BRATISLAVA 23. júna (SITA) - Práca terénnych kontaktných pracovníkov v rómskych osadách je pre rómske komunity nesporným prínosom. Zhodli sa na tom účastníci prvého okrúhleho stola Pracovnej skupiny terénnej kontaktnej práce v rómskych osadách, ktorý sa dnes konal v Bratislave. Na stretnutí sa zúčastnili predstavitelia rezortu sociálnych vecí, vládna splnomocnenkyňa pre rómske komunity Klára Orgovánová i zástupkyňa Veľvyslanectva USA v SR. Ako na tlačovej besede po rokovaní uviedol Ladislav Babuščák z Asociácie terénnych sociálnych pracovníkov, asociácia chce presadiť tri ciele. Prvým je zaradenie terénnej sociálnej práce do systému sociálnych služieb v SR. Pomohlo by tiež, ak by sa o podporu pre terénnu sociálnu prácu mohli uchádzať nielen obce, ale aj mimovládne organizácie. Presadzujú tiež zavedenie dvojstupňového akreditovaného vzdelávania pre terénnych pracovníkov a ich asistentov. Program terénnych sociálnych pracovníkov má podľa účastníkov diskusie význam len ak bude dlhodobý a preto by podľa nich bolo najlepšie, ak by jeho financovanie bolo aspoň čiastočne garantované zo štátneho rozpočtu.
Ako uviedol Babuščák, 55 sociálnych terénnych pracovníkov pôsobí v 33 obciach, do konca júna by ich mohlo byť 70 až 80. Podľa splnomocnenkyne vlády Kláry Orgovánovej by približne v 600 rómskych osadách v SR malo pôsobiť 400 terénnych pracovníkov. Babuščák upozornil, že ich finančné zabezpečenie cez rezort sociálnych vecí je stále iba dočasné a na tento rok na nich ministerstvo vyčlenilo cca 6,5 milióna korún. Terénni sociálni pracovníci pritom dostávajú mesačne plat približne vo výške minimálnej mzdy.
Prínos terénnych sociálnych pracovníkov je podľa Marty Kulíkovej z Komunitného centra v Huncovciach (okres Kežmarok) na prvý pohľad nebadateľný. Terénni pracovníci sa snažia riešiť zlú dochádzku rómskych žiakov, vysvetľujú Rómom význam predškolskej výchovy, čo nie je také viditeľné ako výstava prác rómskych detí. Terénny pracovník tiež môže v teréne zachytiť vážne problémy Rómov z osád, predísť môže aj umiestneniu detí do ústavu. V tejto súvislosti je podľa Kulíkovej dôležitá spolupráca terénneho pracovníka s komunitným centrom, kde sú aj asistenti lekára a ďalší odborníci. Rómske deti môžu v komunitnom centre v Huncovciach navštevovať trikrát do týždňa škôlku, môžu sa tam učiť a hrať a pre ich matky sú pripravené rôzne kurzy. "Pri práci s ľuďmi je okamžitých hmatateľných výsledkov podstatne menej," domnieva sa Kulíková, podľa ktorej je však práca terénnych pracovníkov nenahraditeľná.
V roku 2002 začalo v rómskych osadách v rámci projektu Úradu splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity pracovať 21 sociálnych terénnych pracovníkov. Ich úlohou je dennodenne riešiť aktuálne problémy klientov - Rómov z osád, ktorí sú zväčša izolovaní od života väčšiny spoločnosti. Sociálni terénni pracovníci sú pôvodom Rómovia, ale aj príslušníci majoritnej spoločnosti, sú medzi nimi aj obyvatelia osád. Všetci absolvovali rozsiahle školenie, ktoré im umožňuje komunikovať s obyvateľmi osád ako aj s úradmi samosprávy a štátnej správy.