Bratislava 17. júna (TASR) - Výpoveďami bývalých príslušníkov tajnej služby pokračuje na Okresnom súde Bratislava 3 hlavné pojednávanie s bývalým riaditeľom SIS Ivanom L. a spol. v kauze údajnej fingovanej likvidácie zbraní z arzenálu tajnej služby.
Na návrh obžalovaného Ivana L. dnes pred senát predstúpil i bývalý šéf rozviedky v súčasnosti nezávislý poslanec Rudolf Žiak. Dvaja zo svedkov sa dopoludnia nedostavili pred senát. Pretože sa neospravedlnili súd im uložil poriadkovú pokutu tritisíc korún. Popoludní bude neverejný proces pokračovať výpoveďami ďalších svedkov. Pojednávanie bolo neverejné, preto súd neumožnil Ivanovi L. oproti minulosti nahrávať si priebeh procesu.
Exriaditeľ SIS čelí v prípade vyraďovania zbraní zo SIS obžalobe zo zneužitia právomoci verejného činiteľa, sprenevery a nedovoleného ozbrojovania. Policajní vyšetrovatelia dospeli k záveru, že v dvoch skutkoch likvidácie zbraní obvinení spôsobili SIS škodu za takmer štyri milióny korún. Obžalovaní mali v rozpore so zákonom v rokoch 1996 a 1998 vyradiť z bojového arzenálu SIS väčšie množstvo strelných zbraní. Medzi vyradenými zbraňami boli rôzne pištole, revolvery, samopaly, ostreľovacie pušky, dokonca i guľomety. Iba približne dve desiatky zbraní boli novšieho dátumu výroby. Štyri z pištolí skončili v držbe vtedajších funkcionárov tajnej služby. Jednu z nich si zaobstaral i Ivan L.
Všetci obžalovaní tvrdia, že sú nevinní a obvinenia odmietajú.