Bratislava 17. júna (TASR) Poslanci Národnej rady SR žiadajú vládu, aby navýšila budúcoročný rozpočet Ministerstva školstva SR o 1,4 miliardy Sk. Vyplýva to z uznesenia, ktoré prijali na 28. schôdzi.
Správu o priebehu reformy vysokého školstva na Slovensku a jej dopadoch na študentov vysokých škôl (VŠ), ktorú na rokovanie pléna predložil šéf rezortu školstva Martin Fronc, poslanci nezobrali na vedomie. Neprijali ani uznesenie opozičných poslancov, ktoré žiadalo ministra o dopracovanie správy.
K vypracovaniu správy zaviazal ministra parlament 2. marca. Požiadavku na dopadovú štúdiu predložila aj Študentská rada VŠ ešte pred zavedením školného na VŠ. Opoziční poslanci predkladateľovi správy vyčítali, že správa iba okrajovo analyzuje dopady reforiem na sociálne postavenie študentov. Žiadali, aby minister predložil aktuálne informácie, ktoré budú vychádzať zo súčasnej situácie a prinesú analýzu dopadov pripravovanej reformy vysokého školstva. Parlament dnes vzal na vedomie Správu o stave a úrovni výchovy a vzdelávania v školách a školských zariadeniach v SR v školskom roku 2002/2003, ktorú pripravil Štátny pedagogický ústav. Poslanci, ktorý sa správou školskej inšpekcie zaoberal po prvý raz v histórii, vysoko ocenili jej vypracovanie.
Materiál, ktorý na rokovanie pléna predložil minister školstva Martin Fronc, schválil 17. februára vládny kabinet. Správa vychádza zo zistení 2825 inšpekcií, ktoré v minulom školskom roku vykonali školskí inšpektori v základných školách, stredných školách a školských zariadeniach. Kontrolovali 2707 štátnych, 33 súkromných a 82 cirkevných škôl a školských zariadení, čo je 17,3 percenta z celkového počtu škôl.
Správa konštatuje, že väčšina škôl bojuje s nedostatkom aktuálnych učebných pomôcok a vhodného školského nábytku. Slabá je tiež vybavenosť žiackych a učiteľských knižníc. Upozorňuje na nedostatok kvalifikovaných učiteľov cudzích jazykov, výchovných predmetov, dejepisu a zemepisu či chýbajúce metodické usmernenia pre školy.