Hovorí o tom návrh cieľov síl 2004, ktorý dnes schválila vláda. SR ich bude plniť v rokoch 2004 až 2010.
Tieto jednotky budú podľa ministra obrany Juraja Lišku postupne nasadzované do síl vyššej pripravenosti. Prijatím cieľov síl vzniká disproporcia medzi plánovaným finančnými prostriedkami podľa súčasného dlhodobého plánu a požadovanými prostriedkami na plnenie týchto cieľov. Rozdiel predstavuje do roku 2010 sumu viac ako 8 miliárd korún.
Aliancia navrhla slovenským ozbrojeným silám prijať celkovo 72 cieľov. Išlo najmä o požiadavky na vyčlenenie jednotiek, budovanie a poskytovanie nedostatkových spôsobilostí ako aj dlhodobé požiadavky zamerané na výskum a vývoj. SR z toho úplne akceptovala 34 cieľov síl, 11 čiastočne, štyri naďalej zvažuje, tri neakceptovala a dva návrhy boli vyňaté.
Návrh cieľov síl členských štátov NATO bude ešte v júni schvaľovať výbor pre obranné plánovanie na úrovni stálych predstaviteľov štátov aliancie. Následne bude predložený na rokovanie výboru pre obranné plánovanie na úrovni ministrov obrany členských štátov NATO na istanbulskom summite.
Materiál definuje sily a prostriedky, ktoré bude Slovensko poskytovať do celého spektra operácií NATO. Určuje, ktoré špecifické vojenské spôsobilosti a schopnosti musia vyčleňované sily a prostriedky a členská krajina ako celok dosiahnuť.
mab rob