Bratislava 22. júna (TASR) - Hlavné mesto Slovenska nebude mať od 1. júla non-stop fungujúcu záchytnú izbu pre opilcov. Jediné zariadenie svojho druhu v Bratislave bude od nasledujúceho mesiaca k dispozícii v obmedzenom režime - od pondelka do piatku v čase od 7.00 do 16.00 h.
"Príčinou je nedostatok peňazí," povedal dnes pred novinármi prevádzkovateľ záchytnej izby pre opilcov v Bratislave a riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica. Argumentoval tým, že na nepretržitú prevádzku záchytnej izby pre opilcov potrebuje mesačne 210 tisíc Sk. Z magistrátu však dostáva 70 tisíc Sk mesačne. Záchytná izba pre opilcov bude preto fungovať v obmedzenom režime dovtedy, pokiaľ nebude viac financií, dodal. Rozhodnutie o navýšení prostriedkov pre bratislavskú záchytku je tak podľa neho na poslancoch mestského zastupiteľstva a magistráte.
Bratislavská záchytná izba disponuje dvoma oddelenými miestnosťami so štyrmi posteľami. Jej 24-hodinovú prevádzku by malo podľa Okruhlicu zabezpečovať osem zdravotníckych pracovníkov vrátane lekára. "Jedna sestra si s agresívnymi opilcami neporadí, dôležitá je tiež nepretržitá prítomnosť lekára a ošetrovateľov," vysvetlil Okruhlica.
Záchytné izby pre opilcov, ktorých hlavnou úlohou je bezpečne umiestniť agresívnych opitých občanov, zriaďuje obec. O umiestnení občana na záchytnej izbe rozhoduje polícia. "Keďže ide o skôr o udržanie verejného poriadku v obci ako liečebný proces, nemožno žiadať ani peniaze od zdravotnej poisťovne," poznamenal na margo možného financovania Okruhlica.
Podľa štatistík sa počet zachytených občanov od roku 2000 zvýšil o 600 percent. Ak v roku 2000 bolo v bratislavskej záchytnej izbe umiestnených 62 opilcov, za prvých šesť mesiacov tohto roka to bolo 220. Počet záchytných izieb na Slovensku sa však od roku 1996 znížil z pôvodných 40 na súčasné tri (Bratislava, Trnava, Košice).