Bratislava 19. júna (TASR) - Opozičná Komunistická strana Slovenska (KSS) víta prijatie euroústavy a oceňuje, že do jej preambuly sa nedostala zmienka o kresťanskom dedičstve.
Podpredsedníčka komunistov Dagmar Bollová síce súhlasí s tým, že európska civilizácia má korene v kresťanstve, ale podľa nej nie všetci obyvatelia Európy sú rovnakého vierovyznania.
V súvislosti s rozhodovaním dvojitou väčšinou, ktoré sa dostalo do textu ústavnej zmluvy, politička nesúhlasí s tým, že väčšiu právomoc budú mať štáty s väčším počtom obyvateľstva. "Hoci je to logické, ale my nemôžeme za to, že sa nás narodilo menej ako napríklad Španielov alebo Nemcov," hovorí. Podľa nej by mal mať každý štát rovnakú váhu hlasu.
Bollová však víta, že na zablokovanie rozhodnutia budú treba hlasy najmenej štyroch krajín. "Keby mal to právo každý štát samostatne, nikdy by k žiadnemu konsenzu nedošlo," zdôraznila.
Nevedela však povedať, či komunisti v parlamente podporia text ústavnej zmluvy. "Nemáme ju ešte preštudovanú, ale predpokladám, že nebude veľký problém nájsť nejaké súhlasné stanovisko s ostatnými stranami opozície," podotkla.
V otázke vyhlásenia referenda o prijatí euroústavy je zdržanlivá. "Viem, že referendum je najdemokratickejšia forma vyjadrenia vôle ľudu, ale vzhľadom na naše tradície neviem, či by sme mali kategoricky presadzovať, aby bolo referendum o tejto otázke," dodala.
Najvyšší predstavitelia členských krajín EÚ na summite v Bruseli v piatok neskoro večer oficiálne schválili dohodu o prvej európskej ústave.
Dohode predchádzali dlhé hodiny dvojstranných konzultácií. Írske predsedníctvo predložilo konečný kompromisný návrh, ktorý získal podporu všetkých 25 členských štátov.
EÚ schválila ústavu na druhý pokus - decembrové rokovania skrachovali na spôsobe väčšinového hlasovania. Ten bol jednou z najspornejších otázok do posledných chvíľ aj v piatok.
Ústavu musia teraz ratifikovať všetky členské krajiny EÚ, ak sa to podarí, do platnosti by mohla vstúpiť v rokoch 2006-07.