BRATISLAVA 15. júna (SITA) - Zvýšenie východiskovej základne financií pre územnú samosprávu na budúci rok zostáva naďalej zásadnou požiadavkou Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). "Našou ambíciou je docieliť nastavenie nových pravidiel financovania tak, aby sme sa vyhli doterajším každoročným handrkovaniam," uviedol na tlačovej besede prvý podpredseda ZMOS Vladimír Bajan. Navrhovaný balík 21,7 mld. Sk z dane z fyzických osôb pre mestá a obce považujú predstavitelia Združenia za nedostatočný a na výkon originálnych aj prenesených kompetencií žiadajú o 3 mld. Sk viac. Predseda ZMOS Michal Sýkora si myslí, že by mohli mať podiel ešte aj na ďalšej dani. ZMOS trvá aj na zachovaní podielových daní ako vlastných príjmov obcí a na neznižovaní objemu ich vlastných daňových príjmov.
Fiškálna decentralizácia je našou prioritou priorít, zdôraznil Sýkora. Ako pripomenul, všetky s ňou súvisiace zákony sú spracované, prešli pripomienkovým konaním a schválil ich kabinet ako vládne návrhy zákonov. Návrh zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy už prešiel prvým čítaním v Národnej rade (NR) SR. "Našou najväčšou výhradou k tejto právnej norme zostáva to, že v nej nie sú priamo definované sankcie voči orgánom štátnej správy za prípadné oneskorenie alebo neposkytnutie dotácií obciam," podotkol Sýkora. Viac výhrad má ZMOS k návrhu zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samosprávy, kde je nespokojné s navrhovanou výškou financií. Zároveň žiada, aby na zákon nadväzujúce nariadenie vlády bolo zahrnuté do zákona, lebo v ňom vidia skrytú formu nátlaku na malé obce do 1 000 obyvateľov. "Za úplne podhodnotené považujeme percentuálne kritérium prerozdeľovania dane na obyvateľov vo veku od troch do 14 rokov," informoval Sýkora. Kriticky sa vyjadril aj k návrhu zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy, ktorý podľa ZMOS stále obsahuje istú nezáväznosť riešenia finančných vzťahov štátu k rozpočtom obcí. Tiež si myslí, že sa v ňom neopodstatnene navrhuje ďalšie posilnenie právomocí Ministerstva financií SR.
Najväčšie zmeny sa podarilo ZMOS dosiahnuť pri rokovaniach o návrhu zákona o miestnych daniach, ktoré boli zaradené do systému daní v SR. Za úspech považuje Sýkora aj to, že zostal zachovaný systém miestnych poplatkov. "Miestne poplatky sú na našom území známe celé storočia, napríklad mýto ako poplatok za používanie ciest a mostov," podotkol Sýkora. Predseda ZMOS je spokojný s tým, že oproti prvej verzii bol rozšírený navrhovaný počet miestnych daní a do systému sa dostala daň za užívanie verejného priestranstva a daň za jadrové zariadenia. Zachovaný zostane tiež súčasný systém platenia za komunálny odpad.