BRATISLAVA 17. júna (SITA) - Postoj poslancov Slobodného fóra (SF) pri hlasovaní o zákone o študentských pôžičkách je podľa ministra financií Ivana Mikloša zarážajúci. Podľa neho sa poslanci SF pred hlasovaním nevyjadrili, že majú proti návrhu vyhranený negatívny postoj. Naopak prisľúbili, že majú záujem o bodoch reformy v parlamente ďalej rokovať. Ako tlmočil Miklošovu reakciu jeho hovorca Peter Papanek, slová poslancov SF o podpore jednotlivých zámerov programového vyhlásenia, za ktorý v parlamente hlasovali, sa týmto znova ukázali ako "prázdne a nepravdivé." Pripomína im, že v programe SDKÚ, za ktorú títo poslanci kandidovali, bola jasne deklarovaná podpora zavedenia spoluúčasti na vysokoškolskom štúdiu.
Podľa ministra financií a vicepremiéra poslanci, ktorí dnes odmietli vysokoškolskú reformu, jasne ukázali, že nemajú skutočný záujem, aby sme konečne mali kvalitné vysoké školstvo dostupné pre všetky sociálne vrstvy. Dodáva, že týmto "populistickým krokom" zároveň paradoxne odmietli aj viaceré pozitívne zmeny. O nich boli pritom informovaní v dopadovej štúdii, ktorú pripravili rezorty financií, práce i školstva. V tomto materiáli sa jednoznačne ukázalo, že navrhovaná reforma nemala reštrikčný charakter a že oproti dnešnému stavu jednoznačne zvýši prístup k vysokoškolskému vzdelaniu pre deti z nižšej a strednej sociálnej vrstvy.
Minister upriamuje pozornosť najmä na to, že reforma mala priniesť viac peňazí pre vysoké školstvo. Zvýšila by tiež sociálne štipendiá, a to z dnešných 2000 korún na 6870 korún. Okrem toho by sa zvýšil aj počet poberateľov zo súčasných 11 percent na 30 percent. Narástli by aj platy vysokoškolských učiteľov v priemere o 11,5 percenta, či platy nastupujúcich vysokoškolských pedagógov z 15 580 Sk na 22 590 Sk. Reforma by tiež znamenala príchod renomovaných zahraničných vysokých škôl na Slovensko a zvýšenie dynamiky rozvoja vysokých škôl.