Bratislava 19. júna (TASR) - Opozičná strana Smer nemá výhrady voči schválenej podobe európskej ústavnej zmluvy, ktorú v piatok v noci prijali európski lídri na summite Európskej únie v Bruseli. Jej poslanci teda pri ratifikácii v Národnej rade SR nebudú mať problém zdvihnúť ruku za tento dokument.
"Záležalo nám predovšetkým na tom, aby sa do textu dostala Charta ľudských práv a slobôd," povedala pre TASR podpredsedníčka Smeru pre zahraničnú politiku Monika Beňová. Prijímanie rozhodnutí so súhlasom 55 percent štátov a 65 percentami populácie a možnosť blokovať rozhodnutia najmenej štyrmi krajinami považuje za "dobrý kompromis".
Podľa Beňovej je v poriadku aj to, že sa nepodarilo presadiť do preambuly ústavy zmienku o kresťanskom dedičstve, na ktorej trvalo na rokovaniach dvadsaťpäťky Poľsko a Slovensko. "Ústavná zmluva má byť založená na občianskom, nie na religióznom princípe. Má predstavovať právny rámec na ochranu práv a slobôd obyvateľov členských štátov," konštatovala.
Smer nebude podľa političky presadzovať, aby o spomínanom dokumente na Slovensku rozhodovali voliči v referende. Je podľa nej na ústavných právnikoch, ktorí by mali posúdiť, či podmienky schválené v texte európskej ústavy nie sú nad rámec zmluvy z Nice. Ak by sa tieto dokumenty zásadne odlišovali, rozhodnúť by mali občania, dodala Beňová.