Bratislava 13. júna (TASR) - Súdna rada SR sa v pondelok opätovne pokúsi zvoliť troch kandidátov na post sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) za Slovenskú republiku.
O tento post sa uchádzajú ôsmi kandidáti. Po vrátení prvej kandidátky zo strany Parlamentného zhromaždenia Rady Európy, pretože medzi trojicou kandidátov zo Slovenska neboli zastúpené obidve pohlavia, ale iba muži, sa o tento post uchádza až päť žien a traja muži.
Právo navrhnúť svojho kandidáta využil i minister spravodlivosti Daniel Lipšic, ktorý delegoval bratislavskú krajskú sudkyňu Soňu Smolovú verejnosti známu ako predsedníčku senátu v prípade vraždy medičky Ľudmily Cervanovej. O post sudcu na ESPĽ sa opätovne uchádzajú i dvaja pôvodní víťazi - ústavný právnik a poslanec Ján Drgonec a bývalý sudca a dnes právnik pôsobiaci v súžbach Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov Ján Šikuta. Medzi kandidátkami je i doterajšia sudkyňa ESĽP za SR Viera Strážnická, ktorá v predchádzajúcich voľbách v Súdnej rade SR nezískala potrebnú podporu desať hlasov. Strážnická už vo februári upozorňovala, že vo vládnom zozname troch uchádzačov pre parlamentné zhromaždenie Rady Európy musia byť zastúpené ženy i muži. Okrem Strážnickej kandiduje i súčasná vedúca kancelárie predsedu Súdnej rady SR Blanka Weismannová, Tatiana Mičková, Jarmila Badíková a advokát z Košíc Radovan Hrádek.
Voľby sa začnú o 11. hodine v sídle Najvyššieho súdu SR. Všetci ôsmi kandidáti sa budú môcť verejne prezentovať. Následne sa uskutoční dvojkolová voľba. Kandidát musí získať minimálne desaťčlennú podporu v Súdnej rade SR. Zoznam úspešných kandidátov následne predloží súdna rada vláde. Vláda SR má Parlamentnému zhromaždeniu Rady Európy predložiť troch kandidátov. Voľby v súdnej rade sa opakujú dovtedy, pokiaľ nebudú zvolení minimálne traja kandidáti, pričom musia byť zastúpené ženy i muži.
Doterajšej sudkyni ESĽP za SR Viere Strážnickej 31. októbra tohto roku uplynie funkčné obdobie. Príslušný štát navrhuje zoznam troch kandidátov na túto funkciu spomedzi právnych expertov, sudcov a odborníkov na ľudské práva.
Budúci kandidát by mal spĺňať náročné kritériá ESĽP a Rady Európy. Musí plynule ovládať buď anglický, alebo francúzsky jazyk. Okrem iného musí mať vysoký morálny charakter, spĺňať podmienky na výkon vysokej súdnej funkcie alebo byť uznávaným právnikom.