BANSKÁ BYSTRICA 19. júna (SITA) - Predseda Paneurópskej únie Otto von Habsburg je rád, že sa našiel kompromis, ktorý umožnil dohodu na texte európskej ústavnej zmluvy. Na dnešnej tlačovej besede v Banskej Bystrici, kde je hosťom víkendového valného zhromaždenia Paneurópskej únie na Slovensku, Habsburg uviedol, že pôvodne bol k ústave Európskej únie (EÚ) skeptický, keďže ústava preňho znamená ukončenia a nie fundament vývoja. Dohodu na summite európskych lídrov v Bruseli však víta, pretože ukázala, že to, čo Európu spája, je dôležitejšie ako to, čo ju rozdeľuje. Zdôraznil, že dohoda na ústavnej zmluve nie je dôvodom poľaviť v úsilí o ďalšiu expanziu únie.
Podľa predsedu Paneurópskej únie na Slovensku a slovenského eurokomisára Jána Figeľa pri prípadnej druhej nedohode na ústavnej zmluve by bol dopad na vzťahy vnútri EÚ problémom pre ďalší vývoj. Figeľ neodmieta ani myšlienku spoločnej zahraničnej a perspektívne aj obrannej politiky únie. „Európa je atraktívny, ale veľmi zraniteľný priestor. Potrebuje byť viac aktérom, než len svedkom svetového vývoja,“ uviedol Figeľ. Účinná spoločná európska zahraničná a bezpečnostná politika by bola podľa neho prospešná pre EÚ, USA aj svet. „Spoliehať sa stále na USA nie je ani správne, ani spravodlivé,“ dodal Figeľ.
Paneurópska únia je najstarším celoeurópskym hnutím usilujúcim sa o zjednotenie krajín kontinentu kvôli spolupráci a mieru. Jeho vznik podnietil gróf Richard Coudenhove-Kalergi v roku 1922. O rok neskôr svoje myšlienky zhrnul v knihe Paneurópa. Na Slovensku vzniklo stredisko Paneurópskej únie bezprostredne po Novembri 1989. Ide o dobrovoľný výberový spolok, v súčasnosti má u nás okolo 200 členov.