Bojnice 21. novembra (TASR) - Nové poznatky o kontinuite rozvoja barokového umenia na Slovensku v rámci strednej Európy prinesie ojedinelá publikácia Rakúsky barok a Slovensko. Má podtitul Nové nálezy a atribúcie. Jej autor, riaditeľ Múzea Bojnice, historik umenia Ján Papco, ju po viac než šiestich rokoch výskumov dnes odovzdal do tlače.
Podľa jeho slov bude veľkou pomôckou pre znalcov umenia a kurátorov zbierok, ale môže byť tiež významným príspevkom v rámci integračného procesu Slovenska do európskych štruktúr v oblasti kultúry. Dvojdielna kniha bude mať takmer tisíc strán s vyše 700 čiernobielymi a 400 farebnými reprodukciami diel od takmer 200 umelcov. Nachádzajú sa v expozíciách a depozitoch slovenských múzeí a galérií alebo sakrálnych objektoch.
Výsledky výskumu, ako povedal J. Papco, určite prekvapia správcov zbierok. Mnohé diela totiž boli nesprávne určené, alebo nebolo známe ich autorstvo a pritom ich vytvorili poprední rakúski, talianski, flámski, alebo holandskí umelci. Medzi nimi napríklad Holanďania Jan van Ossenbeck a Justus van den Nyport, flámsky maliar Franz Luycx, Nemec Karol Andreas Ruthart a ďalší.
Neurčené a sporné diela Papco skúmal v širších historických a regionálnych súvislostiach. Za tým účelom navštívil významné galérie v Rakúsku, Nemecku, Maďarsku, Poľsku i v Rusku. Pri práci najmä v chrámoch neraz musel používať rebríky, lodný lampáš a ďalekohľad. Podarilo sa mu dokázať, že barok sa na Slovensko začiatkom 17. storočia vlastne dostal "z moci úradnej" z Viedne. Pre Slovensko sa takto otvoril prístup k najnovším výdobytkom európskej barokovej kultúry. Barok na Slovensku zapustil hlboké korene a postupne dokonca zľudovel.
Slávnostná prezentácie publikácie by mala byť v Bojnickom zámku začiatkom budúceho roka.