BRATISLAVA 16. júna (SITA) - Vláda sa dnes bude zaoberať novelou ústavy, ktorou by sa mali rozšíriť právomoci Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). Minister spravodlivosti Daniel Lipšic dôvodí prijatie novely reformou verejnej správy, ktorá si vyžiadala zaviesť nový systém financovania a kontroly verejných financií. Na samosprávne orgány bol totiž prenesený značný objem finančných prostriedkov. Pre zabezpečenie kontroly ich použitia je preto nevyhnutné prijať nové účinné nielen vnútorné, ale aj vonkajšie mechanizmy. Dôvodom je predovšetkým skutočnosť, že štát sa nemôže zbaviť zodpovednosti za efektívne fungovanie verejnej správy a za hospodárne vynakladanie verejných financií. NKÚ by novelou získal možnosť kontroly pohybu peňazí, o ktorých rozhodujú samosprávne orgány.
Novelou ústavy sa má tiež zúžiť rozsah imunity poslancov Národnej rady SR. Ich imunita by sa mala zúžiť len na hlasovanie v Národnej rade alebo v jej výboroch a na výroky prednesené pri výkone funkcie poslanca NR SR alebo v jej orgáne. Už by nebol potrebný súhlas parlamentu s trestným stíhaním jeho členov, ale potreba súhlasu NR SR na vzatie do väzby zostane zachovaná. Tento návrh tiež predpokladá zachovanie imunity sudcov len na trestné činy súvisiace s rozhodovacou činnosťou. Na trestné stíhanie sudcu a generálneho prokurátora by už nebol potrebný súhlas Ústavného súdu Slovenskej republiky, ÚS SR by udeľoval len súhlas na ich vzatie do väzby.
Za takmer sedem mesiacov fungovania systému predbežnej notifikácie boli na Slovensku k 1. máju 2004 predbežne notifikované všeobecne záväzné právne predpisy k 1 130 smerniciam z 1 683 platných smerníc. Vyplýva to zo Správy o stave transpozičného deficitu smerníc určených na prevzatie do vnútroštátneho právneho poriadku, ktorú pre vládu pripravil Lipšic spolu s vicepremiérom Pálom Csákym. Vzniknutým deficitom sa Slovenská republika vystavila priamemu porušeniu Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva, v dôsledku čoho Európska komisia môže použiť ochranné opatrenia alebo žalovať členský štát na Súdnom dvore Európskych spoločenstiev. V takom prípade žiadna dodatočná transpozícia smerníc už nemá na konanie pred súdom žiadny účinok.
Csáky dnes vládu bude informovať aj o vyhodnotení informačných aktivít vlády pre obyvateľov Slovenska pred vstupom do EÚ a stratégii informovania verejnosti po vstupe SR do EÚ. V rámci informačných aktivít bolo od septembra 2003 odvysielaných 1 167 rozhlasových a 702 televíznych relácií. Do denníkov boli vložené dve prílohy venované orgánom a inštitúciám EÚ a štrukturálnym fondom. Vydaných bolo 20 titulov brožúr a letákov v tlačene podobe s nákladom 171 tisíc kusov. Pre občanov boli zriadené bezplatné služby v EuroInfo centre pri úrade vlády a takisto na bezplatných telefonických linkách z pevnej i mobilnej siete. Druhou časťou materiálu je stratégia informovania verejnosti po vstupe Slovenskej republiky do Európskej únie, ktorej zámerom je pripraviť kvalitný základ pre trvalý informačný servis verejnosti. Okrem krátkodobej stratégie komunikácie s verejnosťou je z hľadiska vytvorenia kvalitného informačného servisu dôležitá najmä dlhodobá komunikácia s verejnosťou. Po vstupe Slovenska do EÚ je nevyhnutné reagovať na všetky nové úpravy a nariadenia, ktoré sa dotýkajú jednotlivých skupín obyvateľstva a zabezpečiť prístup občanov k informáciám. Do pripravovaného štátneho rozpočtu preto bude nutné zahrnúť predpokladané výdavky na tieto úlohy vo výške 60 miliónov korún.