BRUSEL 18. júna (SITA) - Európska únia sa blíži k dohode o svojej prvej ústave. "Vyzerá to na spadnutie," povedal SITA zdroj blízky rokovaniam. Intenzívnymi dvojstrannými rokovaniami sa írsky premiér Bertie Ahern celé popoludnie snažil priviesť partnerov ku kompromisu v poslednom spornom bode. Podobne ako na decembrovom summite v Ríme, ktorý mal dohodnúť ústavu už pred ôsmimi mesiacmi, ním zostali pravidlá väčšinového hlasovania. Konečná dohoda má určiť rozhodovanie nadpolovičným počtom krajín plus jedna. Hovorca slovenského premiéra Martin Maruška potvrdil, že dvojstranné rozhovory pokračujú a prevláda vôľa nájsť kompromis prijateľný pre všetkých.
Írsko v poslednom návrhu dnes ráno predložilo kompromis - väčšinové rozhodovanie 55 percentami krajín, zastupujúcich 65 percent obyvateľov únie, doplnený dvoma blokačnými poistkami. Česko, podporené malými štátmi však považuje 10 percentný rozdiel medzi oboma parametrami za zvýhodnenie veľkých. K českej iniciatíve sa pripojilo 13 štátov vrátane Slovenska. Podľa zdroja, blízkeho rokovaniam, je postoj Slovenska skôr formálny, aby sa navonok zachovala sila tzv. rovnako zmýšľajúcich krajín. Návrh Česka, aby rozhodnutie mohlo prijať 58 percent členov so 65 percentami obyvateľstva nie je pre Slovensko podľa zdroja prioritný, pretože reálne ide o zvýšenie hranice o jednu krajinu.
Lídrom únie sa za dva dni v Bruseli podarilo vyriešiť problém závažnosti Charty základných práv aj zníženie právomocí Európskej komisie pri prekračovaní rozpočtového deficitu pre štáty eurozóny. Rokovania o novom predsedovi európskej komisie sa pravdepodobne presunú na mimoriadnu schôdzku premiérov a prezidentov v júli.
V diskusii sa objavil aj nový návrh, ktorý má uspokojiť Slovensko a ďalších šesť členov, požadujúcich zmienku o kresťanstve v preambule ústavy. Od terajšieho textu sa príliš neodlišuje a priamo nespomína kresťanstvo ani Boha. Zatiaľ čo pôvodne sa všeobecne odvolávala na kultúrne, náboženské a humanistické dedičstvo Európy, dnešný návrh má silnejšie vyjadriť práve náboženské cítenie. "Sme si vedomí, že to, čo nás spája, je naša oddanosť pravde, spravodlivosti, dobru a kráse, ktorá pre niektorých našich občanov pochádza z náboženskej viery a pre niektorých pochádza z iných prameňov," malo by sa podľa neho písať v prvom ústavnom dokumente rozšírenej EÚ.