BRATISLAVA 21. júna (SITA) - Rezort školstva chce v stredu informovať kabinet o zavádzaní nového systému financovania do regionálneho školstva. Šéf rezortu Martin Fronc predložil na rokovanie vlády správu, ktorá sa okrem nového spôsobu rozdeľovania finančných prostriedkov zameriava aj na výsledky dohodovacieho konania s jednotlivými zriaďovateľmi. Na základe neho by malo regionálne školstvo dostať navyše 1,4 miliardy korún.
Ministerstvo školstva (MŠ) SR zatiaľ má na tento účel asi 572 miliónov korún, chýba mu viac ako 854 miliónov. Tie navrhuje vykryť čiastočne z kapitálových výdavkov rezortu určených na Infovek, na rozvojové programy, ako aj na stavby v zriaďovateľskej pôsobnosti krajských školských úradov. Týmto spôsobom chce ministerstvo získať 204 miliónov korún. Zostávajúcich 650 miliónov chce získať zo zdrojov rezervy vlády, všeobecnej pokladničnej správy, časti kapitálových výdavkov pre školstvo v kapitole súhrnného finančného vzťahu, prípadne zo zdrojov Fondu národného majetku, alebo zo zdrojov štátneho rozpočtu v prípade pozitívneho hospodárenia štátu.
V správe ministerstvo tiež konštatuje, že tohtoročný rozpočet na prevádzku škôl a školských zariadení nebol v porovnaní s minulým rokom vôbec navýšený. Znamená to, že na zabezpečenie výchovno-vzdelávacieho procesu a prevádzku základných, stredných škôl a školských zariadení má rovnaké množstvo peňazí ako v roku 2003. Rezort však upozorňuje, že za takýchto podmienok nie je možné zaviesť nový systém financovania. Bolo by to možné, iba ak by normatívy na žiaka boli nižšie ako priemerné normatívy v minulom roku.
MŠ SR argumentuje, že sa snažilo normatívy na žiaka zvyšovať. Chcelo tak zlepšiť finančné zabezpečenie činnosti škôl oproti minulému roku a zároveň chcelo urýchliť proces prispôsobovania sa novému systému financovania. Školy totiž majú na zvyknutie si na nový systém trojročné prechodné obdobie, počas ktorého im musí rezort dávať 95-percentné garantované minimum. Znamená to, že zriaďovatelia budú dostávať 95 percent tých prostriedkov, ktoré mali v uplynulom roku.