BRATISLAVA 21. júna (SITA) - Slovenský parlament bude potrebovať na schválenie prvej európskej ústavy súhlas troch pätín všetkých poslancov. Zhodol sa na tom dnes minister spravodlivosti Daniel Lipšic s ústavnými právnikmi, s ktorými sa radil o potrebnom mechanizme v prípade dokumentu, oficiálne nazývaného ústava aj ústavná zmluva.
V stanovisku pre médiá Lipšic konštatoval, že ústavnou zmluvou Slovensko prenáša výkon časti svojich práv na Európske spoločenstvá a Európsku úniu. Na schválenie takejto medzinárodnej zmluvy je potrebná ústavná väčšina v Národnej rade.
Ústava EÚ prenáša na Brusel rozhodovanie v oblastiach, ktoré boli doteraz v kompetencii členských štátov. Obsahuje aj klauzulu pružnosti, ktorá umožňuje Európskej rade ako najvyššiemu orgánu únie jednomyseľne rozhodnúť o rozšírení oblastí, v ktorých bude rozhodovať Európska únia.
Hovorca predsedu Národnej rady Michal Dyttert pred dohodou o ústave tvrdil, že na jej prijatie v slovenskom parlamente bude potrebná kvalifikovaná väčšina, teda súhlas viac ako polovice všetkých 150 poslancov. Premiér Mikuláš Dzurinda sa zas domnieval, že bude stačiť obyčajná väčšina z prítomných poslancov. Obaja zároveň dodávali, že vec musia rozhodnúť ústavní právnici.