BRATISLAVA 13. júna (SITA) - Odchádzajúci prezident Rudolf Schuster bol "dosť svojrázny človek". Pre agentúru SITA to uviedol politológ Miroslav Kusý, podľa ktorého Schuster dosť subjektívne hodnotil mnohé udalosti, čo v istom období bolo spôsobené jeho chorobou, ale aj jeho povahovými črtami. "Takže niekedy bolo ťažko dohovoriť sa s ním v politike a dospieť k nejakému spoločnému stanovisku", myslí si Kusý. Záver je však podľa neho taký, že vláda aj iní predstavitelia politicky hodnotia Schusterovo pôsobenie celkovo pozitívne. Kusý si myslí, že rôzne excesy, ktoré sa v priebehu Schusterovho pôsobenia vo funkcii stali a ktoré boli v čase ich diania ostro vyhrotené, sa medzitým už vytratili. Preto sa odchádzajúcej hlave štátu príliš nepripomínajú. V podobnom duchu sa správali pri rozlúčke aj ústavní činitelia. Ich postoj zhodnotil Kusý slovami: "Čo sme si boli, to sme si boli. Teraz odchádza, podajme si ruku." Podľa politológa sa však vzťahy medzi vládou, parlamentom a prezidentom ku koncu päťročného funkčného obdobia Schustera stabilizovali, i keď isté napätie medzi nimi zostalo. To je však podľa Kusého v poriadku, pretože medzi týmito tromi zložkami moci musí isté napätie vždy byť.
Aj verejnosť podľa Kusého časom zabudne na "prešľapy" odchádzajúcej hlavy štátu. Schustera si bude pamätať ako "človeka, ktorý bol pri tom." Podľa politológa bol Schuster pri tom, keď sa posilnil demokratický charakter štátu, keď sa Slovensko stalo členom NATO a Európskej únie. "S tým bude navždy spätý," dodal Kusý s tým, že sa však treba zamyslieť aj nad tým, nakoľko k tomu Schuster sám prispel a nakoľko vôbec mohol prispieť z titulu svojej funkcie. "Rozhodujúcim činiteľom týchto úspechov nebol," dodal.
Kusý pripustil, že vzťahy prezidenta a médií neboli vždy najlepšie, a to najmä zo začiatku funkčného obdobia. "Pán Schuster sa vracal do prostredia, ktoré vnímal ako nepriateľské. Často aj reagoval tak, aby to vzájomné napätie vyhrotil," konštatoval politológ, podľa ktorého sa aj preto prezident stal "vďačnou postavou pre novinárov." Kusý si myslí, že spočiatku vznikla istá averzia medzi médiami a hlavou štátu a novinári často ako "lahôdku" vyťahovali rôzne veci, ktoré sa mu stávali. Síce ich oprávnene kritizovali, ale niekedy zbytočne rozmazávali. Aj s médiami sa Schusterovi podľa Kusého podarilo nájsť stabilizovaný vzťah až ku koncu obdobia. Už sa naučil na veci reagovať s istým nadhľadom, nie s bezprostrednou urazenosťou a dotknutosťou a obratnejšie sa pohybovať v tomto prostredí. "Teraz už nie je takým vďačným objektom," dodal Kusý.
Podľa Kusého sa vzťah Schustera s médiami v poslednom období jeho pôsobenia zlepšil, pripúšťa však, že od prezidentských volieb sa hlava štátu novinárom vyhýba. Schuster odmietol pre novinárov komentovať výsledok volieb i svoje päťročné pôsobenie na čele štátu.
SITA vydá k správe zvukovú správu.
zd;xd ve