SME

Poslanci rozhodnú o zavedení školného na VŠ

Bratislava 16. júna (TASR) Poslanci Národnej rady SR (NR SR) sa dnes zaoberali novelou zákona o študentských pôžičkách, ktorá zavádza školné na vysokých ...

Bratislava 16. júna (TASR) Poslanci Národnej rady SR (NR SR) sa dnes zaoberali novelou zákona o študentských pôžičkách, ktorá zavádza školné na vysokých školách (VŠ) a mení systém poskytovania sociálnych štipendií a študentských pôžičiek. Hlasovať o reforme vysokého školstva budú vo štvrtok, kedy rozhodnú či posunú novelu do druhého čítania. Opoziční poslanci Dušan Čaplovič (Smer), Karol Ondriaš (KSS) a Ľudmila Mušková (ĽS-HZDS) navrhli nepokračovať v rokovaní o novele.

Opozícia čiastočné spoplatnenie vysokoškolského štúdia odmieta. "Je to len presúvanie zvýšených výdavkov na štúdium zo štátu na študenta, nie navýšenie peňazí pre vysoké školstvo," povedal na adresu reformy poslanec za KSS Vladimír Ďaďo. Novela podľa jeho slov ohrozuje rovnosť prístupu ku vzdelaniu a je tak v rozpore s európskou politikou a Ústavou SR. Ján Mikolaj z Klubu nezávislých poslancov sa obáva, že reforma "bude nútiť mladých ľudí, aby sa od 18 rokov zadlžili". "Kto má peniaze, bude mať vzdelanie a kúpi si aj vysokoškolský diplom," povedal v rozprave Čaplovič. Prístup vlády podľa neho núti študentov viac pracovať a menej študovať. Prekáža mu, že vysokoškoláci nebudú môcť použiť pôžičku na zaplatenie bývania. Podľa vládneho návrhu by mali vysokoškoláci platiť od januára budúceho roka školné v rozpätí od 0 do 30 percent z priemerných nákladov na študenta ročne. Nulová hranica školného však bude platiť iba v nasledujúcich troch rokoch. Ak študent školné platiť nebude, môže to znamenať aj jeho vylúčenie zo školy. Novela mení aj systém poskytovania sociálnych štipendií a zvyšuje koeficient pre ich výpočet z 1,2 na 1,5 pre dochádzajúcich študentov. Zmeniť by sa mal tiež systém poskytovania študentských pôžičiek.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci ukončili rozpravu k správe o priebehu reformy vysokého školstva na Slovensku a jej dopadoch na študentov vysokých škôl. Kritizovali, že správa nedostatočne informuje o sociálnych dopadoch reformy. Nepáčil sa im tiež postup rezortov práce a financií, ktoré na poslednú chvíľu predložili vlastnú dopadovú štúdiu. Róbert Madej zo Smeru preto navrhol, aby minister školstva Martin Fronc správu dopracoval.

Parlament sa dnes po prvý raz v histórii zaoberal výročnou Správou o stave a úrovni výchovy a vzdelávania v školách a školských zariadeniach v SR v školskom roku 2002/2003, ktorú pripravil Štátny pedagogický ústav. Poslanci v rozprave vysoko ocenili jej vypracovanie. Vyzvali tiež, aby plénum podporilo navýšenie budúcoročného rozpočtu Ministerstva školstva SR o 1,4 miliardy Sk, ktoré navrhuje školský výbor NR SR. Materiál vychádza zo zistení 2825 inšpekcií, ktoré v minulom školskom roku vykonali školskí inšpektori v základných školách, stredných školách a školských zariadeniach. Kontrolovali 2707 štátnych, 33 súkromných a 82 cirkevných škôl a školských zariadení, čo je 17,3 percenta z celkového počtu škôl.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 734
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 246
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 245
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 016
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 009
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 515
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 479
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 301
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu