Do zákona ho presadili poslanci NR SR.
Štátna tajomníčka Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) Zdenka Tóthová uviedla, že napriek tomu, že prijatie uvedeného termínu nebolo podložené ekonomickou analýzou dôsledkov vylúčenia PVC, rezort zatiaľ neuvažuje o novelizácii tohto ustanovenia.
Podľa jej slov MŽP SR nespochybňuje stanovený dátum, však Tóthová nevylúčila, že ďalšie rokovania môžu vyústiť do oddialenia zákazu PVC. Považuje za priaznivé, že sa začalo o probléme intenzívne diskutovať, pretože eliminácia PVC, ktorých spaľovaním vznikajú zdraviu škodlivé toxické dioxíny, sa v ostatných častiach Európy dostáva do popredia.
Strana zelených na Slovensku (SZS) privítala zákaz PVC. Predseda zelených Pavel Petrík ale upozornil na skutočnosť, že ide o náročnú úlohu, s ktorou sú spojené odstávky prevádzok, strata pracovných príležitostí a investície do nových technológií. Zelení preto vyzývajú na diskusiu a budú iniciovať rokovania so zástupcami Chemických nováckych závodov, či podniku Plastika Nitra.
Predstavitelia PVC priemyslu poukazujú na to, že zákaz PVC by znamenal zánik chlórovej chémie. Okrem chemického priemyslu by postihol aj stavebníctvo, elektrotechnický a automobilový priemysel.
Zástupca Európskeho združenia spracovateľov plastu Jean Pierre De Gréve nedávno na konferencii v Bratislave povedal, že zákaz PVC v SR by sa mohol stať vážnou prekážkou pri vstupe SR do EÚ. Podľa neho sa o podobnom zákaze v krajinách EÚ ani len neuvažuje, aj keď EÚ sa neustále snaží o znižovanie emisií škodlivín.
Na druhej strane mimovládne organizácie veľmi pozitívne vnímali vylúčenie najškodlivejšieho druhu plastu. Spoločnosť priateľov Zeme (SPZ) odmieta vyjadrenia zástupcov priemyslu, že zrušením výroby prídu o zamestnanie stovky ľudí.
SPZ sa usiluje o vypracovanie štátnej koncepcie a postupné naplnenie zákazu PVC vo forme sociálne a ekonomicky citlivej náhrady čistejšími materiálmi.
*ad rč