BRATISLAVA 15. júna (SITA) - V minulom roku sa na Slovensku podarilo zatknúť obchodníkov s ľuďmi, ktorí spolupracovali so šiestimi zločineckými sieťami, uvádza sa okrem iného v Správe o obchodovaní s ľuďmi z pera amerického ministra zahraničných vecí Colina Powella. Napriek tomu, že Slovensko sa o potlačenie tohto nelegálneho obchodu "významne snaží, úplne neuplatňuje minimálne štandardy na jeho potlačenie". Preto ohodnotilo Ministerstvo zahraničných vecí USA v tejto oblasti Slovensko druhým stupňom. Ako agentúru SITA informovalo tlačové oddelenie Veľvyslanectva USA v Bratislave, správa zároveň konštatuje, že v minulom roku sa v SR zintenzívnila aktivita orgánov činných v trestnom konaní, ktoré riešia tieto zločiny. Okrem spomínaného zatknutia príslušné orgány na Slovensku riešili aj tri prípady obchodovania s deťmi a 54 prípadov jednotlivých obchodníkov.
Správa uvádza, že Slovensko je tranzitnou krajinou i zdrojom žien a dievčat, predávaných na sexuálne využívanie najmä do Rakúska, Holandska, Francúzska, Španielska, ale aj do susedného Česka. Obete z bývalých sovietskych republík a balkánskeho regiónu sa cez SR predávajú do krajín Európskej únie (EÚ). "Dobre organizované zločinecké siete sa základňami v susedných štátoch, ale aj na Slovensku kontrolujú obchod s ľuďmi," informuje správa.
Správa vyčíta Slovensku, že "značne zaostáva v oblasti ochrany obetí, sčasti aj v dôsledku finančných obmedzení". Vláda síce poskytuje dočasné útočisko obetiam, ktoré sú ochotné pomáhať polícii a poskytne im novú totožnosť, avšak potenciálnych svedkov odradí od pomoci nedôvera k slovenskej polícii, tvrdí Ministerstvo zahraničných vecí USA vo svojej správe. Slovenská vláda podľa správy venuje príliš málo peňazí aj na prevenciu, teda osvete v školách, na distribúciu príručiek o legálnej práci v zahraničí a podobne.
Správu o obchodovaní s ľuďmi vydal v pondelok Colin Powell už štvrtý rok. Má zvýšiť odhodlanie, kreativitu a spoluprácu medzi vládami v boji proti nedovolenému otroctvu. Obchodovanie s ľuďmi zahŕňa obete, ktoré sú často podvedené, donútené k práci alebo k sexuálnemu zneužívaniu. Vláda USA odhaduje, že každoročne sa obeťami obchodovania cez hranice stáva 600 až 800 tisíc ľudí. Predpokladá, že viac než 80 percent je ženských obetí a 50 percent detí.
Správa monitoruje obchod s ľuďmi v 140 krajinách a je tak najkomplexnejšou informáciou o úsilí vlád zamedziť tento trestný čin.