Dôvodom je podľa lídra sociálnych demokratov Jaroslava Volfa fakt, že k zlúčeniu oboch strán sa musia vyjadriť Strana európskych socialistov a Socialistická internacionála. "Nedá sa povedať, že by nebola vôľa odobriť tento postup. Ide o to, že ide o mamutie organizácie a proces rozhodovania v nich je dosť zdĺhavý," vysvetlil pre TASR.
Podľa pôvodného plánu mal zlúčenie SDSS so Smerom odobriť mimoriadny X. zjazd SDSS, ktorý bol predbežne plánovaný už na sobotu 26. júna. Práve tento orgán môže rozhodnúť o fúzii strany, a to trojpätinovou väčšinou delegátov. Kontinuita členstva v nadnárodných organizáciách je však pre nás prioritou, takže to musíme odložiť na jeseň, poznamenal Volf.
Po fúzii by mal na slovenskej politickej scéne začať účinkovať nový politický subjekt, ktorého názov bude s najväčšou pravdepodobnosťou Smer - sociálna demokracia. Sociálni demokrati by sa mali do neho začleniť ako platforma. Aj keď podľa Volfa väčšia časť sociálnej demokracie zlúčenie podporuje, objavil sa aj hlas tzv. platformy P-4, ktorá presadzuje zachovanie značky SDSS.
Mimoparlamentná SDSS je pre Smer atraktívna najmä vďaka svojmu medzinárodnopolitickému zakotveniu, tradícii, značke a viac ako storočnej histórii. Smer má zasa zastúpenie v parlamente ako jedna z dvoch najsilnejších opozičných strán a podľa prieskumov verejnej mienky aj dlhodobo najväčšiu podporu voličov.
Proces zjednocovania SDSS a Smeru by mala mať v zásade odlišný priebeh ako zlúčenie Strany občianskeho porozumenia s týmto opozičným subjektom. Po zániku SOP dostali jej členovia možnosť preregistrovať sa do Smeru na základe individuálneho rozhodnutia. SDSS by sa naopak mala stať súčasťou Smeru ako platforma a jej členovia by sa podľa vlastného uváženia preregistrovali do Smeru. SDSS má momentálne okolo 2,5 tisíca členov, Smer do sedemtisíc.
Sociálni demokrati si nenárokujú na podpredsednícke posty vo vedení strany po fúzii strán. Chcú však získať dve kreslá v predsedníctve ako najvyššom orgáne tohto politického subjektu. Podľa tohto vzoru by mali byť potom kooptovaní zástupcovia SDSS aj do vedenia v okresných a krajských organizáciách.
Ešte vlani uvažovali sociálni demokrati o integrácii so Sociálnodemokratickou alternatívou ako protiváhe k Ficovmu Smeru. Ftáčnikova strana nakoniec z tohto projektu odstúpila s odôvodnením, že zo strany SDSS bol tento proces marený. Nezrealizoval sa ani projekt integrácie stredoľavých síl, v ktorom figurovali SDĽ, SDA, SDSS a Smer. Vlani v októbri podpísali predstavitelia Smeru a SDSS dohodu o spolupráci vo všetkých oblastiach, ktorá mala vyústiť do fúzie týchto strán, podľa pôvodného plánu ešte pred voľbami do Európskeho parlamentu.