BRATISLAVA 23. júna (SITA) – Vláda porušuje zákon o prístupe k informáciám, keď neodôvodnene nezverejňuje materiály, o ktorých rokuje vrátane zmlúv so zahraničnými investormi. Toto konštatovanie právnej analýzy ministerstva spravodlivosti dnes kabinet zobral na vedomie, uznesenie však neprijal. Minister Daniel Lipšic pripúšťa, že automaticky nemožno očakávať napríklad zverejnenie zmluvy s kórejskou automobilkou Kia alebo francúzskym Peugeotom. „Právna analýza je jednoznačná, ale konkrétne kroky do minulosti sú otázkou na konkrétnych ministrov,“ povedal novinárom. Dodal, že voči názoru jeho rezortu nemal nikto výhrady. Svoju iniciatívu považuje za osožnú, dnes sa mu podarilo odtajniť dva materiály. Naďalej bude upozorňovať kolegov, kedy taja návrhy protiprávne. „Je mojou povinnosťou upozorňovať ministrov na to, ak nie je celkom rešpektovaný daný právny stav,“ konštatoval Lipšic.
Analýzu, ktorú po prvom neúspešnom predložení do vlády odobrili aj experti ministerstva hospodárstva, teraz dostanú príslušné útvary ministerstiev. Mala by sa stať návodom, kedy je možné časť materiálu nezverejniť. Protizákonné je utajovať celé oficiálne dokumenty z rokovania vlády ako aj odvolávať sa na to, že súkromná firma ich považuje za obchodné tajomstvo. „Vláda SR je povinná zverejniť texty materiálov (návrhy, správy, rozbory) predložených na rokovanie vlády a prijaté uznesenia vrátane ich príloh,“ uvádza analýza MS SR. Nesprístupňujú sa len utajované skutočnosti, osobné údaje, ktoré sa dotýkajú osobnosti a súkromia alebo sú predmetom obchodného tajomstva prípadne sa týkajú rozhodovania súdov a orgánov činných v trestnom konaní. Nemožno tajiť informácie, získané za verejné peniaze alebo keď sa týkajú narábania s peniazmi daňových poplatníkov vrátane majetku štátu či obce.
Lipšic vláde pripomenul, že aj investičné stimuly, ktorými zvýhodňuje veľké zahraničné firmy, sú štátnou pomocou a poskytujú sa z prostriedkov štátu, teda verejných peňazí daňových poplatníkov. „Viaceré informácie, obsiahnuté v materiáli na rokovanie vlády, súvisiace s poskytnutím investičných stimulov, sa týkajú nakladania s majetkom štátu a verejnými financiami,“ upozornila analýza. Návrh na poskytnutie investičných stimulov spolu s odborným posudkom k žiadosti o ich poskytnutie je oficiálnym materiálom, ktorý vypracúva a zabezpečuje ministerstvo hospodárstva a predkladá ho na rokovanie vlády. Obsahuje povinné údaje, stanovené zákonom, ktoré sa majú poskytnúť verejnosti spolu s podmienkami a hodnotou investičných stimulov. MS SR sa odvoláva aj na rozsudok Najvyššieho súdu, podľa ktorého nemožno automaticky prebrať názor investora, že ide o obchodné tajomstvo, aj keď sa na tom v zmluve zhodnú obe strany.