BRATISLAVA 24. júna (SITA) - Ústavný zákon o spolupráci vlády a parlamentu vo veciach Európskej únie, ktorý dnes schválili poslanci, je podľa politických analytikov dobrý. Vyžiada si síce posilnenie odborných kapacít v NR SR a nájdenie mechanizmu spolupráce, veria však, že sa to vláde a parlamentu podarí. Zákon najviac uvítal bývalý predseda výboru NR SR pre európsku integráciu František Šebej. Ako uviedol pre agentúru SITA, on sám sa zasadzoval za takúto úpravu v čase diskusií pred vstupom do únie.
Podľa Šebeja neobstoja argumenty, že mandát, ktorý môže dať parlament ministrom pred rokovaniami v ministerských radách EÚ, bude niečo zdržiavať. Spoluprácu, ako ju definuje ústavný zákon, považuje za nutnú. "Podľa mňa je to absolútne nevyhnutné kvôli tomu, aby sme zostali parlamentnou demokraciou, pretože z ústavy jediná zákonodarná moc je parlament a Rada ministrov pri Európskej únii je zákonodarný orgán, ale zložený z predstaviteľov výkonnej moci. Ja to považujem za úplne zásadné a som rád, že je to tak," komentoval schválenie ústavného zákona.
Model spolupráce, ktorý ešte musí podpísať prezident, by podľa Anety Antušovej zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) mohol fungovať, aj keď očakáva počiatočné problémy. Vypracovanie stanovísk na rokovania NR SR alebo jej výboru pre európsku integráciu si od Národnej rady vyžiadajú investície do expertov na jednotlivé oblasti európskeho práva. "Mechanizmus konzultácií medzi parlamentom a vládou je v poriadku. Vláda by sa nemala cítiť natoľko suverénna, aby sa neradila s NR SR," dodala pre SITA.
Princípy spolupráce vo veciach EÚ, ako ich popisuje ústavný zákon, sú podľa Petra Učňa z Medzinárodného republikánskeho inštitútu (IRI) koncepčne správne. V EÚ je demokratický deficit, no na jeho odstránenie treba zásadnú prestavbu únie. Takéto poslinenie úlohy národného parlamentu má význam z hľadiska domácej politiky. "Parlament a vláda si určite nájde nejaký kompromis, ako to bude v skutočnosti fungovať." Domnieva sa, že vláda dostane istú voľnosť a tí, ktorí budú chcieť vládu v tomto smere kontrolovať, budú mať tiež na to priestor. "Euroskeptická časť parlamentu bude mať možnosť znepríjemňovať vláde život." Je tam aj veľa politického symbolizmu, tvrdí Učeň.