uskutočnil na pozvanie prezidenta R. Schustera návštevu SR.
21. 11. - Rakúsky prezident Thomas Klestil navštívil Slovensko. So Schusterom rokoval o integračných ambíciách SR.
18. 12. - Navštívil Vatikán. So štátnym sekretárom Angelom Sodanom si vymenili ratifikačné listiny k Základnej zmluve medzi SR a Svätou stolicou, ktorá tak nadobudla platnosť. Prezidenta prijal aj pápež Ján Pavol II.
14. 12. - Podpísal pri príležitosti končiaceho sa jubilejného roku 2000 amnestiu. Týkala sa 47 ľudí.
16. 12. - Maďarský prezident Ferenc Mádl navštívil Slovensko. S prezidentom SR rokoval aj o vodnom diele Gabčíkovo.
Rok 2001
1.1. - V novoročnom prejave prezident kritizoval domácu politickú scénu kvôli nejednotnosti vo vnútornom smerovaní Slovenska. Kritizoval aktuálny stav životnej úrovne krajiny. Spoluprácu vlády, parlamentu a prezidenta v zahraničnej politike označil za dostačujúcu.
19. 1. - Schôdzka hláv štátov V4, na ktorej sa zúčastnili prezidenti Maďarska, Poľska, ČR a Slovenska F. Mádl, A. Kwasniewski, V. Havel a R. Schuster sa konala v poľských Katoviciach. Najvyšší predstavitelia zhodnotili fungovanie V4 a jej perspektívy do budúcnosti.
26. 2. - Prezident JZR Vojislav Koštunica oficiálne navštívil Slovensko. Počas návštevy rokoval s prezidentom SR najmä o pomoci Slovenska pri obnove Juhoslávie.
1. - 2. 3. - Oficiálne navštívil ČR. S prezidentom V. Havlom okrem iného rokoval o vzájomnej cezhraničnej spolupráci a o podmienkach budovania schengenských hraníc.
17. 3. - Rokoval v Bratislave o posilnení bilaterálnych vzťahov a eurointegračných ambíciách s maltským prezidentom Guidom de Marco.
2. - 4. 4. - Navštívil Libanon. Jeho rokovania s prezidentom Emile Lahúdom sa týkali rozvoja bilaterálnych vzťahov.
4. - 6. 4. - Oficiálne navštívil Sýriu. S prezidentom Bašar al-Asadom rokoval o rozvoji vzájomných vzťahov medzi oboma krajinami s dôrazom na obchodnú a hospodársku spoluprácu.
16. 5. - Vystúpil pred plénom Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Vyslovil sa za budovanie EÚ ako politického spoločenstva aj s budúcimi novými krajinami. Vyjadril nádej, že Slovensko bude medzi prvými novými členmi EÚ.
25. 5. - Predniesol v parlamente prejav o stave republiky, v ktorom ostro kritizoval vládny kabinet a osobitne premiéra Mikuláša Dzurindu. Vyhlásil, že namiesto toho, aby sa koalícia venovala reálnym problémom, sústredila sa na "hon na čarodejnice". Zdôraznil, že najvýraznejším problémom krajiny je nezamestnanosť, kritizoval ekonomiku štátu a korupciu. Na druhej strane ocenil úsilie koalície, opozície, profesijných, spoločenských a mimovládnych organizácií v integrácii SR do EÚ a NATO.
29. 5. - Na redaktora denníka Nový čas Aleša Krátkeho podala Kancelária prezidenta SR trestné oznámenie pre dôvodné podozrenie zo spáchania trestného činu hanobenia republiky a jej predstaviteľa. Novinár mal vo svojom komentári Chaos v hlave štátu z 26. mája verejne hanobiť prezidenta Schustera v súvislosti so správou o stave republiky.
8. - 9. 6. - Zúčastnil sa na stretnutí stredoeurópskych prezidentov v talianskych letoviskách Verbania a Stresa. Mottom stretnutia boli Hodnoty slobody a demokracie v Európe.
12. - 14. 6. - Na oficiálnu návštevu Slovenska pricestoval ukrajinský prezident Leonid Kučma. Schuster sa o tomto kontroverznom politikovi vyjadril ako o "demokraticky zvolenom prezidentovi pre Slovensko veľmi dôležitej krajiny" a označil ho za svojho dobrého priateľa. Povedal tiež, že Ukrajina smeruje do európskych štruktúr a je pevným článkom mieru a demokracie vo východnej Európe.
15. 6. - Pri obci Vinosady na ceste do Modry sa zrazili dve autá prezidentskej kolóny s protiidúcou Škodou Felicia. Zranenia utrpelo šesť pracovníkov Kancelárie prezidenta SR a vodič Felicie. Auto s prezidentom Schusterom sa v kolízií neocitlo.
1. - 3. 7. - Rokoval v Buenos Aires s argentínskym prezidentom Ferdinandom de la Rúa na tému rozvoja bilaterálnych vzťahov.
4. - 5. 7. - Záujem posilňovať všetky formy spolupráce konštatovali prezidenti SR a Čílskej republiky R. Schuster a Ricardo Lagos počas návštevy slovenského prezidenta v tejto krajine.
6. - 12. 7. - Oficiálne navštívil Brazíliu. S brazílskym prezidentom Fernandom Henriquem Cardosom rokoval najmä o ekonomickej spolupráci. Po ukončení návštevy absolvoval Schuster s rodinou v Brazílii dovolenku.
25. 7. - Hospitalizovali ho s podozrením na úpal počas jeho dovolenky v Brazílii v nemocnici mesta Cuiaba vo federálnom štáte Mato Grosso. Ako príčinu lekári uvádzali dehydratáciu, ktorá mohla byť reakciou na tropickú klímu. Popri podozreniach na úpal mal prezident žalúdočnú indispozíciu z jedla.
26. 7. - Opustil nemocnicu v meste Cuiabá.
22. 8. - Schuster po návrate z rodinnej dovolenky v brazílskych pralesoch konštatoval, že na ňu minul všetky svoje úspory.
28. 9. - Podstúpil operáciu sivého zákalu na očnej klinike Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
25. - 27. 9. - Chorvátsky prezident Stipe Mesič oficiálne navštívil Slovensko. So slovenským prezidentom rokoval o rozvoji vzájomných ekonomických vzťahov najmä v súvislosti s turizmom a o situácii na Balkáne.
9. - 14. 10. - Oficiálne navštívil Nemecko, kde rokoval s prezidentom Johannesom Rauom a s nemeckým spolkovým kancelárom Gerhardom Schröderom. Rokovali o integračných ambíciách Slovenska, ktorému bolo Nemecko nápomocné.
18. - 20. 10 - S maďarským prezidentom Ferencom Mádlom počas jeho návštevy v SR rokoval o maďarskom krajanskom zákone o zahraničných Maďaroch. Schuster konštatoval, že je nutné sa k maďarskému krajanskému zákonu vrátiť, "aby nedošlo v niečom k zvýhodneniu menšiny pred ostatnými slovenskými občanmi".
24. 10. - Prezident Schuster oficiálne navštívil Rakúsko, kde rokoval s prezidentom T. Klestilom o rozširovaní EÚ.
29. októbra - Krajský úrad vyšetrovania v Bratislave lekára obvinil chirurga Františka Fabiana z Nemocnice Ministerstva vnútra v súvislosti s prezidentovou hospitalizáciou z roku 2000 z trestného činu ublíženia na zdraví. Stíhanie bolo neskôr zastavené kvôli Fabianovmu ochoreniu.
4. - 5. 11. - Prezident sa zúčastnil na beatifikácii dvoch duchovných zo Slovenska vo Vatikáne. Počas pobytu v Ríme prezidenta prijal na audiencii pápež Ján Pavol II.
5. 11. - Bratislavu navštívil generálny tajomník NATO George Robertson. So Schusterom hovoril o aktuálnej bezpečnostnej situácii a o rozširovaní NATO.
11. - 13. 11. - Uskutočnil návštevu Ruska. Išlo o vôbec prvú oficiálnu návštevu slovenskej hlavy štátu od vzniku samostatnej SR. O rozvoji bilaterálnych vzťahov rokoval s prezidentom Vladimirom Putinom a s premiérom Michailom Kasianovom.
14. - 15. 11. - Stretol sa s kazašským prezidentom Nursultanom Nazarbajevom, ktorý vyhlásil, že Kazachstan má záujem o rozšírenie vojenskej spolupráce so Slovenskom. Stretnutie sa konalo počas Schusterovej návštevy v Kazachstane.
21. 11. - Schustera hospitalizovali v banskobystrickej nemocnici, kde sa podrobil laserovej operácii pravého oka.
Rok 2002
1. 1. - Význam roku 2002 ako roku parlamentných volieb a roku, v ktorom SR očakáva pozvanie do NATO, zdôraznil prezident SR Rudolf Schuster v novoročnom príhovore. Vyjadril presvedčenie, že po voľbách dôjde k odovzdaniu politickej moci kultúrnym spôsobom tým, ktorým voliči vyslovia dôveru.
2. 1. - Pri návrate prezidenta Rudolfa Schustera z Košíc do Bratislavy došlo za Nitrou pri obci Veľké Zálužie k dopravnej kolízii prezidentskej kolóny. Schuster utrpel poranenia kolena a lakťa a narazil si rebrá na pravej strane. Prvá dáma narazila tvárou do predného sedadla a krvácala z nosa.
25. 1. - R. Schuster a V. Havel prepožičali ako hlavní velitelia ozbrojených síl na historickom Námestí svornosti v Českom Krumlove bojové zástavy 1. česko-slovenskému práporu KFOR pred jeho odchodom na misiu do Kosova.
25. - 26. 2. - Na Schusterovo pozvanie oficiálne navštívil SR jeho arménsky partner Robert Kočarian. Rokovali o rozvoji bilaterálnych vzťahov a kritickej situácii na Kaukaze.
26. - 27. 2. - Na oficiálnu návštevu Slovenska pricestoval prezidentov brazílsky partner Fernando Henrique Cardoso. Rokovali o bilaterálnych vzťahoch s dôrazom na rozvoj zatiaľ nedostatočnej obchodnej spolupráce.
5. - 6. 3. - Prezident Tureckej republiky Ahmet Necdet Sezer navštívil Slovensko. S prezidentom SR rokoval o eurointegračných ambíciách oboch krajín.
7. 3. - Počas návštevy sídla NATO v Bruseli sa stretol s generálnym tajomníkom G. Robertsonom. Ubezpečil ho, že kontinuita zahraničnopolitického smerovania Slovenska k NATO a EÚ sa nezmení ani po jesenných parlamentných voľbách.
19. 3. - Pracovne navštívil Rusko. Stretol sa s prezidentom Vladimirom Putinom, s ktorým rokoval aj o deblokácii ruského dlhu.
3. - 5. 4. - Švédsky kráľ Carl XVI. Gustav pricestoval na pozvanie prezidenta na Slovensko. Rokovali o rozvoji bilaterálnych vzťahov.
8. - 10. 4. - Grécky prezident Konstantinos Stefanopulos oficiálne navštívil Slovensko. S R. Schusterom rokoval o nadchádzajúcom (od roku 2003) predsedníctve Grécka v EÚ.
20. - 22. 4. - Oficiálne navštívil Alžírsko. S prezidentom Abd al-Azízom Buteflikom rokovali aj o probléme alžírskeho dlhu Slovensku ešte z obdobia ČSFR.
22. - 23. 4. - Cyperský prezident Glafkos Klerides a R. Schuster sa stretli na Cypre. Rokovali o vzájomnej podpore v integračnom procese.
25. - 26. 4. - Poľský prezident Aleksander Kwasniewski navštívil Slovensko. S prezidentom Schusterom rokoval o integrácii do EÚ.
15. - 16. 5. - Macedónsky prezident Boris Trajkovski oficiálne navštívil SR. So Schusterom rokoval o rozvoji ekonomických vzťahov.
28. - 30. 5. - Monacký korunný princ Albert navštívil Slovensko. Prezident Schuster od neho získal prísľub, že Monacké kniežatstvo podporí záujem SR získať štatút pozorovateľa v Medzinárodnej organizácii frankofónnych krajín.
31. 5. - 1. 6. - Úloha štátov strednej a východnej Európy pri zjednocovaní kontinentu a postavenie Európy v globalizujúcom sa svete dominovali stretnutiu stredoeurópskych prezidentov, ktoré sa konalo v slovinskom meste Bled. Zúčastnil sa na ňom aj R. Schuster.
4. - 10. 6. - Pricestoval do Ottawy na historicky prvú štátnu návštevu Kanady. Svoj pobyt v tejto krajine prerušil návštevou USA (7. júna). Vo Washingtone sa stretol s prezidentom Georgeom Bushom. Ubezpečil ho, že slovenská vláda bude podporovať demokratické reformy, ktoré pomôžu krajine pri vstupe do NATO. V rozhovoroch s kanadským premiérom Jeanom Chrétienom a s generálnou guvernérkou Adrienne Clarksonovou dominovala otázka šancí Slovenska získať na pražskom summite pozvánku na členstvo v NATO.
17. - 19. 6. - V Bratislave prijal bulharského prezidenta Georgija Parvanova. Ich rozhovory sa týkali najmä integračných ambícií oboch krajín do NATO.
19. 6. - S prezidentkou Indonézskej republiky Diah Parmata Megawati Setiawati Soekarnoputri rokoval počas jej oficiálnej návštevy v SR o rozvoji bilaterálnych vzťahov.
25. 6. - Na Slovensko pricestoval libanonský prezident Emile Lahúd. Partneri sa zhodli na tom, že medzi krajinami treba rozvíjať najmä kontakty vo finančno-hospodárskej oblasti.
28. 6. - V pravidelnom prejave pred Národnou radou SR vyzval občanov na čo najväčšiu účasť v septembrových parlamentných voľbách. Konštatoval, že pôjde o najdôležitejšie voľby od roku 1989. Kritike podrobil pôsobenie vlády vo viacerých oblastiach, najmä v boji proti korupcii.
jún 2002 - košická advokátska kancelária zastupujúca prezidenta podala žalobný návrh, v ktorom žiada od nemocnice Ministerstva vnútra SR a do Nemocnice akademika Dérera odškodné vo výške 450 tisíc korún za ujmu na zdraví v súvislosti so Schusterovou hospitalizáciou v roku 2000.
1. - 3. 7. - Slovensko navštívil španielsky kráľ Juan Carlos I. So Schusterom rokoval o integrácii SR do európskych štruktúr.
9. - 10. 7. - Taliansky prezident Carl Azeglia Ciampi navštívil SR. S prezidentom rokoval o integračných ambíciách Slovenska.
12. 7. - Schuster rokoval o predvolebnej situácii v SR s predsedom EP Patom Coxom.
22. 8. - Hospitalizovali ho vo Vojenskej nemocnici v Bratislave s vysokými teplotami. Lekárske konzílium malo podozrenie na toxické napadnutie organizmu, vyskytli sa dokonca úvahy o otrave.
24. 8. - Dopoludnia prezidenta prepustili z Vojenskej nemocnice do domáceho ošetrenia, pretože jeho stav sa po pobyte v nemocnici zlepšil. Popoludní však prezident znovu dostal vysoké teploty, ktoré boli príčinou jeho opätovnej hospitalizácie. Lekári stále nepoznali príčinu zdravotných komplikácií. Uvažovali o zlatom stafylokoku, prípadne o vírusovej infekcii.
27. 8. - Rozhodol sa pre prevoz do viedenskej Všeobecnej nemocnice. Reagoval aj na opakovanú ponuku rakúskeho prezidenta Thomasa Klestila.
29. 8. - R. Schuster ukončil hospitalizáciu vo Viedni a vrátil sa späť na Slovensko.
9. - 10. 9. - Prezident Schuster navštívil Rumunsko. S prezidentom Ionom Iliescuom rokoval o integračných ambíciách oboch krajín a o blížiacom sa pražskom summite NATO.
12. - 14. 10. - Spolu s dedičným monackým princom Albertom prezident slávnostne otvoril 14. medzinárodný veľtrh v Monaku, nad ktorým mala záštitu SR.
28. 10. - Prezident SR bol na audiencii u pápeža Jána Pavla II. Hlava katolíckej cirkvi sa v príhovore dotkla aj otázky integrácie SR do EÚ.
27. 11. - Schuster navštívil Bulharsko. S prezidentom Georgim Parvanovom rokoval aj o výmene odborníkov v oblasti ozbrojených síl a jadrovej energetiky.
12. - 14. 11. - Prezident navštívil Luxemburské veľkovojvodstvo. Prijal ho veľkovojvoda Henri, s ktorým rokoval najmä o integračných ambíciách SR do EÚ.
21. - 22. 11. - Prezident sa zúčastnil na pražskom summite NATO, kde SR dostala pozvánku do aliancie.
1. - 3. 12. - Počas návštevy Ukrajiny rokoval s prezidentom Leonidom Kučmom aj o dobudovaní piateho paneurópskeho koridoru, ktorý na slovenskom území vedie z Bratislavy cez Žilinu, Košice smerom na Ukrajinu a o transportných trasách pre ropu, elektrickú energiu a plyn.
15. - 17. 12. - Švajčiarsky prezident Kaspar Villiger rokoval so Schusterom o bilaterálnej spolupráci, najmä v hospodárskej oblasti.
Rok 2003
1. 1. - V novoročnom prejave prezident SR vyzval politikov, ale aj občanov k zodpovednosti v súvislosti s reformami, ktoré Slovensko čakali v roku 2003. Pozitívne zhodnotil završovanie integračných procesov. Vyzval občanov, aby sa zúčastnili na referende o vstupe SR do EÚ.
3. - 12. 1. - Oficiálne navštívil Čínu. V Pekingu podpísal so svojím čínskym partnerom Ťiang Ce-minom vyhlásenie, ktoré určuje princípy dvojstrannej spolupráce po skončení platnosti bilaterálnej zmluvy z čias socializmu.
29. - 30. 1. - Šéf EP Pat Cox v Bratislave ubezpečil prezidenta SR o svojej pevnej podpore v procese integrácie SR do EÚ.
29. 1. - Český prezident Václav Havel vykonal svoju poslednú oficiálnu zahraničnú návštevu, symbolicky v SR. V rozhovoroch s R. Schusterom sa venovali vzájomným vzťahom a prístupovému procesu do EÚ.
17. 2. - Prezident vypísal na 16. a 17. mája 2003 referendum o vstupe krajiny do EÚ. Referendová otázka znela "Súhlasíte s tým, aby sa SR stala členským štátom EÚ?"
3. - 5. 3. - Schuster absolvoval návštevu Kirgizska. V rozhovore s prezidentom Askarom Akajevom okrem iného ocenil spoluprácu s Kirgizskom na pôde OSN.
6. - 7. 3. - Z Kirgizska Schuster odcestoval do Uzbekistanu. S prezidentom Islamom Karimovom rokoval najmä o rozvoji ekonomických vzťahov.
10. 3. - Generálny tajomník NATO G. Robertson pricestoval na pracovnú návštevu Slovenska, počas ktorej sa stretol aj s prezidentom SR. Rokovali o zavŕšení prístupového procesu SR do aliancie.
18. 3. - Novozvolený český prezident Václav Klaus uskutočnil prvú zahraničnú cestu v Bratislave. Na stretnutí s prezidentom Schusterom hodnotili najmä pôsobenie česko-slovenskej protichemickej jednotky v Kuvajte v súvislosti s konfliktom v Iraku, ale aj nadštandardný stav bilaterálnych vzťahov.
5. - 9. 4. - Prezident SR uskutočnil návštevu Kanady. V Ottawe sa stretol s predsedom vlády Jeanom Chrétienom a s generálnou guvernérkou Adriene Clarksonovou. Konštatovali, že medzi Kanadou a Slovenskom niet žiadnych sporných otázok.
9. - 12. 4. - Prezident Schuster uskutočnil návštevu USA. Americký prezident George W. Bush v rozhovore vysoko ocenil jednoznačný postoj Slovenska ako budúceho člena NATO v otázke Iraku.
16. 4. - Na summite EÚ v Aténach podpísali prezident R. Schuster a premiér M. Dzurinda Zmluvu o pristúpení SR k EÚ.
22. - 23. 5. - V rakúskom Salzburgu sa Schuster zúčastnil na summite prezidentov stredoeurópskych krajín, ktorý sa niesol v znamení hesla Po rozšírení - budúcnosť strednej Európy v rozšírenej Európe.
31. 5. - Zúčastnil sa na summite Rusko-EÚ v Petrohrade, ktorý sa konal pri príležitosti osláv 300. výročia založenia tohto mesta. Pri tejto príležitosti podporil úsilie Ruska o začlenenie do európskych štruktúr.
5. - 4. 6. - Na pozvanie R. Schustera pricestovala na oficiálnu návštevu Slovenska írska prezidentka Mary McAleeseová. Rokovali o blížiacom sa vstupe SR do EÚ.
6. 6. - Prezidenti Česka a Slovenska, V. Klaus a R. Schuster, vyznamenali v Prahe vojakov spoločnej česko-slovenskej protichemickej jednotky, ktorí sa vrátili z misie v Perzskom zálive. V. Klaus označil vzťahy oboch krajín za vysoko nadštandardné.
15. 6. - Na oficiálnu návštevu SR pricestoval prezident Alžírska Abd al-Azíz Buteflika. S R. Schusterom rokovali aj o splatení alžírskeho dlhu Slovensku.
24. 6. - Schuster sa v prejave pred Radou Európy v Štrasburgu zmienil aj o novele maďarského krajanského zákona. "Predpokladám, že nebudete považovať za nenáležité, ak budeme na území SR rešpektovať len tie zákony, ktoré sú v súlade so zákonodarstvom EÚ a naším zákonodarstvom," povedal.
30. 6. - 1. 7. - Na oficiálnu návštevu SR pricestoval portugalský prezident Jorge Sampaio. So Schusterom rokoval o prístupovom procese SR do EÚ.
13 - 15. 7. - Oficiálnu návštevu SR uskutočnil izraelský prezident Moše Kacav. Rozhovory oboch prezidentov sa týkali rozvoja bilaterálnych vzťahov najmä po vstupe SR do EÚ a skutočnosti, ako bude Slovensko nápomocné v rozvíjaní vzťahov medzi EÚ a Izraelom.
15. 8. - Pri dopravnej nehode pri Novej Bani utrpel prezident R. Schuster povrchové poranenie na pravom predlaktí, ktoré mu ošetril jeho osobný lekár. Ku kolízii došlo pri obci Orovnica, keď vozidlo idúce za autom, v ktorom sedel prezident, nepribrzdilo a narazilo do zadnej časti Schusterovho auta.
26. 8. - R. Schuster podpísal ratifikačnú listinu k zmluve o pristúpení SR k EÚ. Prezidentským podpisom SR ratifikovala svoj vstup do EÚ.
11. - 14. 9. - Pápež pri príležitosti tretej pastoračnej návštevy SR prijal na audiencii okrem iných i prezidenta Rudolfa Schustera.
21.- 22. 9. - V izraelskom Tel Avive sa Schuster zúčastnil na medzinárodnej konferencii "Vízie a realita" usporiadanej pri príležitosti 80. narodenín bývalého izraelského premiéra a ministra zahraničných vecí Šimona Peresa.
2. - 3. 10. - Schuster oficiálne navštívil Chorvátsko. S prezidentom Stjepanom Mesičom rokoval o rozvoji hospodárskej spolupráci.
14. - 15. 10. - Prezident SR a slovinský prezident Janez Drnovšek sa v Bratislave zhodli, že v ich krajinách nie je potrebné referendum o ústave EÚ.
20. - 21. 10. - Oficiálne navštívil Maďarskú republiku. Rokovania s prezidentom Ferencom Mádlom sa týkali rozvoja vzťahov medzi oboma krajinami a problematiky menšín.
3. 11. - Prezidenti ČR, Maďarska, Poľska a SR - V. Klaus, F. Mádl, A. Kwasniewski a R. Schuster sa stretli v Budapešti. Zhodli sa, že zoskupenie V4 musí existovať aj po zavŕšení integrácie.
14. 11. - Bulharský prezident Georgi Parvanov oficiálne rokoval v Košiciach so slovenským prezidentom o bilaterálnych vzťahoch, o integračnom procese a o situácii na Balkáne.
5. 12. - NR SR si vypočula poslednú správu prezidenta o stave republiky. Hneď v úvode kritizoval premiéra M. Dzurindu, vládnu koalíciu, predstaviteľov kabinetu aj parlament. Vláda podľa neho nedokázala dostatočne skoordinovať reformy, ktoré začala realizovať. Priamo sa opýtal premiéra, či sa necíti byť zodpovedným za to, že občan stráca "vieru v tých, ktorí riadia štát". Spomenul aj úspechy v zahraničnej politike pri integrácii do EÚ a NATO.
7. - 9. 12. - Na oficiálnu návštevu SR pricestoval kirgizský prezident Askar Akajev. Jeho rokovania s prezidentom Schusterom sa týkali rozvoja vzájomných vzťahov s dôrazom na hospodársku spoluprácu.
15. - 17. 12. - R. Schuster odcestoval na návštevu Turecka. O podpore integrácie Turecka do EÚ rokoval s prezidentom Ahmetom Necdetom Sezerom. Rok 2004
1. 1. - Prezident SR vyzval v novoročnom príhovore občanov, aby venovali v roku 2004 náležitú pozornosť voľbám poslancov do EP a aby nepodcenili ani prezidentské voľby. "Váš hlas rozhodne, či sa trend posilňovania moci strán upevní, alebo nájde svoju protiváhu v pozícii hlavy štátu," povedal prezident.
8. 1. - Predseda parlamentu Pavol Hrušovský vyhlásil druhé priame prezidentské voľby na 3. apríl 2004.
14. - 16. 1. - Na pracovnú návštevu Slovenska pricestoval český prezident V. Klaus. Hlavy oboch štátov sa počas vzájomných rokovaní v Košiciach zhodli na pozitívnych vzťahoch medzi oboma krajinami.
19. - 21. 1. - Prezident oficiálne navštívil Egypt. Cieľom historicky prvej návštevy najvyššieho slovenského ústavného činiteľa v Egypte bolo prehĺbenie ekonomickej spolupráce. V tomto duchu rokoval s prezidentom Husním Mubarakom.
30. 1. - Schuster ohlásili svoj opätovný záujem kandidovať na post hlavy štátu.
4. 2. - Prezident SR vyhlásil referendum o skrátení 3. volebného obdobia NR SR na 3. apríl, teda na deň prezidentských volieb. Referendum iniciovala KOZ SR s podporou opozičných strán.
17. - 18. 2. - Oficiálne navštívil Srbsko a Čiernu horu. V Belehrade rokoval s prezidentom SČH Svetozarom Marovičom, v Podgorici s čiernohorským prezidentom Filipom Vujanovičom. V rozhovoroch dominovala téma slovenskej pomoci integračným ambíciám SČH.
19. 2. - Oficiálne navštívil Macedónsko. Rokovaniam R. Schustera s prezidentom Borisom Trajkovským dominovala liberalizácia osobitného vízového režimu.
2. 3. - Prezident SR sa zúčastnil na štátnom pohrebe macedónskeho prezidenta Borisa Trajkovského, ktorý zahynul pri leteckej nehode.
15. - 16. 3. - Na návštevu Slovenska prišiel rakúsky prezident Thomas Klestil. Rokovali o dobudovaní dopravného spojenia medzi hlavnými mestami a o hospodárskej spolupráci.
19. 3. - V Bratislave sa uskutočnila konferencia Rozšírená Európa: Nová agenda. V rámci nej SR navštívil azerbajdžanský prezident Ilham Alijev. Jeho rokovania s prezidentom Schusterom sa týkali situácie v kaukazskom regióne.
- Generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer v rozhovore s R. Schusterom v Bratislave označil SR za veľmi spoľahlivého partnera.
3. 4. - Schuster neuspel v druhých priamych prezidentských voľbách. Získal 147 549 hlasov voličov, teda 7,42 percenta.
27. 5. - Situácia po rozšírení EÚ, ďalšie rozširovanie únie, stabilizácia a demokratizácia Balkánu boli hlavnými témami 11. stretnutia prezidentov stredoeurópskych štátov, ktoré sa konalo v rumunskom letovisku Mamaia. Zúčastnil sa na ňom aj Schuster.
6. 6. - Spolu s najvyššími predstaviteľmi ďalších 16 krajín sa prezident zúčastnil na oslavách 60. výročia vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii.
7. 6. - Počas pracovnej návštevy Ukrajiny ubezpečil prezidenta Leonida Kučmu, že slovenská strana má záujem efektívne sa zapojiť do prípravy realizácie stratégie Európskej únie voči Ukrajine, do konceptu Širšia Európa. Rokovali aj o liberalizácii vízového režimu.
11. 6. - Schuster sa vo Washingtone zúčastnil na pohrebe 40. amerického prezidenta Ronalda Reagana.